distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Gates Power Grip + rola intinzatoare Koyo e kit-ul de origine
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Salutari.Am 5 ani cu masina si nu am schimbat cureaua cu rola.In cazul schimbarii acestor doua piese este necesara intinderea curelei sau mai bine zis verificarea tensiunii curelei cu un aparat special?Inaintea Loganului am avut Oltcit si cind am schimbat curelele le intindeam cum se zice dupa ochi si nu s-a intimplat nimic cu motorul pina cind am vindut-o.Am uitat sa precizez ca Loganul din dotare este un 1,4.Astept parerile voastre.Numai bine.

      Comment


      • La service-urile agreate de Dacia, se verifica tensiunea curelei cu un aparat special, imi scapa numele, frecventmetru parca.
        Last edited by mr.K; 28 June 2010, 11:00. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • care e codul pt Kitul de accesorii logan dci 65 cp fara directie asistata 7701478717 sau 7701476476 ???

          Comment


          • Am fost azi pe la concesionar sa intreb de ceva preturi.
            Kit accesorii + kit distributie cam 650 lei si manopera 150 lei (garantie piese si manopera)
            Ce parere aveti e bun pretul?
            Kitul de distributie include si pompa apa ?

            Comment


            • Dupa parerea mea e bun pretul tinand cont ca faci distributia la ei dar o sa te mai coste si antigelul pe asta nu l-ai pus la socoteala?

              Comment


              • Kitul de distributie nu include pompa de apa, aia de origine e cam 270-300 lei. Pretul e bunisor, dar cred ca pt 1.4mpi daca ai rabdare sa cauti un pic, gasesti kiturile de origine la 550 lei ambele. Hai 600, cu o marja.
                Dar cumparandu-le de la ei iti ofera garantie pe tot, piese+manopera, ceea ce un avantaj zic eu. Mergi pe mana lor.

                Comment


                • 300 lei pompa de apa?
                  Stiam de 120 lei

                  Comment


                  • Aia de origine e 300. La 120 poti lua cateva marci mai ieftine gen Ruville, Dolz, Graff. Una HEPU de exemplu e 200.
                    Ai de unde alege.

                    Oricum, schimba popma, nu costa asa mult in plus. O curea noua va fi mai intinsa decat o curea care a lucrat x ani sau zeci de mii de km, implicit va face mai multa forta pe toate piesele antrenate, de aceea eu cred ca este bine sa se schimbe intinzator, pompa de apa, role.
                    Cineva a patit-o neschimband pompa iar noua curea este mai "tapana" decat aia veche si trage mai tare de axul pompei de apa. Care pompa, avand rulmentul obosit, s-a decis sa se blocheze la o saptamana dupa schimbarea curelei de distributie - ceea ce a rezultat in chelirea dintilor de pe noua curea si ramanerea in camp.
                    Platform, piese noi+curea+ manopera............totul pentru 120-300 lei. Nu merita, efectiv, sa nu o schimbi.
                    Last edited by mr.K; 7 July 2010, 08:28. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Deja am facut miscarea.
                      Kit distributie+Kit acesorii+pompa apa+bujii+filtre(aer,ulei)+DaciaOil 3l un total de 1440 lei bineinteles cu garantie si la manopera si la piese.
                      Multumesc pentru sfaturi!

                      Originally posted by jelly View Post
                      Dupa parerea mea e bun pretul tinand cont ca faci distributia la ei dar o sa te mai coste si antigelul pe asta nu l-ai pus la socoteala?
                      Antigelul sa recuperat iar de completat mai era necesar aproximativ 200ml care ii aveam intr-o sticla uitata prin portbagaj.
                      Last edited by crull; 7 July 2010, 14:42.

                      Comment


                      • Antigelul nu se completeaza, se schimba. Isi modifica proprietatile in timp si punctul de inghet creste. Plus ca inhibitorii de rugina din el devin ineficienti dupa 3-4 ani si o sa apara depuneri pe blocul motor.

                        Comment


                        • Nu il apuca iarna sigur.Dar ca sa nu ajung cu revizia asta la 2000 lei am preferat sa il pun tot pe ala daca baieti au zis ca il recupereaza daca vreau.

                          Comment


                          • 1440 -pana la 2000 mai era mult..........
                            Antigelul (glaceol RX tip D) te costa 3 l x 25 lei =75
                            Apa distilata -3 l -5 lei
                            Manopera oricum ai platit-o.
                            Si faceai 50-50% antigel-apa si aveai -35 grade celsius punct de inghet.
                            Antigelul unge rulmentul pompei de apa. Deci numai avantaje.
                            Ai ales varianta neindicata, dar stii mai bine ce si cum cu banii tai.

                            Comment


                            • Maine e programata Comeata la distributie.
                              Azi am fost sa intreb, mi s-a aspus ca e 160 lei manopera (inclusiv cureaua de accesorii).
                              Vedem...

                              LE: daca pompa nu se schimba, antigel nu se pierde, corect?
                              Pompa daca nu scapa, n-o schimb.
                              Last edited by Octavian; 7 July 2010, 18:18. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Nu se pierde antigel daca nu schimbi pompa.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google