Curatator Presiune, A Incercat Cineva?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu folosesc Mafra si mi se pare foarte buna. Vezi la dilutie, poate e alt coeficient fata de ce aveai inainte...in mod normal ar fi 100 ml la 5 l de apa...baga 150 ml la 5 l de apa, sa fie amestecul verde si sa miroasa cand pulverizezi...depinde si cu ce pulverizezi....o surpriza placuta azi, cand am dat doar cu furtunul pe masina, apa se scurgea ca si cum as fi dat-o cu ceara...asta dupa ce am folosit spuma activa mafra.

    PS: Pana acum 2 sapt am avut solutie activa luata "pe sub mana" de la niste baieti dintr-o spalatorie. Si aia a fost foarte buna, diferenta la Mafra e ca miroase mai frumos si da efectul de ceara.
    Last edited by darksid3; 17 August 2009, 01:34.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • lance spumare

      Hello all,


      Am vazut ca multi dintre voi folosesc un aparat de spalat; eu am Bosch si am luat o lance de spumare profesionala de pe http://accesoriispalatoriiauto.blogspot.com/

      <a href="http://www.accesoriispalatoriiauto.blogspot.com">accesori ispalatoriiauto.blogspot.com</a>

      Au si cu adaptor pentru Karcher.


      Spor la spalat!



      Originally posted by Octavian___30 View Post
      Karcheru' nu are bidon pe lance, are un furtunel la aparat, acolo pui intr-un borcan solutia diluata, scoti jumatea de lance si stropesti. Eu nu am facut asa niciodata (o data am incercat, dar nu face spuma si se prelinge prea repede pe caroserie). Folosesc un bidon de 2 litri, d-ala cu pompita , bagi presiune in el si dai pe masina.

      Boschu' are bidon pe lance, cred ca e singura chestie care il avantajeaza, in rest bani in plus degeaba.
      Ca scule suplimentare: solutia activa (dar nu e musai) si/sau sampon cu ceara, sau sampon de masina (asta il diluezi cu apa intr-un lighean ~1 la ~50 si il dai pe masina cu o manusa fina fina de bumbac); manusa de bumbac pt spalare masina - nu e obligatorie, dar e bine sa o ai, mai ales cand folosesti samponul (e mare si cu multi ''tzurtzurei'', foarte fina la atingere, se gaseste prin hipermarketuri), laveta de stergere dupa spalare (asta una dintre cele mai importante piese), daca ai bani de piele de caprioara (e cam 50 lei una mare) sau laveta din imitatie piele (mare grija la astea, ca multe sunt de rahat) una buna o gasesti pe la 25-30 de lei (eu de asta am si e superba, absoarbe minunat si nu zgarie) si cam atat
      Ma rog, o carpa separata pt praguri si o ceara, s-o mai dai cu ceara din cand in cand, dar asta nu are treaba cu spalatu.

      Comment


      • lance spumare

        Hello,


        Eu am luat de aici http://accesoriispalatoriiauto.blogspot.com/, lance spuma cu adaptor ptr Bosch.
        Functioneaza super si am rezultatul identic cu cel de la spalatorie.........e drept cu muncesc eu, insa e fun, mai economisesc niste bani si masina iese impecabil.


        Numai bine!


        Originally posted by andrei View Post
        Eu reglez din capat, cu lancea normala, fara prelungire si cu jetul nu foarte concentrat dar nici dispersat, undeva pe la mijloc si dau de aproape si se ia tot noroiul si mizeria.

        Comment


        • Am vazut in Real doua tipuri de aparate, un Karcher si un Novatools, cam la acelasi pret si cam aceleasi specificatii. ce ziceti, pe care sa il aleg?

          Comment


          • ia karcher este f bun ,eu am unul acasa 2.02 si unul la munca 5.91,sunt multumit de ele,cauta si o spuma activa buna rcomand mafra merita banii.

            Comment


            • Eu am bosch aquatak 100 presiune maxima de 100 bar si debit de 330 l/h si sunt f multumit.Masina mi-o curat singur interior si exterior.Pe aparat am dat 3oo ron din prakitker la oferta.Ce are ca si avantaj fata de karcher este ca are pompa de metal fata de aia de plastic de la kercher care poate ceda oricand.
              sigpic
              TM 01 DEO

              Comment


              • Am gasit pe net un Karcher K 2.38 M ; Presiune maxima (bar) 110 . Pret 440 ron. Ce parere aveti e potrivit pentru splarea masinii ??

                Comment


                • Eu am achizitionat azi un Bosch Aquatak 10 la 300 lei din Praktiker. O fi bun...o fi rau...atat mi-am permis. O sa-l testez zilele urmatoare. Are 1300 W, 100 bari max. 300l/h. Are lancea de plastic...mai vine si un racord pentru bidonasul de spuma. Carcasa pompei e de metal...masinaria cantareste 6 kg si are furtunul de 3.5 - 4 metri. Spuma activa vine la urmatorul salariu ...deocamdata doar sampon.

                  Comment


                  • Testeaza-l te rog si zimi cum se comporta...... despre Aquatak 100 am vazut numai pareri negative pe forum cica nu are presiune suficienta iar cind vei baga sampon in bidonasul ala nu o sa iasa deloc....incearca sa-l alimnetezi de la un recipient cu apa prin cadere fara presiune cica merge si asa.....
                    Sa ne tii la curent.

                    Comment


                    • Originally posted by usr1 View Post
                      Am gasit pe net un Karcher K 2.38 M ; Presiune maxima (bar) 110 . Pret 440 ron. Ce parere aveti e potrivit pentru splarea masinii ??
                      Lasa netu.
                      Daca ai bani, du-te si ia-l de la Metro, e ~la acelasi pret si garantie 2 ani la el.
                      Eu am un Karcher ma mic ca asta si pt home use e ok.
                      Mai bine Krcheru aratat de tine decat Boschu pt ca are presiune oleaca mai mare.
                      Daca nu folosesti spuma/solutie activa (eu spal cu Pur, Fayiry, chestii d-astea de bucatarie ) ) recomand o manusa de genu cum e in poza, de microfibre (EXCLUS burete), face treaba buna si obigatoriu o laveta speciala de sters masina de udeala (piele naturala sau sinteticadar sa fie din aia care se tine permanent uda).
                      Attached Files

                      Comment


                      • @octavian_31: de unde luam o manusa de aia?
                        sigpic
                        TM 01 DEO

                        Comment


                        • manusa din aia am gasit la selgros.
                          Dar pana la urma cum putem face spuma cum trebuie? Ok, am vazut lancea aceea de facut spuma, dar totusi este extrem de scumpa. Alte variante pt rezultate cat de cat similare nu exista?

                          Comment


                          • @usr1
                            Gasesti in Metro mai ieftin si ai mai multe modele din care sa-ti alegi.
                            De exemplu: K 2.185, 1.3kw, max 100bar, max 340 L/h, te costa 260 Lei
                            sigpic

                            Comment


                            • La mine lancea cu borcan pulveriza ca si o fantana,deci doar stropeam cu sampon sau spuma depinde de caz.Am incercat sa ii pun o duza in capul lancei si ghiciti ce mi s-a intamplat?De la presiune mi-a crapat borcanul.Deci trebuie ceva profi (cum am vazut pe blogul http://accesoriispalatoriiauto.blogspot.com/ - dar foarte scumpe.)altfel nu stiu cum sa facem
                              sigpic
                              TM 01 DEO

                              Comment


                              • voi in borcan puneti sampon concentrat sau il diluati? am dat odata cu spuma si nu am fost multumit. am dat pe masina uda si dupa ce am mai intrebat cica se da pe masina uscata. inainte de a da cu sampon eu indepartam 'grosul'. ultima data am dat sampon cu o pompa de stropit in gradina
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google