Curatator Presiune, A Incercat Cineva?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by ursamajor View Post
    ......................Azi am luat o mănuşă cu microfibră Kent, ..................
    Foarte bine ai facut, nu mai spala cu peria pt ca se zgarie rau ! Daca esti mai pretentios, vei vedea ca si dupa o singura spalare cu peria se fac mici zgarieturi.

    Eu folosesc asa ceva, chiar daca nu e 100% curata dupa jet, nu zgarie lacu.

    Cu peria mi-a spalat-o tata-meu odata...a vrut sa-mi faca un bine, nu m-am suparat, dar a trebuit sa-i dau un polish fin.
    Attached Files

    Comment


    • Citisem, parcă pe undeva, că drăcovenia n-are musai nevoie de apă curentă, ci poate trage apă dintr-un vas (butoi, găleată etc.). Aţi încercat?
      Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
      Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

      Comment


      • Poate unele pot, cel Michelin (italian) luat de mine vrea apa cu presiune.
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • La Karcher cică se poate. Citisem aici, mi-am amintit: http://www.kaercher.ro/ro/Service/In...u_presiune.htm

          PS: hint, ultima întrebare.
          Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
          Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

          Comment


          • Ca sa ma alatur si eu acestiu club "select" - al celor care isi fac damblaua si isi spala masina singuri - de relaxare -in week-end ... de vre-o trei ani folosesc aceasta metoda de spalare; initial am avut un spalator cu presiune de la blackanddecke gama neprofesionala dar care isi facea treaba binisor.
            Mai de curand (ieri chiar) mi-am achizitionat un spalator cu presiune nou de la PARKSIDE (din Lidl) care spre surprinderea mea face treaba grozava. La spalatorul anterior nu avem si acel varf rotativ (de mare presiune cica) iar pompa aceasta este de debit mai mare (400 l/H si 100 bari).
            Solutiile pe care le folosesc sunt preponderent de la TURTLE WAX asta pentru ca in timp, pentru mine, si-au dovedit eficienta. Fiind ceva mai tipicar in acest "domeniu" mi-am achizitionat cam toata gama de solutii de la curatarea jantelor pana la interior (sampon, ceara lichida etc).
            Acum am si eu o intrebare pentru cei care presteaza astfel de servicii de relaxare in week-end si nu numai ... daca aveti idee ... exista vre-o spuma activa care poate fi aplicata la presiuni scazute (atat cat poate aplica spalatorul cu presiune) dar care sa produca acel efect de "frisca" pe masina? ... am folosit si eu la un moment dat o spuma activa insa aplicarea ei se face de obicei la presiuni inalte ceea ce aparatele hobby nu o pot obtine.

            Multumesc si spor la curatenie
            sigpic
            This is My Ride!
            !Visit and enjoy!

            Comment


            • Solutia activa o poti aplica cu un vermorel
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • ... da stiu asta ... da ziceam sa nu mai chinui cu prea multe sticlute, recipienti etc ... unul si bun
                sigpic
                This is My Ride!
                !Visit and enjoy!

                Comment


                • Originally posted by ursamajor View Post
                  La Karcher cică se poate. Citisem aici, mi-am amintit: http://www.kaercher.ro/ro/Service/In...u_presiune.htm

                  PS: hint, ultima întrebare.
                  Merge doar sa traga apa din butoi, doar ca trebuie in prealabil amorsata instalatia, fara sa mearga motoru sa fie apa pe tot traseul, altfel daca amorsezi cu pompa risti mult sa o frigi.

                  Pt spumare (cu solutie activa pura sau diluata 1:1, altfel n-are rost) am dracia asta de la Karcher, se poate regla si unghiul de deschidere, merge brici.
                  Attached Files

                  Comment


                  • Ce prisune si ce debit are pompa pe care concetezi chestia asta?
                    sigpic
                    This is My Ride!
                    !Visit and enjoy!

                    Comment


                    • de o saptamana-doua am cumparat si eu parkside-ul de la lidl, se descurca bine dar aceeasi problema ca la bosch, lancea de spumare nu face spuma. Am aplicat dupa ce am spalat-o o ceara solida si un tratament anti-ploaie pe geamuri.In curand o sa dau comanda pentru un prosop de uscare si spuma activa magifoam. Am observat ca raman urme daca nu se sterge masina oricat de bine ai spala-o.
                      MY CLA

                      Comment


                      • Originally posted by M.FLORIN View Post
                        Ce prisune si ce debit are pompa pe care concetezi chestia asta?
                        100-110 bari si debit 300-340 litri, ceva de genu, e scula d-aia mica K 2.16

                        Comment


                        • Pai aici intervine ceara lichida. Eu aplic ceara lichida dupa ce clatesc masina - direct pe ud - si apoi cu o laveta absorbanta (gen piele de caprioara) sterg surplusul de apa ... si nu raman urme. Se poate sterge si fara sa dai cu ceara lichida - important e sa stergi cat de bine se poate surplusul de apa. Eu unul dupa ce adun apa cu acea laveta sterg si geamurile pe exterior cu un ziar ...
                          Asa arat la mine - dupa spalarea de ieri; plus ca azi noapte a si plouat ...
                          Attached Files
                          Last edited by M.FLORIN; 25 August 2013, 12:41.
                          sigpic
                          This is My Ride!
                          !Visit and enjoy!

                          Comment


                          • spuma ca ''frisca'' nu poti sa faci cu lancea cu care vine aparatu. se gaseate lance mai profesionala cu adaptoare pentru mai multe aparate. costa undeva la 200 lei. Ceara lichida nu ofera o protectie atat de buna ca si solida, dar se aplica mult mai usor si nu lasa atat de multe reziduri. te poti uita la my ride sa vezi cum sta apa pe masina. Va recomand sa folositi si solutia pentru geamuri, isi face treaba extraordinar si costa destul de putin.(abro)
                            MY CLA

                            Comment


                            • ideea e sa aduni bine apa dupa caltire. poti sa nu aplici nimic pe masina ... daca stergi bine apa de pe masina ramane ok.
                              P.S. In pozele mele masina e fara ceara lichida ... ieri am uitat sa aplic si ceara
                              sigpic
                              This is My Ride!
                              !Visit and enjoy!

                              Comment


                              • Ai grija cu ziaru, eu am reusit sa zgarii parbrizu fata (la tata-meu la masina)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google