Curatator Presiune, A Incercat Cineva?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tot Black & Decker 1300TD am si eu si sunt super multumit.A fost cumparat de la Carf la 230 lei si am primit gratis si un aspirator auto fabricat de aceeasi firma ca si compresorul.
    Eu mi-am tras sub copertina o priza si apa iau de la cismea care este la 4 m de copertina, iar cu stransul nu am probleme deoarece in 5 minute il instalez si tot in atata timp il si strang.
    Ca sa speli masina exterior dureaza cam 20 minute si pot spune ca iese ok, si mai ieftin decat la spalatorie .
    real power..... diesel power by

    Comment


    • Dar, in cartea Black & D-ului ce scrie? Ce presiune de lucru? La Skil scrie 100 bari(max) dar in carte si pe eticheta lui scrie 70 bari presiune de lucru si 100 maxim.

      Comment


      • Deci.....noi in general suntem inconstienti cand mergem la spalatorie deoarece ne trezim ca ne zboara aia vopseaua de pe masina cu sculele lor profesionale . 70 bari sunt de ajuns ca sa cureti curtea de pietre si casa de stropii de beton asa cum fac eu cu jucaria asta de B&D, iar ca sa speli masina....este mai mult decat suficient.
        real power..... diesel power by

        Comment


        • stie cineva ce ulei se foloseste la angrenajele de la un curatator de presiune cu apa? Am si eu unul e foarte util la spalat masina, covorase, motor s-a stricat si mi-a curs uleiul.

          Comment


          • Originally posted by cosmindan View Post
            .......................70 bari sunt de ajuns ca sa cureti curtea de pietre si casa de stropii de beton asa cum fac eu cu jucaria asta de B&D, iar ca sa speli masina....este mai mult decat suficient.
            70 bari sunt de ajuns sa-ti speli eventual bicicleta.

            Originally posted by neculoiu View Post
            stie cineva ce ulei se foloseste la angrenajele de la un curatator de presiune cu apa? Am si eu unul e foarte util la spalat masina, covorase, motor s-a stricat si mi-a curs uleiul.
            Ulei de transformator.
            Last edited by Octavian; 25 May 2013, 10:08. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Azi am luat şi eu un Karcher K2.14 + foam lance de 600 ml.
              Aştept să-i fac o probă.

              Şi, da, drăciile astea lucrează la 70-80 bari, maximul fiind de 100 bari, atinşi accidental, probabil.
              Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
              Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

              Comment


              • Nu vad de ce spui probabil.
                Presiunea de lucru (fara extensie de furtun de inalte) e de 100 bari, asta e presiunea de lucru, nu 70 bari.

                Eu am de 5 ani Karcher K2.16, este fiabil, am spalat/spal cu el masina vara, curtea, covoare,etc. Se preteaza bine la curte, biciclete, spalare scaune de plastic, etc de astea de curte, mai putin masina.
                Am de imprumut lance de spuma, daca pui solutie concentrata face frumos spuma (se poate regla cat de imprastiata sa fie) e buna pt covoare (si pt masina buna spuma daca e solutie activa, altfel n-are rost).

                Ca sa am mobilitate, am pus extensie de furtun de inalte, am total 13 metri de furtun, nici nu scot aparatul din curte, am afara numai lancea si furtunu de inalte )
                Sa zic ca a scazut presiunea cu vreo 5 bari, dar e perfect utilizabil.
                Last edited by Octavian; 23 July 2013, 20:17.

                Comment


                • Eu ştiu ce zici tu, dar în cartea de la Karcherul meu scrie clar 80 bari presiune de lucru. Max. 100.
                  Ieri seară i-am făcut proba. Pentru teste am cumpărat un şampon auto la 6 lei litrul şi un detergent universal la 2,23 lei litrul. Pus în lancea de spumă iniţial şamponul, apoi detergentul ieftin. Spuma de la şampon acceptabilă, dar peste aşteptări la detergentul ieftin. Făcut apoi un mix din amândouă şi spumat 3 maşini, în diferite stadii de jegoşire. La cele îmbâcsite de praf şi noroi, cu depuneri vechi de nămol şi alte mizerii, s-a folosit şi peria pentru curăţare insistentă. Clătirea s-a făcut cu lancea cu bilă, presiunea fiind mai mult decât suficientă. Nu super, ci hypermulţumit.
                  Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                  Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                  Comment


                  • Originally posted by neculoiu View Post
                    stie cineva ce ulei se foloseste la angrenajele de la un curatator de presiune cu apa? .
                    Originally posted by Octavian View Post
                    Ulei de transformator.
                    Am reparat un HD 7/ 18 C Professional; uleiul din rezervor nu pare deloc sa fie TR 30. Inclin sa cred ca e mai degraba ulei de motor, dupa culoare si mai ales vascozitate.
                    Acum e posibil sa difere functie de tipul aparatului, dar asa era la ala pe care l-am desfacut.
                    Last edited by IancuMIC; 24 July 2013, 13:07.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Curatatorul cu presiune ar trebui sa ia namolul mai gros de pe masina (face si un furtun asta, dar consumi mai multa apa). Ca sa fie curata, manusa de microfibra si galeti (una cu detergent una cu apa curata) nu sute de bari presiune. Daca nu atingi masina si te astepti ca doar spuma(ce marca o fi ea) sa curete, da cu o carpa de bumbac alba pe ea dupa spalare sa vezi ce ramane. Pe scurt, curatatorul economiseste apa, insa nu te scuteste de aplecat daca vrei masina sclipitoare.
                      Ce-i drept, fiecare are un standard propriu de curatenie al masinii.
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • Amuzant . Ai fi surprins ce poate face un jet puternic + o spuma activa/snowfoam buna . De preferat Karcher K7 in sus si vei simti diferenta.

                        Comment


                        • Şi cu cele home user se face treabă. Faţă de corvoada de a spăla cu găleata şi cu mâna, spălatul cu presiune devine chiar relaxant. Azi am luat o mănuşă cu microfibră Kent, care va folosi la spălare după ce se va întinde spumă pe toată suprafaţa maşinii. Deşi la ultima spălare n-a fost necesar aşa ceva, fiindcă maşina era destul de curată, ultima spălare făcându-se cu 2 zile înainte. Vorbesc de maşina mea. Celelalte două pe care am testat Karcher K2.14 erau mult mai murdare. Nici un aparat mai profi nu le-ar fi făcut faţă, ci era necesară intervenţia cu peria, obligatoriu.
                          Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                          Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                          Comment


                          • Originally posted by Nimeni View Post
                            Amuzant . Ai fi surprins ce poate face un jet puternic + o spuma activa/snowfoam buna . De preferat Karcher K7 in sus si vei simti diferenta.
                            Aia e o prespalare, nu poti cerui cum trebuie o masina spalata asa.

                            Fa testul cu carpa alba dupa ce ai spalat tu asa si vezi daca mai e alba. Dupa spalat cu manusa e alba.
                            Dupa ce un idot mi-a luat lacul de pe acoperis cu jetul lancii (din fabrica, vechi de 7 ani), nu vreau sa mai aud de spalatorii din astea, folosesc ori automate fara atingere ori cu autoservire cu sau fara galeata.
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • Atunci foloseste Optimum Non Rinse cu metoda 2BM si ai scapat de orice alte neplaceri

                              Comment


                              • Cand am unde 2BM folosesc. Si doar atunci e curata cu adevarat.
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google