Curatator Presiune, A Incercat Cineva?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mistocareala ! Ideea era ca au adus doar 2 bucati, de stat am stat la rand am intrat dar nu am apucat sa ajung la ele ca deja veneau cu alea doua spre casa. Mersi oricum.

    Comment


    • LIDL a fost amendata pt chestia asta...bagau in oferte cate 5 produse....si era omor pe ele!

      am incercat sa cumpar si eu un aparat din asta si pana am intrat in magazin(altii deja erau la casa cu ele ))))

      Comment


      • Va salut!

        Sunt nou pe aici si am o intrebare pentru cunoscatori.

        Am un aparat de presiune Skill, luat vara trecuta, si am o problema cu el... mai exact, daca ii atasez duza aia pentru spumare, indiferent de ce solutie pun in ea, sau cat pun (cantitativ), nu face acea spuma groasa ca frisca, cum e la spalatorii, ci doar o spuma foarte diluata care se preline dupa 20 secunde dupa masina.

        Un prieten si-a luat acelasi aparat, si ii face la fel, deci nu cred ca-i o problema cu al meu. In carte nu scrie nimic legat de cum se face spumarea, cantitati, mod de utilizare, etc...

        Orice raspuns e bine venit.
        Multumesc!

        Comment


        • Nu are nimic aparatul. Este din cauza lancei de spumare, care de fapt este doar un puverizator care are rolul de a imprastia solutia pe masina. Asa sunt majoritatea recipientelor cu care vin aparatele echipate. Pentru a face spuma groasa este nevoie de o lance de spuamare de calitate. Gen aceasta.
          MY CLA

          Comment


          • Si pe langa lancia respectiva ai nevoie si de o spuma activa care sa te ajute la curatare.
            O scurta demonstratie
            sigpic
            This is My Ride!
            !Visit and enjoy!

            Comment


            • Salut!Aceste aparate trebuiesc alimentate cu apa de la retea?Adica sa aiba presiune?As cumpara si eu unul sa il duc la tara,dar acolo nu am apa decat de la put,am o pompa in put care scoate,dar nu are asa mare presiune .Care ar fi solutia?Multumesc
              http://www.loganclub.ro/forum/album.php?albumid=910

              Comment


              • in gemeral aceste aparate au nevoie de o presiune de retea la intrare insa sunt si aparate capabile sa traga apa dintr-un butoi spre exemplu.
                sigpic
                This is My Ride!
                !Visit and enjoy!

                Comment


                • asa ceva ma intereseaza,care sa traga apa ,stie cineva de unde pot ahizitiona ?
                  http://www.loganclub.ro/forum/album.php?albumid=910

                  Comment


                  • La dedeman am vazut ca au...Gasesti si in supermarketuri si pe internet.
                    MY CLA

                    Comment


                    • N-are nevoie de pressiune de la retea, problema e cu amorsarea, pana nu amorsezi sa fie apa in toata instalatia nu poti folosi jetul (daca nu vrei sa bulesti aparatu), adica sa faci amorsarea la rece, fara sa fie cuplat la reteaua electrica.
                      Dupa ce ai amorsat trage apa de oriunde, cu sau fara 2-3 bari de la retea nu influenteaza presiunea la lance.

                      Comment


                      • Originally posted by PRESTIGE View Post
                        Nu are nimic aparatul. Este din cauza lancei de spumare, care de fapt este doar un puverizator care are rolul de a imprastia solutia pe masina. Asa sunt majoritatea recipientelor cu care vin aparatele echipate. Pentru a face spuma groasa este nevoie de o lance de spuamare de calitate. Gen aceasta.
                        Lancea actuala nu poate fi modificata?

                        In mare la fel arata si a mea. Are aia ceva supapa sau ceva de genu?

                        Comment


                        • Presiunea de la retea nu are importanta si nici nu trage apa daca nu are incorporata o pompa pt asa ceva. Uitati-va la principiul de functionare.
                          Ceea ce conteaza este debitul. Uitati-va in cartea tehnica si vedeti de cati mc/h are nevoie. Daca ii asigurati acest debit totul va fi bine.
                          De exemplu daca aveti un butoi de 200 litri situat obligatoriu mai sus decat aparatul de spalat sup presiune, acesta va consuma apa in jumatate de ora daca in cartea tehnica scrie ca are nevoie de un debit de 400l/h
                          sigpic

                          Comment


                          • Inainte de a avea apa curenta in curte (hidrofor), foloseam principiul tragerii din butoi.
                            Amorsarea: banal, dau drumul la boton, asteptam putin (cat bei 2-3 gaturi de bere) si...voilla!
                            Intr-adevar, la altele nu e permis a functiona in gol, fara apa. Dar asta nu gafaie, a fost conceput pt asa ceva.
                            Butoiul jos, pe beton si aparatul pe o bancuta (cam la jumatatea inaltimii B.) Au fost cazuri in care l-am avut si pe el jos, pe beton...
                            Nu are pompa distincta pentru asa ceva. Sunt doua componente mari si cam atat: pompa de presiune si motorul electric...
                            Cat despre debit, presiunea la varful lancei era o idee mai mica in cazul extractie la B si ceva mai mare cu presiunea din apa curenta (logic, nu?)
                            Dar e un aparat mai scumpisor, am mai scris de el.
                            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                            Comment


                            • Originally posted by Octavian View Post
                              N-are nevoie de pressiune de la retea, problema e cu amorsarea, pana nu amorsezi sa fie apa in toata instalatia nu poti folosi jetul (daca nu vrei sa bulesti aparatu), adica sa faci amorsarea la rece, fara sa fie cuplat la reteaua electrica.
                              Dupa ce ai amorsat trage apa de oriunde, cu sau fara 2-3 bari de la retea nu influenteaza presiunea la lance.
                              In mod straniu, o pompa fara presiune pe admisie poate cavita si se face zob destul de repede. Insa fiecare aparat cred ca specifica presiune mini/max la intrare, si aia mini poate fi realizata si cu o diferenta de nivel la butoiul de alimentare.
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • In mod straniu la majoritatea nu specifica pres minima de alimentare.

                                La al meu am patit (accidental) sa il alimentez cu conectoru de retea cu supapa de sens pusa invers, adica am inversat accidental conectorii, ala de la robinet l-am pus la aparat si invers.
                                E...si asa a reusit sa-si traga apa, desigur pana a iesit fum din aparat, doar atunci mi-am dat seama ca ceva nu e in regula

                                In rest cu alimentare din caldare/butoi/galeata nici un fel de probleme, doar amorsata instalatia manual, adica sa fie apa pe furtun pana la aparat fara actionare pompa.
                                Diferenta de nivel nu are absolut nici o influenta in presiunea la lance, e bine totusi sa fie butoiul mai sus ca sa nu se goleasca apa din instalatie in stare de repaus (in cazul in care sunt mici scapari pe la conectori).

                                Il am de 5 ani si am facut destule experimente.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google