Bujii Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Or fi "arse" de scanteie si de aia au 1mm distanta. Normal parca trebuie sa fie 0.9-1...Nu!?
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #62
      Doar ce am schimbat bujiile la 1.4 al parintilor si am pus tot Equiem de alea cu 2 electrozi,si o sa masor de curiozitate distanta dintre electrozi numai sa gasesc o lera.

      Comment


      • #63
        Desigur 0,9 mm, dar dupa 30000 km atata au, peste 1 mm.
        Alea cu ''doi electrozi'' sunt defapt cu trei electrozi.
        Cu doi electrozi sunt bujiile normale.
        Defapt electrod i se spune la ala din mijloc, defapt la amandoua.
        Daca te uiti la piese auto, alea cu ''4 electrozi'' au trei craci si electrodu central.

        Comment


        • #64
          Dragilor eu am ajuns la 30 000 km cu alea din fabrica.Golanashul merge perfect.Ce ma sfatuiti?Sa le schimb?La ultima revizie mecanicosul spunea ceva de 60 000 km(Meridian Sud)....Cum ziceti ca e mai bine?Multumesc anticipat!

          Comment


          • #65
            Probabil ca mai merg si pana la 40000 km, dar apoi sa nu te intrebi de ce iti tremura masina in ralanti si nu mai merge bine.

            Comment


            • #66
              Eu am Beru, si au 4 "craci" si unul central.
              Sunt cu 4 electrozi.

              Comment


              • #67
                Vreo diferenta la mersul motorului?
                sigpic

                Comment


                • #68
                  Daaa, acum fuge cu 200 )) .

                  PS: la tija din mijloc tot electrod ii spune.

                  Comment


                  • #69
                    Tavi are dreptate din punct de vedere tehnic, dar din pct de vedere a' lu' tanti vanzatoarea de la magazin, daca are 4 tatze si un cui, are 4 electrozi. Ma scuzati de exprimare...
                    cat despre schimbatul bujiilor, se schimba la revizia de 30000km. Cititi planul de revizii, il primiti cu manualul de utilizare si cu manualul cd-playerului, deodata cu masina...
                    Last edited by Seba; 7 November 2008, 15:29.
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • #70
                      @bogdan: absolut nici o diferenta notabila. Mi se pare, doar ca ar mai fi crescut consumul putin.

                      Comment


                      • #71
                        @danyel: Bujiile se schimba la 30.000 km, indiferent de ce zic "mecanicii".
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #72
                          Salutare
                          Am si eu o intrebare .A curatat cineva bujiile cum faceam noi la daciile vechi?Daca le-as curata, care ar fi dezavantajul sau avantajul,asta nu ca nu as avea bani sa cumpar 4 bujii noi

                          Comment


                          • #73
                            Pai n-are rost sa le cureti, oricum mai rau faci, nici un efect pozitiv.
                            Faceam asa in trecut pt ca ba se ''udau'', innegreau etc. Dar nimeni nu recomanda sa dai cu peria de sarma pe ele si sa le arzi pe aragaz )
                            Plus ca e bine sa sufli cu aer inainte de a le da jos, eu m-am speriat ce praf a iesit de la bujii cand a dat cu aer comprimat.
                            Plus ca daca te-ai uita la bujii cum arata dupa 30000 km te-ai minuna, adica arata excelent, culoare caramizie, uscate, dovada ca motorul a funtionat foarte bine.
                            Deci n-are rost sa faci treaba asta, iti faci de lucru degeaba.

                            Comment


                            • #74
                              Nu stiu de ce dar eu as pune toata baza in bujiile NGK iridiu cu toate ca sunt 200 ron setul.
                              Nu am pe masina asa ceva dar cu prima ocazie cand am bani asta fac!!
                              Attached Files
                              sigpic[/SIGPIC]intalnirile in parcarea Mall Moldova Duminica 13.00 si miercuri 20.00

                              Comment


                              • #75
                                ce fac astea de 200 ron?? merge mai bine? consuma mai putin?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google