Bujii Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce bujii , ce coduri recomanda producatorul?
    sigpic

    Comment


    • Pai e simplu...te duci la un dealer Dacia si cumperi bujii pentru Logan.
      Codurile la bujii te intereseaza daca vrei sa-ti iei o marca anume si sa fie compatibile cu motorul tau.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Motorizare K7J-A7 benzina si 1,4 MPI. Mi-e ca vanzatoarea sa nu-mi bage pe gat niste bujii nasoale...si oricum, e bine sa fii documentat...Inca ceva , as vrea sa-mi schimb singur bujiile ,e nevoie de vreo cheie speciala (eu am una de la vechea Dacie 1300)?
        Last edited by IceMoon; 27 May 2009, 10:33.
        sigpic

        Comment


        • scrie in manualul de utilizare ce bujii sa folositi, ce lichide, absolut tot...acolo va spune clar sa fie compatibile ca model, nu e musai sa respectati producatorul. cautati tipul bujiei si-l puteti lua si de la firma "3garaje srl", daca vreti musai altceva decat de dacia.
          nu stiu sigur daca se potriveste cheia de la vechea dacie, probabil ca da.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Am auzit ca la Loganurile noi nu se mai schimba bujiile la 30000 km ci la 45 sau 60000 km. E adevarat?

            Comment


            • La 60.000 km se schimba acum bujiile la benzinar. De subliniat faptul ca sunt aceleasi bujii ca in anii trecuti.
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • Si numai la astea noi, sau automat intra in sistemu asta si cele mai vechi, cazu meu/nostru?
                Cred ca la 60000 km daca vor sa schimbe bujiile, am sa solicit sa nu faca treaba asta.


                PS: cum e posibil? La frate-meu la Focus la 30000 se schimba bujiile, cand s-a dus la revizia de 30k, baietii (de milioane) s-au uitat la ele si le-au pus inapoi, cica ''n-are rost sa va incarcam aiurea factura, bujiile sunt in stare perfecta''.
                Deci n-a pierdut garantia.

                Comment


                • mie mi-au schimbat bujiile la revizia de 2 ani si spre surprinderea mea erau bujii cu 2 electrozi. le-am dat unui vecin care a zis ca is foarte bune
                  ONLY GOD CAN JUDGE ME
                  http://www.loganclub.ro/forum/my_car...ic-t11272.html

                  Comment


                  • Pai la astea noi le-a schimbat intervalul de schimb al bujiilor. Adevarul e ca, daca motorul functioneaza perfect, sa schimbi bujiile la 30.000 e devreme. Cam de la 45.000 km in sus ar treb sa te gandesti si la bujii
                    Last edited by darksid3; 27 May 2009, 19:51.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Azi am fost la magazinul de piese Dacia din C-ta , mi-am luat bujii "de origine" Renault cu 3 electrozi (+1 central) , cod 7700500144 si o cheie de bujii (de 16mm).
                      1 bujie = 18 ron
                      1 cheie = 9 ron
                      ===========
                      Total 81 ron

                      Maine vreau sa le schimb...
                      Cine a mai folosit bujii de genul asta ? Pareri ?
                      Attached Files
                      sigpic

                      Comment


                      • Iata si bujiile ce le-am inlocuit....de apreciat nuanta lor
                        Cheia de bujii s-a rupt la a doua bujie....am sudat-o si e Ok acum.
                        Sunt mandru , nu numai noi facem lucruri proaste .
                        Attached Files
                        sigpic

                        Comment


                        • Ice - ne spui si noua ce scrie pe ele ? - in afara de referinta ce cod este marcat pe portelan ?
                          Poate aflam caracteristicile lor complete.
                          Oricum sa ne zici cum functioneaza motorul

                          Comment


                          • Motorul functioneaza ok,la bord nu s-a aprins nimic, parca as zice k merge mai rotund...la consum pare la fel , oricum n-ar avea cum sa consume mai mult sau mai putin pt. ca injectia merge elctronic si obligat va baga aceeasi cantitate de benzina indiferent de bujii. Bujiile vechi se numesc "EYQUEM" - RFC58LZ2E, cu 2 electrozi si arata excelent dupa 31.000 de km.(Vezi foto mai sus).
                            De remarcat ca vechile bujii erau stranse foarte tare...
                            sigpic

                            Comment


                            • Saptamana trecuta am schimbat bujiile pentru prima data, loganul meu de 1,4 mpi avand 32 000 Km; citind pe forum si la indicatiile mecanicului din service-ul Dacia am cumparat bujii Bosch Super 4 cu 4 electrozi pe care le-am si pus, dar efectul acestor bujii a fost unul negativ asupra performantelor motorului, mai concret: a scazut simtitor atat cuplul cat si puterea motorului, mai mult a crescut consumul.
                              Astazi, la prima ora, am cumparat bujii originale Renault cu 2 electrozi "Made in France" (120 lei setul) si le- am pus pe Logan, efectul imediat este ca motorul si-a revenit la normal.
                              A fost o experienta neplacuta cu bujiile Bosch, pe viitor voi cumpara numai piese de origine Dacia-Renault.

                              Bujiile Bosch Super 4 sunt de vanzare la jumate de pret, pentru cei interesati. (le-am folosit doar o saptamana !!!)

                              Comment


                              • Originally posted by Dorin z View Post
                                A fost o experienta neplacuta cu bujiile Bosch, pe viitor voi cumpara numai piese de origine Dacia-Renault.
                                Cam asta e .... Aviz celor interesati...
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google