Bujii Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • IK20TT și se simte într-adevăr diferența față de cele obișnuite. Relanti foarte stabil, răspuns prompt la accelerație. Rămâne de văzut câți km vor menține ștacheta sus.
    sigpic

    Comment


    • NGK Iridium sunt ok?

      Comment


      • De care NGK iridium?

        Ai 3 variante la NGK :


        - NGK iridium IX - gama entry level - electrod central iridium dar cu electrod lateral de nickel


        - ngk iridium premium - gama premium - electrod central iridium si cu electrod lateral cu pastila de platina, are avantajul ca Gap-ul ramane constant, rezista mai mult in timp; iridium de la aceasta gama este "laser welded" si asta ajuta mai mult la fiabilitate


        - ngk iridium racing care nu-si prea au rost la masinile de strada




        Iridium iX este foarte ok, eu prefer premium sau denso iridium TT.....motive sunt multe


        In anumite situatii insa la fel de bine se va descurca si o bujie OEM, mai ales din acelea cu 2 electrozi.....conditia fiind sa fie originala si facuta cum trebuie

        Comment


        • Bine ca ati adus vorba; se fac de acum 65 de mii de cand am BKR6EIX.
          La prima ocazie va trebui sa fac o inspectie.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Dupa schimbarea bujiilor a inceput sa se reseteze computerul de bord si din când in când si radio . Eu suspectez ca nu mi-au pus ce trebuie la schimb, motorul este 1,6 16v si parca am citit pe aici , acum nu mai gasesc , ca erau probleme cu unele tipuri de bujie pentru motorul asta. Am cateva sute de km de la schimb , maine sun la reprezentanta unde le-am schimbat dar cred ca ma vor trimite la plimbare .

            Comment


            • Ai 2 variante :

              - ti-au pus bujii fara rezistenta interna de deparazitare - nu cred


              - ti-au bujii corespunzatoare dar una sau mai multe sunt rebuturi, au rezistenta interna ce tinde spre 0 (ca si cum nu ar avea) sau e intrerupta.....sau se intrerupe cand se incalzeste

              Deci nu corespunde, mai ales cand mergi....chestiile astea se pot intampla daca le scapa accidental pe jos, eventual repetat

              Nu toate bujiile fac asa, doar unele care din fabrica sunt rebuturi....

              La fel sa intamplat si cu celebra nota tehnica cu bujii multielectrozi la k4m....in realitate rezistenta interna era problema si sa nimerit lotul cu multielectrozi

              Comment


              • Multumesc de raspuns . Maine am sa insist sa imi schimbe bujiile.

                Comment


                • Trebuie intimidati putin....spune-le cum iti merge dupa schimbul lor, ameninta-i ca prajesti ABS ( desi nu-i adevarat si stiu si ei asta insa ii pune pe ganduri)

                  Iar pt ca ai k4m insista sa iti puna bujii cu 155 in coada pe care sa scrie Made in France

                  Adica 77 00 500 155

                  Comment


                  • Originally posted by alexsr View Post
                    Multumesc de raspuns . Maine am sa insist sa imi schimbe bujiile.
                    Uita-te pe factura si vezi codul de la bujii.
                    La care reprezentanta ai fost? IATSA sau Apan?
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Am verificat si factura si codul este 7700500155. Deci codul este ce trebuie.Totusi am sa ii vizitez . Masina se misca bine , este adevarat ca setul precedent l-am tinut cam 50 000 de km si se simtea , cu noul set este alta viata. Nu am sa mai tin nici un set atat de mult timp.

                      Comment


                      • Lasa bujiile in pace, ca nu au nimic. E bune.
                        Drumuri bune.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Ba nu e bune. Am sa revin sa spun ce am rezolvat.

                          Comment


                          • Chiar te rog.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Bujii Denso Iridium Power IK20, durata de exploatare cca. 19.000Km.

                              Au fost inlocuite bineinteles tot cu IK20 (a nu se confunda cu IK20TT).
                              Attached Files

                              Comment


                              • Un update . Am fost la reprezentanta si mi-au tras de baterie si de borne in toate directiile. Beton. Verdict , sa fiu atent daca mai face.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google