Bujii Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sau asa:


    cod: 77 00 500 168
    Attached Files

    Comment


    • Originally posted by Cristi_LCD View Post
      Nu sunt expert in bujii dar din ce mi s-a spus nu da scanteie la 2 (sau 4 ca sunt si modele cu 4) electrozi ci da la 1 la cel optim sa zic asa (mai bine zis la cel mai potrivit pentru descarcare). Din ce fizica stiu (si stiu foarte putina) curentul electric alege intotdeauna drumul cel mai scurt in nici un caz nu 2 drumuri (doar trasnetele nu se impart in 2). Daca ma contraziceti nu ma supar ca nu prea stiu fizica.
      Daca da scanteie la un electrod, ceilalti sunt de rezerva? ce rol au? Daca toti (2,3,4) au aceeasi distanta fata de electrodul central care e cel optim? In poza amandoi sunt afumati la fel, de unde deducem ca functioneaza la fel amandoi. Daca iei un fir de la priza (cel cu faza) si de el legi alte doua fire, o sa constati cu surprindere ca ai curent pe ambele fire. Asa si cu electrozii unei bujii. Dau scanteia mai puternica, in cel mai fericit caz, bujiile cu mai multi electrozi.
      Attached Files
      Last edited by Fanez; 13 October 2015, 13:06.

      Comment


      • Originally posted by Fanez View Post
        Daca da scanteie la un electrod, ceilalti sunt de rezerva? ce rol au? Daca toti (2,3,4) au aceeasi distanta fata de electrodul central care e cel optim? In poza amandoi sunt afumati la fel, de unde deducem ca functioneaza la fel amandoi. Daca iei un fir de la priza (cel cu faza) si de el legi alte doua fire, o sa constati cu surprindere ca ai curent pe ambele fire. Asa si cu electrozii unei bujii. Dau scanteia mai puternica, in cel mai fericit caz, bujiile cu mai multi electrozi.
        Principiul din spatele Bosch Super 4 e foarte interesant, cum ca curentul va alege mereu calea mai scurta si implicit beneficiezi de aprindere optima, mereu (cica, asta se afirma, nu stiu realitatea)

        Ideea e ca in era pre-GPL - am testat Super 4-urile cu GAP 1.1mm - pe MPI-ul meu 1.6 8V si efectiv am fost placut impresionat. Doar ca consuma masina cam mult, probabil din cauza ca se tura nebuneste de eficient.

        Comment


        • Daca nu te pricepi de ce vorbesti asa plin de tine?
          Scanteie da doar la unul intr-un anumit moment; cand ala se uzeaza si creste GApul fata de el, o sa dea la al doilea, cand se uzeaza si asta mai mult ca primul.... iar schimba.
          Descarcarea electrica se face pe calea cu potentialul cel mai redus, si nu poate fi diferenta de potential intre ala central si ambii electrozi de masa.
          Sau ca sa intelegi si tu, daca te curentezi cu cablul de la o veioza, nu poti avea si becul aprins si curent trecand prin tine.
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • Originally posted by einstein1984 View Post
            Daca nu te pricepi de ce vorbesti asa plin de tine?
            Scanteie da doar la unul intr-un anumit moment; cand ala se uzeaza si creste GApul fata de el, o sa dea la al doilea, cand se uzeaza si asta mai mult ca primul.... iar schimba.
            Descarcarea electrica se face pe calea cu potentialul cel mai redus, si nu poate fi diferenta de potential intre ala central si ambii electrozi de masa.
            Sau ca sa intelegi si tu, daca te curentezi cu cablul de la o veioza, nu poti avea si becul aprins si curent trecand prin tine.

            Colegu, dar n-a vorbit nimeni plin de el. Eu doar am spus ce am constatat (personal) + ce afirma Bosch. Era si un video explicativ cu principiul din spate, insa nu il gasesc, din pacate.

            Off-topic : Si da - sincer, nu ma pricep la fizica / tangential la mecanica, principiul de aprindere. Dar de asta sunt pe forum, sa invat, nu?

            Back on-topic....
            Last edited by AlexCuLogan; 13 October 2015, 13:50.

            Comment


            • Scuze, ma refeream la postul lui fanez, postul tau nu era inca vizibil.
              Bujiile de origine pe K7# au fost cu 2 electrozi, tin mai mult dar atat. Nudau CP in plus.
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • Originally posted by einstein1984 View Post
                Daca nu te pricepi de ce vorbesti asa plin de tine?
                Scanteie da doar la unul intr-un anumit moment; cand ala se uzeaza si creste GApul fata de el, o sa dea la al doilea, cand se uzeaza si asta mai mult ca primul.... iar schimba.
                Descarcarea electrica se face pe calea cu potentialul cel mai redus, si nu poate fi diferenta de potential intre ala central si ambii electrozi de masa.
                Sau ca sa intelegi si tu, daca te curentezi cu cablul de la o veioza, nu poti avea si becul aprins si curent trecand prin tine.
                N-o sa inteleg prea curand de ce raspunsurile tale au intotdeauna continut de aroganta (probabil pentru ca esti "einstein"). Pentru cultura ta generala, sa stii ca poti sa te curentezi la veioza si sa fie si becul aprins. Curentul nu se opreste in tine ci merge mai departe spre bec. Cum poti sa ai la lustra 5 becuri aprinse in acelasi timp daca din priza iti pleaca doar doua fire? Pe unul intra curentul iar pe celalalt iese.
                Dupa cum gandesti tu, daca pui 5 becuri la o lustra se aprinde doar unul si abia dupa ce se arde ala se aprinde altul.
                La bujie curentul nu se opreste intr-un singur electrod. Ca se duce intai la unul anume si e posibil sa nu se duca la fel sau in acelasi timp la toate este cu totul alta poveste.
                Last edited by Fanez; 13 October 2015, 14:52.

                Comment


                • Originally posted by Fanez View Post
                  Daca da scanteie la un electrod, ceilalti sunt de rezerva? ce rol au? Daca toti (2,3,4) au aceeasi distanta fata de electrodul central care e cel optim? In poza amandoi sunt afumati la fel, de unde deducem ca functioneaza la fel amandoi. Daca iei un fir de la priza (cel cu faza) si de el legi alte doua fire, o sa constati cu surprindere ca ai curent pe ambele fire. Asa si cu electrozii unei bujii. Dau scanteia mai puternica, in cel mai fericit caz, bujiile cu mai multi electrozi.
                  Condusul curentului prin fire n-are nicio relevanță cu scânteia electrică în gaze. Firul de Cu, Al, Fe etc. va conduce curentul grație proprietăților de conductivitate electrică. În gaze, situația e nițel (mai mult) diferită și necesită prea mult pentru explicație. Plastic vorbind, nici fulgerul nu alege calea cea mai dreaptă prin aer la descărcarea în sol, cum și scânteia bujiei poate alege oricare dintre cei doi/trei/patru electrozi. Chestiunea de bază este ca la fiecare descărcare aceasta se produce DOAR PE UNUL DINTRE ELECTROZI, spre deosebire de firele prizei. Așa că, în cel mai fericit caz, o bujie cu mai mulți electrozi va fi mai durabilă, nicidecum nu va produce scânteie mai puternică. Asta depinde de alte drăcovenii.
                  Last edited by ursamajor; 13 October 2015, 15:40.
                  Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                  Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                  Comment


                  • Eh, odata cu strapungerea izolatorului (amestecul aer carburant)dintre electrozi, tensiunea scade. Si gazul intre ailalti doi electrozi izoleaza bine merci la o tensiune mai mica.
                    Dar nah, unii colegi au vazut un singur lovind 3 copaci deodata, aflati la 30 de m unul de altul. Asa meriti daca incerci sa inveti ceva pe cineva.

                    [QUOTE=Fanez;1688516.
                    Dupa cum gandesti tu, daca pui 5 becuri la o lustra se aprinde doar unul si abia dupa ce se arde ala se aprinde altul.
                    .[/QUOTE]

                    ia pune tu un scurt la unul din becuri si vezi daca se mai aprinde vreunul din becurile alelalte. ca vad ca te pricepi!
                    Last edited by einstein1984; 13 October 2015, 17:07. Reason: Automerged Doublepost
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • Originally posted by einstein1984 View Post
                      Eh, odata cu strapungerea izolatorului (amestecul aer carburant)dintre electrozi, tensiunea scade. Si gazul intre ailalti doi electrozi izoleaza bine merci la o tensiune mai mica.
                      Dar nah, unii colegi au vazut un singur lovind 3 copaci deodata, aflati la 30 de m unul de altul. Asa meriti daca incerci sa inveti ceva pe cineva.



                      ia pune tu un scurt la unul din becuri si vezi daca se mai aprinde vreunul din becurile alelalte. ca vad ca te pricepi!
                      Daca erai asa de hiperpriceput cum zici ca esti dadeai si tu un raspuns asemanator cu cel pe care l-a dat ursamajor, nu te faceai de ras spunand chestia cu veioza. Daca pui scurt la un bec de la lustra dovedesti exact ce am zis eu si anume ca nu numai la un singur bec se duce curentul. In rest, nici aroganta nu-ti prea iese. Asta se intampla si altor "einsteini", stai relaxat, nu esti singurul!

                      P.S. Scuze pentru citat, am avut impresia ca s-a mai postat dupa cele spuse de einstein1984
                      Last edited by Fanez; 13 October 2015, 18:24. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Salutare baieti,

                        Ce bujii imi recomandati pt benzina 1.4 LSDAA?

                        Merci.

                        Comment


                        • Cea mai buna intrebare dupa 144 de pagini )))

                          Comment


                          • Originally posted by Octavian View Post
                            Cea mai buna intrebare dupa 144 de pagini )))
                            Din care am avut rabdare sa citesc cateva, pe sarite, dar nimic relevant. Indruma-ma te rog catre cateva postari relevante.

                            Comment


                            • Denso K20TT. Sau oricare alta. Piticii se mulțumesc cu oricare. Dacă mașina nu trage, bâlbâie, trosnește, pleoscăie, râgâie, bese etc. problema se caută în altă parte. ;)
                              Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                              Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                              Comment


                              • Subscriu

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google