Bujii Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si tu il crezi?
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • Originally posted by radu2008 View Post
      Am 68000 km si am vrut sa schimb bujiile iar mecanicul a zis sa nu le schimb pana la 100000 km .

      Eu zic sa le tii chiar dublu....


      Serios vorbind, sa vezi ce surprise vei avea cand le dai jos....daca reusesti sa le dai jos....intregi

      Comment


      • Mai am un W Bora si am schimbat eu cand am cumparat masina bujiile si bobinele de inductie pentru ca s-au ars si intradevar erau afumate la 120000 km (daca sunt reali) si erau cele din fabrica intradevar s-au desfacut mai greu.

        Comment


        • La VAG e altceva....acolo aprinderea e sensibila insa si piesele sunt cu pretentii...
          Adica frecvent folosesc bujii cu metale nobile si bobine creion....daca insa nu schimbi bujiile la timp si le afumi, arzi bobinele....nu esti primul, nuti face griji

          Loganul e mai robust, nu o sa arzi bobina...dar bujiile le afumi si intepenesc in chiulasa, se "sudeaza"...

          Pt a preveni asta, tot la motoarele cu pretentii se foloseste unsoare cu cupru antibloc pe filetul bujiei....

          Atentie nu ulei pus pe filet....cum pun "romanii" pt ca se oxideaza si intepeneste mai rau....deci unsoare cu cupru la cele noi pe filet....

          Comment


          • Schimb bujii logan

            Am schimbat si eu recent bujiile (logan 1.6 mpi) la 60.000 km. Am anexat o fotografie cu una din vechile bujii.



            In cazul in care vreti sa le schimbati singuri mentiionez urmatoarele:
            - am achizitionat o cheie de bujii (13 lei) pentru acesta operatie insa nu am reusit sa desfac 2 bujii cu aceasta cheie (am avut noroc cu un vecin care mi-a dat o tubulara babana si le-am desfacut pana la urma);
            - trebuie sa curatati zona exterioara (in blocul motor) a bujei inainte de a le desface pe cele vechi (cred ca ideal ar fi o suflare cu compresorul, eu am suflat cu un furtun dar nu am reusit sa indepartez mizeria in totalitate);
            - bujiile originale (4 buc ca cea din foto) le-am schimbat cu BOSCH 0242235666 (cu 1 singura aprindere fata de cele originale) - totul ok dupa operatie.

            Am postat in speranta ca ajuta pe cineva care doreste sa faca aceasta operatie in regie proprie
            Last edited by adyteroristu; 20 March 2016, 18:01.

            Comment


            • E vreo problema daca am pus pe 1.6_16v GPL bujii cu doi electrozi codul 7700 500 168? Ma scoate din sarite puturoseala la turatie mica-medie a masinii si m-am apucat de testat seturi de bujii(Denso K20TT, Eyquiem si acum astea de origine).
              In cat timp ar trebui sa faca 1.6_16v cu GPL in treapta 5 de la 80-120 kmh?

              Comment


              • Bujiile sunt bune ( daca nus contrafacute ) - esti sigur ca e de la bujii? filtru de aer ? filtrele gpl? etc etc...

                Comment


                • Are/ a avut cineva bujii BERU UXT? Inca nu stiu ce sa cumpar. Sunt indecis intre Denso K20tt, NGK V LINE si acestea de la Beru.

                  Comment


                  • Am avut eu- sunt ff stabile mers ok, nu mau impresionat negativ insa nici pozitiv....un pic mai lenese la viteze mari insa nu stiu cat conteaza

                    Decat UXT1 poti incerca UXF79P care sunt cu electrod de platina central si care mi-au placut pt faptul ca acceleratia parea mai "sensibila", raspunde mai bine la acceleratii....totusi datorita electrodului central "ingropat" acestea sunt un pic mai reci decat celelalte....


                    Orice ai allege, daca iei piesa buna ( nu contrafacuta ) nu va fi diferenta mare....la fel va merge, diferenta o observi poate la turatii mari si in timp, adica o bujie standard in timp nusi va pastra caracteristicile pe cand una cu metale nobile ( irdium platina ) iti va "tine" toti poneii sub capota...altii noi insa nu

                    Comment


                    • Nici cu cele originale nu am simtit vreo diferenta pana acum, poate de la un timp doar la turatii joase e mai lenesa. Dar ar fii cazul sa le schimb. M-ar fii interesat sa stiu daca vin deja cu gap-ul de 0,9. Denso stiu ca au 1, NKG BKR6EZ 0,9 , Beru nu am aflat .

                      Comment


                      • Uite despre ce vorbim.....tu alegi ce doresti

                        Eu as alege altceva ( iridium-platina )
                        Attached Files

                        Comment


                        • Originally posted by Hirayama View Post
                          Bujiile sunt bune ( daca nus contrafacute ) - esti sigur ca e de la bujii? filtru de aer ? filtrele gpl? etc etc...
                          Nu sunt sigur ca e de la bujii, mai testez, poate-i gazul prost, dar cert e ca filtrele de GPL si cel de aer sunt schimbate cu putin timp in urma. Mentionez ca nu am avut niciodata bujii de genul asta pe masina(am avut doar Denso K20TT, NGK V-line si Champion cu care a venit masina). Acum demarajul este liniar, pedala reactioneaza smooth, inainte era mai brutala, numai putin daca piscam acceleratia raspundea. Oricum am si K20TT-urile pregatite in caz ca ma razgandesc, si apropo, mi s-au parut bune genul asta de bujii, mai ales pentru GPL, lucru pe care incep sa-l realizez in curand.

                          Comment


                          • Hirayama: Multumesc pentru informatii. Decat sa trec la platina mai bine iau iridium, dar deocamdata nu aleg nicio varaianta.

                            Andrei intre K20tt si v-line ce ai recomanda? Ce ai "simtit" ca s-a imbunatatit sau din contra, dintre cele doua marci? La k20tt ai reglat gapul cand le-ai pus?

                            Comment


                            • Denso K20TT, la 50-60 lei cat costa, au pret imbatabil. Le pui asa cum le scoti din cutie si o sa fii multumit.

                              Comment


                              • Vedeti ca la NGK au schimbat putin recomandarile pt 16v....nu mai recomanda BKR6EZ ci recomanda BKR6EK cu 2 electrozi sau v-line 20....
                                Am avut din astea si imi par mai bune decat cele standard, mai bune si decat eyquem cu 2 electrozi ( fac acceleratia mai sensibila).....daca eram acasa, puneam poze....
                                Decat sa tot probati si testati pe banii vostrii....mai bine strangeti un pic bani si luati iridium si veti observa si diferenta( am facut si eu ca voi cu muuuult timp in urma..)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google