Montare Sistem De Aer Conditionat Pe Logan De La Dezmembrari

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Montare aer conditionat Preferance

    Salut Aurelian imi poti spune cat ma ajunge montarea unui A.C. pe un Preferance din 2008 pe benzina. Mentionez ca sunt din Braila asa ca mi-ar fi usor sa ajung in Galati. Iti multumesc anticipat o seara buna in continuare.
    Cu stima Mihaita.

    Comment


    • Am sa va las numarul de telefon 0745501725 si discutam,o zi buna

      Comment


      • ajutor la 1.6 euro5

        Buna ziua,
        Am un Logan 1.6 Mpi EURO 5 cu 85 cp din 2011 -- fara AC si doresc sa montez singur.
        Sunt din Satu Mare , fiind departe de zona Bucuresti am hotarat sa fac singur.
        Am citit multe forumuri si am cateva nelamuriri, daca poate sa ma ajute cineva , care a pus AC pe aceasta motorizare:
        ----1---la acest motor Euro5 cele care au clima servodirectia s-a facut electric . De ce ????
        Eu am servodirectie hidraulic si este sub Alternator ( locul compresorului la Euro4)
        La Euro4 vine asa: - pompa servo
        -alternator
        -cel mai jos Compresor
        ---2--- La Euro5 de ce nu este la fel? NU este loc pt. acest triplet (mentionez ca catalizatorul este in fata motorului si evacuarea este mai in fata, mai mare un pic)
        ---3--- La Euro5 cu Clima vine asa:-loculde sus gol .Nu intra pompa servo???
        - altertnator
        - compresor (deci compresorul are loc, intra langa
        evacuarea mai spatioasa)
        Ca sa pastrez pompa servo hidraulic , pe suportul accesorii Euro4 ar trebui sa mut pompa servo de jos (momentan cum e la E5 ) pana sus cum are acel suport E4.
        Pot face cumva???? Explicati va rog de ce s-a trecut la aceasta modificare la E5 cu pompa electrica daca are aer conditionat. Spatiul??? Alte conducte????
        Ajutor va rog.

        Comment


        • @ mrknorbert.
          Nu merge in niciun fel. Am incercat eu in 2015. Cu un Logan exact la fel. Cauta posturile.
          Am umblat o luna de zile pe la toate centrele in Bucuresti (inclusiv dezmembrari) si Mioveni. Singura varianta era sa achizitionez sh compresor, pompa servo electrica + caseta de directie, gmv, conducte, radiatoare, uch (pentru ca cel al masinii nu avea functia A/C) si alternator. Totul ducea cam la 2000 de euro sh. Prea mult. Solutia mea a fost sa vand masina si sa iau una noua.
          Te sfatuiesc sa faci la fel.

          Trimis de pe al meu GT-I9301I folosind Tapatalk

          Comment


          • Am discutat ,ori modifici sistemul de evacuare model euro4 ori pui pompa de directie electrica,

            Comment


            • Asa e, numai ca daca modifici evacuarea trebuie sa faca o vizita la RAR, ptr. ca altfel o sa cada la noxe, iar daca pune pompa de servo electrica, schimba si caseta, ptr. ca lucreaza in alti parametri (conducte,presiune diferita etc). Si mai ramane problema UCH-ului. Eu nu am reusit nicaeri sa activez UCH-ul masinii ptr. lucru pe A/C, de unde trag concluzia ca, realmente nu se poate, prin urmare ar fi trebuit inlocuit cu unul care sa fi fost in echiparea unei masini cu A/C.
              Ce are el este exact ce am avut eu in 2015 (model, motorizare). Fara cel putin 2000 de coco (necesarul de piese sh) nu reuseam la momentul respectiv. De aceea, considerand ca nu se merita investitia asta intr-o masina care nu valoreaza mai mult de 5000, oricat de bine ar arata, am decis sa o vand si sa iau una noua, cu A/C. Diferenta a fost de 2500 de coco.

              Trimis de pe al meu GT-I9301I folosind Tapatalk
              Last edited by calinrusu; 16 September 2016, 08:15.

              Comment


              • Calin,nu te supara te rog ,caseta de directie ramane calculatorul de injectie ramane nu exista calculator cu sau fara ac toate sunt la fel,daca vrei informatii i-ti ofer cu drag.

                Comment


                • Nu ma supar, nu am de ce. Ce-i drept, in iulie 2015 nu am ajuns la Galati, doar am vb la telefon atunci. Dar nu am scris decat ce mi s-a transmis cam de la toate centrele de instalari (Buc. + Mioveni). Asta despre caseta. Despre UCH, ca sa vad daca trebuie achizitionat altul sau nu, am incercat in patru locuri activarea, raspunsul fiind "nu se poate, trebuie luat altul".

                  Trimis de pe al meu GT-I9301I folosind Tapatalk

                  Comment


                  • O persoana a mers in reprezentanta la noi au cerut 3 mii euro pentru piese si montaj, in reprezentanta la Falticeni au spus ca este imposibil montarea ac ului ,la nicio masina nu am schimbat calculatorul de injectie,iar despre caseta de directie se schimba doar daca este mecanica ,va doresc sanatate tuturor.

                    Comment


                    • Masina asta am gasi ieri, a fost adusa din germania si este un MCV 1.6 euro5.
                      Deocamdata numai poza asta o am.
                      Are catalizator in fata cu acel senzor E5 (la galerie evacuare) ca la mine.
                      Are clima si are si bidonasul de servo hidraulic (nu electric)
                      CE ZICETI (asta era intrebarea?????)
                      Masina e adusa din Germania echipare uzina.
                      Acum se poate sau nu ?????
                      O sa mai primesc poze de la proprietar.
                      Cei care au montat studiati va rog si doresc si sa le comentati

                      Comment


                      • Am uitat poza, liniutele eu am tras de unde sa mai trimita domnul poze.
                        Attached Files

                        Comment


                        • Originally posted by merknorbert View Post
                          Am uitat poza, liniutele eu am tras de unde sa mai trimita domnul poze.
                          Poza fara linii:
                          Attached Files

                          Comment


                          • Cred ca alternatorul sau pompa hidraulica de directie este in spatele motorului iar in parte fata sunt alte doua anexe altfel nu vad cum.

                            Comment


                            • Originally posted by aurelian68 View Post
                              Cred ca alternatorul sau pompa hidraulica de directie este in spatele motorului iar in parte fata sunt alte doua anexe altfel nu vad cum.
                              Am mai primit poze

                              Originally posted by merknorbert View Post
                              Am mai primit poze
                              Cam greu reusesc sa incarc alte poze , i-mi cer scuze
                              Last edited by merknorbert; 20 September 2016, 22:08. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • merknorbert pot sa va ajut: eu am venit din Judetul Cluj la Aurelian si mi-a montat AC cu incarcare freon si probe instalatie de la 8.45 pana la 14.45 .

                                Masina merge brici, la fel si AC-ul. Nu mi-a schimbat niciun UCH ba maibine afolost cablajul original al masinii..

                                Nu vreau sa fiu acuzat ca ii fac publicitate,dar chiar amfost multumit.

                                PS. la Galati am fost in 2014 februarie.

                                Bafta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google