Consum 0.9 TCE

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mie mi se pare decent, avand in vedere ca vorbim de un consum mixt! Si eu am un mixt asemanator pe ultimii 2500 km, 6.6l la suta cu viteza medie de 32 km/h. Proportia consumului fiind cam 50/50

    Comment


    • Revin si cu viteza medie: 29.2 km/h

      Comment


      • @LucianT32
        Nu ma refeream strict la consumul obtinut de tine.
        Nu prea cred ca povestea cu lasatul motorului este adevarata. Cred ca tine mai mult de stilul de condus, de faptul ca incepi sa simti masina dupa un anumit timp si inveti sa mergi cat mai optimizat. Parerea mea.
        Last edited by C.Mike; 15 July 2017, 21:15.

        Comment


        • @C.Mike de acord cu tine. Dar in acelasi timp si masina isi modifica consumul in functie nr km parcursi.

          Comment


          • Din ce vad eu, parca colegii cu motorul 1.0Sce au consumuri mai bune.

            Dar si la 0.9 se poate scoate consum bun.
            A se vedea pe topic consumurile lui Stoicanu(alea normale), ale lui Bolovan, etc.
            Last edited by C.Mike; 15 July 2017, 22:05.

            Comment


            • Eu nu voi face o comparatie intre cele doua. Nu cred ca isi are rostul din nici un punct de vedere.

              Comment


              • Nu mai comparati TCe cu SCe, chiar daca cilindreea asemanatoare va indeamna sa o faceti.

                Comment


                • Off topic, consum de 6,5 l/100 km la o viteza medie de 34,2 km/h pe 8500 km, cam 55 extraurban cu 45 urban. Și 1,2 consuma puțin, dacă știi să-l dresezi

                  Comment


                  • @LucianT32 depinde foarte mult de ce vrei de la masina. Daca te intereseaza economia...si deloc puterea (adica exclusiv oras...sau afara mers cu 80 km/h etc)...atunci da...este mai rentabil un 1.0 (este mai economic...din cate se pare). Daca vrei sa mergi putin mai tare...si destul de mult in exterior...atunci mergi pe 0.9. Iar topicurile astea doua (de consum)...comparand intre ele...te ajuta sa decizi ce-i mai bine pentru tine cand vrei sa-ti cumperi o dacie

                    Comment


                    • @Amiralul
                      Comparatia era din punct de vedere strict al consumului.
                      Nu vorbim de modul de functionare, parametrii sau alte chestii(sau de faptul ca deja il avem si asta este).
                      Eu totusi zic, ca motorul 0.9tce poate scoate consumuri foarte bune(doar din ce am citit, nu detin aceasta motorizare inca). Depinde cum il exploatezi. Cei care detin de mai mult timp acest motor ne pot spune mai exact.
                      Last edited by C.Mike; 15 July 2017, 22:52.

                      Comment


                      • Pai daca se citeste topicul...se vad consumurile si conditiile de mers. Din punct de vedere al consumului...n-ai mare lucru de reprosat motorasului. Este chiar economic. Acum...daca este mai economic sau nu decat 1.0...asta o sa aflam dupa ce se posteaza mai mult pe topicul dedicat lu' 1.0. Dar pana acum, mers strict la consum...1.0 sta mai bine din cate am observat. Dar nu cu mult.

                        Comment


                        • Gpl a pus cineva pe 0.9tce?

                          Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

                          Comment


                          • Originally posted by UNHleaSHD View Post
                            Gpl a pus cineva pe 0.9tce?

                            Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk
                            Vezi aici:
                            Last edited by C.Mike; 16 July 2017, 05:17.

                            Comment


                            • @Bolovan de acord. Am avut 7 ani un Symbol 1.2 16v 75 cp si l am dat la 105.000km. O masina pt urban cu consumuri bune dar care in extraurban isi arata limitele. Am ales 0.9 tce deoarece pot folosi eco in urban si in extraurban ma pot folosi de puterea ei totala. Mai mult am ales un motor cu mai multi ani in spate decat varianta 1.0 sce. De exemplu cu 0.9 pot merge fara probleme si cu un consum mic la viteze peste 100 km/h pe cand cu symbol dupa 100 simteam ca se chinuie. Acestea sunt motivele si pana acum este o masina pe care o recomand.

                              Comment


                              • Pai de asta spuneam, la tine se preteaza mai bine 0.9. Si eu, merg frecvent in zone muntoase, mai incarcat, sau la drum lung pe autostrazi. De asta si la mine se preteaza mai bine 0.9
                                Eu in oras circul destul de putin cu masina...(folosesc un mijloc de transport cu butere bovina...aka bicicleta)...unde am vazut ca 1.0 este mai economic. Dar suntem iar offtopic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google