Consum 0.9 TCE

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by Octavian View Post
    Eu cred ca toate datele Dacia legate de consum si performante sunt eronate
    Exact. Cam asta e consumul real. Cei care au vise umede, probabil jumatate din km ii fac in afara de le iese consumul ala.

    Comment


    • #47
      Si ti se pare tie ca eu am exagerat cand am zis 8,5 consum oras cand aia au dat 8,2?
      Voi credeti pe uni care fac teste care nu se stiu in ce conditii si cand va spune altul care merge ziz de zi cu ea nu credeti.
      Eu zic sa ii sunati pe aia care au facutu testul ala si cereti poze.
      sigpic

      Comment


      • #48
        Originally posted by stoicanu View Post
        ..............................
        Azi am facut un tur pe centura si am facut un filmulet legat de consum instant.
        Am profitat de faptul ca masina are in dotare pilot ' am apelat la serviciile sale.
        Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.
        Urca frumos in viteza cu "pilotul".

        Sa inteleg ca la ~130/h consum este undeva la 7,x %?
        Real nu instant.

        PS: imi place cand dai gaz ca nu sare instantul la 20%

        Comment


        • #49
          Consumul afisat era cel instant.
          Oscileaza intre 7-8 exceptand momentul in care o calci sa ajungi la acea viteza.
          Se pare ca pilotul stie sa o calce la economie avand fi cuntia ECO activata pe care o simti numai in momentul in care vrei sa o calci mai sportiv.
          Motorul nu te mai ajuta asa mult(sau turbina) cu ECO activat
          Pana la 10 mii k ar trebui sa mai scada cateva puncte consumul, dar ramane de vazut.
          sigpic

          Comment


          • #50
            Consuma bine la viteze mici, ca la mari suge bine

            Comment


            • #51
              Pai asta am remercat ca de la 120 in sus bea ca un aspirat la aceeasi viteza.
              Poate doar pe instant o fi, si media sa fie ceva mai mica...

              Comment


              • #52
                Pai la 1.4 sau la 16 v ce consum au la 130?
                sigpic

                Comment


                • #53
                  Intre 6.5 si 7.5.

                  Comment


                  • #54
                    Pai eu zic ca e bine pentru 0,9 consumul la 130 .
                    De la viteza aia el incepe sa puna osul la munca pe cand 16v merge lejer.
                    O sa mai fac una mica astazi undeva la 150 ca stiu ca de la viteza asta incepe sa pape si 16 v.
                    sigpic

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by stoicanu View Post
                      Toate dimineata m-am chinuit sa scot media de 10km/h in Bucuresti si nu am reusit.
                      Eu nu stiu cum puteti voi.
                      Am scos minim 19 cu un consum de 8,5.
                      Inca astept si eu poza cu 19km/h cu consum de 8,5, daca e asa e clar ca bate celelalte motorizari fara discutie la consum
                      sigpic

                      Comment


                      • #56
                        Sar putea sa iasa consul mai mic acum.
                        Am mai facut 400km intretimp.
                        Sa mai deblocat un calutz acolo.

                        Cu prima okazie o sa iti satisfac aceasta dorinta.
                        Trebuie sa stau numai in oras sa scot media de 19.
                        Nu am facut filmarea atunci.

                        Ce pot oferi acum este un consum de 6,6 l la o viteza medie de 48,7 km pe o distanta de 132.4km.

                        Am iesit un pic pe centura si am facut si un instant la 160km/h
                        Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.


                        Scuze e facut la 150.
                        Alta zi la 160.
                        Last edited by stoicanu; 3 February 2013, 18:38. Reason: Automerged Doublepost
                        sigpic

                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by Octavian
                          Unde scrie ca Loganu 0.9 face 11,1 sec?
                          Aici: http://www.dacia.fr/gamme-dacia/loga...C&show=1&diff=

                          Comment


                          • #58
                            Foarte bun consumul la 150, eu chiar sunt surprins de acest motor, multumim domnu stoicanu pt date
                            Sa nu ma uiti cu viteza aia din bucuresti
                            sigpic

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by stoicanu View Post
                              .........................................
                              Am iesit un pic pe centura si am facut si un instant la 150km/h
                              Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.

                              ..................................
                              Deci undeva la ~8,5% nu?

                              Poate isi mai da drumu, poate am eu oaresce alte asteptari la consum 0.9, adica nu vad vreo diferenta fata de un 1.6 mpi, tot cam pe acolo bate.

                              Adica mi se confirma asa incet ca 90 cp nu-i scoti din aer, cu toate tehnologiile de ultima ora (defapt nu sunt de ultima ora) )

                              Asa sa fie, ar fi minunat.
                              De ce dracu Clio 0.9 nu are acelasi demaraj??
                              Last edited by Octavian; 5 February 2013, 20:36. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • #60
                                avem pe firma 2 loganuri laureate 0,9 TCE luate în 14.01.2013. Sunt conduse de mine si de asociatul meu care avem stiluri de condus asemanatoare.
                                Consumuri:
                                1. Condusă de mine cam 75% extra urban ( total 1300 km )viteza medie 38 km/h fara a depasii 100-110 km/h consum mediu 6,2 l
                                2. Condusă de asociatul meu cam 75% urban (total vreo 700 km) consum mediu 7,7 l - nu stiu viteza medie.
                                Cum vi se par consumurile?
                                Mie cel putin mi se par un pic mari dar am condus pana acum Skoda Roomster 1,4 TDI 80 cai (vreo 6 ani).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google