De unde alimentati cu benzina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am alimentat la parteneri si cred ca a avut apa din belsug in benzina.

    Comment


    • Umbla zvonul ca la mol era benzina rompetrol iar rompetrol, mai nou, a oprit rafinaria si cumpara direct de la lukoil. Asta zic de pe forumul unei marci care simte benzina mai bine ca dacia si se adapteaza dupa ea pentru ca 11 raport de comprimare si detonatiile nu iarta

      Comment


      • Cred ca zvonul se confirma, nu mai este efix-ul cum era. Am alimentat de la doua statii in PN (o luna /50 lei/ sapt) si pe trasee identice am avut comport diferite la motor (zgomot, putere). Nu cred ca temp ambientala influenteaza asa mult.

        Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

        Comment


        • Ce zvon ca e ditai stirea: Rafinăria Petromidia va fi oprită în perioada 11 octombrie - 20 noiembrie pentru revizie generală
          Pe parcursul reviziei, compania va asigura livrările de produse către clienți din stocurile proprii și de pe piața regională, se arată într-un comunicat al Rompetrol Rafinare.
          Chiar ma miram de diferentele mari de pret intre Efix si EfixS atat la benzina cat si la motorina.

          La benzina diferenta era de 66 bani iar la motorina de 30 bani. Sambata era de 74bani la benzina si de 49 bani la motorina.

          Ma intreb cine le da motorina de 55 pentru ca restul nu au decat de maxim 51.

          Comment


          • Dintre Rompetrol 98, Petrom 99, Omv 100 si Mol evo99 care este dupa parerea voastra ceea mai buna? Eu pana acum am alimentat numai cu Petrom 99 iar masina merge destul de bine. Am bagat azi si de la Rompetrol 98 dar nu am apucat sa faca inca o diferenta.

            Comment


            • ....Maxx 100

              Comment


              • Dragilor,

                Eu am băgat mult timp Rompetrol si de la un timp am zis sa fac o schimbare ca parca nu mai mergea ca înainte tiripliciul.....
                Am băgat vreo 2 luni de la MOL si nu am simtit nicio diferenta...pana acum 2 săptămâni când motorul făcea ff urat si am zis pas...(stransesem si vreo 12 lei pe cardul de fidelitate...) ) si am trecut la Petrom....nici aici nubsimt diferente.....singurul lucru notabil este ca am luat intr-o sticla de juma' niste benzina de la Petrom si a stat 2 sapt in magazie.....si acum câteva zile am obs ca s-a separat ceva de benzina....(gen uleiul de bucătărie pus intr-un pahar cu apa) de culoare rosie/roz.....si care stătea pe fundul sticlei dar plutea.....))). Mentionez ca in sticla erau aprox 250ml benzina.....
                Statia este Petrom Morarilor.....
                Daca stie cineva ceva in plus, sunt curios sa aflu.....treb sa fac eu si o poza....

                Comment


                • ....aditiv?

                  Comment


                  • Habar nu am......iau de bun ce ziceti voi )))))

                    Comment


                    • Originally posted by Kojak View Post
                      ....Maxx 100
                      Ultima data cand am pus maxx 100 am avut consum mai mare (pe CB).
                      De la Rompetrol iau obligat ca altfel as lua de la Mol.
                      De cate ori am luat de la benzinaria OMV de langa Electroaparataj am avut consum mai mare (probabil nu baga aditivi cat trebuie).
                      Last edited by Fanez; 10 April 2016, 07:23.

                      Comment


                      • Când spui consum mai mare, care este diferenta? Eu nu am sesizat diferente de consum...dar nici nu am acelasi stil de condus....mai exact, merg in functie de timp, stare de spirit...etc

                        Comment


                        • La acelasi stil de mers, pe la acelasi traseu, conditii asemanatoare, de la 9,7/100, pana pe la 10,8-11,00/100.
                          Am auzit pe cineva care a avut problema asta cand a folosit benzina procurata "la prima mana", fara aditivi.

                          Comment


                          • Consumul era cu aprox. 0.5 l/100 km mai mare la 1.4 mpi cand alimentam cu benzina de top, indiferent de unde alimentam, MOL, Petrom, Rompetrol.
                            In afara ca masina era un pic mai vioaie pe acceleratii (atat cat poate fi de vioi 1.4), nu se justifica diferenta de pret la bezina fata de sortimentul normal. Plus consumul un pic marit, singurul criteriu cand alimentam era sa nu scrie Lukoil pe firma, in rest, benzina normala, CO95.
                            Testat asta vreme de 2 saptamani, pe acelasi drum, la aceleasi ore, 250 km/zi.

                            Comment


                            • Cum am mai spus eu am alimentat numai cu Petrom 99 si ca si o justificare eu m-am gandit ca motorul asta de 1.2 16v este destul de mic pentru caroseria logan-ului, si am zis sa il ajut cu o benzina mai buna care atunci cand il urci in ture sa nu provoace detonatii, arderi incomplente sau alte probleme. Asta ar fi ideea pe care am mers, nu ca ar fi nu stiu ce benzina superioara fata de una de 95.

                              Comment


                              • Cele de 98, 99, 100 au cifra octanica mai apropiata de 95 decat cea de 95 [emoji2]

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google