Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Exact, asa am zis si eu in paginile anterioare dar am fost luat peste picior si nu am fost crezut. Ai dreptate daca nu sari de 90-100 si mergi usor fara accelerari bruste scoti maxim 5,5 % testat de mine un drum dus-intors Sibiu-Manastirea Cozia cu parintii si nevasta 5,3 %. In oras eu scot maxim 8,5 % .
    sigpic

    Comment


    • Originally posted by Bad_Wolf View Post
      @Myke aoleo ce-ai zis, acum vine URSA sa te certe , ca pe mine nu m-o crezut ca am scos 5,4-5,7 % in exterior
      Originally posted by MyKe View Post
      E normal, nu toti putem cadea de acord cu o parere.
      Tin minte ca, daca nu depaseam 90 km/h, consumul nu sarea de 5.5.
      Originally posted by Bad_Wolf View Post
      Ai dreptate daca nu sari de 90-100 si mergi usor fara accelerari bruste scoti maxim 5,5 % testat de mine un drum dus-intors Sibiu-Manastirea Cozia cu parintii si nevasta 5,3 %. In oras eu scot maxim 8,5 % .
      1. Putem cădea de acord, dacă avem în vedere ceea ce înseamnă noțiunea de CONSUM de carburant. Dacă tu o ții pe-a ta că mașina consumă 5%, n-ai să mă convingi nici pe mine, nici pe ăia de scriu despre automobile sau care se pricep cât de cât. E irelevant un consum de la gară pân'la scară sau de pe CB sau calculat "când am vrut eu să merg la consum".
      Consumul REAL al unei mașini, o repet, este acela MEDIU (dacă vreți și mixt), calculat pe distanțe mari, ca să-și facă treaba statistica aia care elimină aberațiile (adică valorile prea mari sau prea mici).

      2. Pe de altă parte, trebuie avute în vedere vitezele: REALE vs. cele de pe kilometraj. Loganul are o eroare de cca. 10 kmph, ceea ce nu e deloc puțin. La 110 pe ceas, e 100 reala.

      3. Consumul nu se face când mă strofoc eu să scot cât mai puțin. Se face la mers fie normal, exploatând NORMAL motorul (nu în 2000-2200 rpm), fie sportiv (nu e nevoie să explic eu cum e asta), specificându-se asta.

      Părerea mea.

      PS: eu nu cert pe nimeni, eu doar exprim corecții, zic eu, la ceea ce se greșește (intenționat) pe-aici. Și nu vă faceți iluzii, Loganul nu-i atât de economic (dpdv al consumului) cum vi-l închipuiți, unii. Vreți ieftin? GPL, moto sau velo.
      PPS: la 90-100, nici pe ceas fiind, n-ai să ai tu în veci 5,3%, ai cel puțin 5,7%. La 3000 rpm, 100 kmph reali, ai 6-6,2%, probat personal cu mașina de serviciu, unul dintre cele mai economice Loganuri pe care le-am condus.
      Last edited by ursamajor; 22 April 2014, 15:11.
      Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
      Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

      Comment


      • Originally posted by ursamajor View Post
        PS: eu nu cert pe nimeni, eu doar exprim corecții, zic eu, la ceea ce se greșește (intenționat) pe-aici. Și nu vă faceți iluzii, Loganul nu-i atât de economic (dpdv al consumului) cum vi-l închipuiți, unii. Vreți ieftin? GPL, moto sau velo.
        PPS: la 90-100, nici pe ceas fiind, n-ai să ai tu în veci 5,3%, ai cel puțin 5,7%. La 3000 rpm, 100 kmph reali, ai 6-6,2%, probat personal cu mașina de serviciu, unul dintre cele mai economice Loganuri pe care le-am condus.
        Uite eu nu te contrazic, dar daca eu iti spun ca masina mea atata scoate de ce nu vrei sa ma crezi.
        Si te rog intelege ca nu ma intereseaza viteza reala, ma p** pe ea viteza reala eu ma uit pe ceas si vad ca la un maxim 90-100 km/h scot un consum de maxim 5.7 %.
        Te-ai gandit ca poate Loganul ala de servici nu este in aceeiasi stare tehnica ca x, y, z masini/utilizatori care isi expun consumurile pe aici, ce e asa greu sa intelegi ca nu se compara o masina cu ala.
        De ce crezi ca toti care scriu aici gresesc intentionat si cine esti tu sa vii la toti sa-i corectezi, te-o angajat cineva sa ii critici si sa-i apostrofezi pe toti care isi expun parerea ?
        Iati mai tata bicicleta si dute si te plimba moca daca nu esti multumit de consum!
        sigpic

        Comment


        • Culmea e ca nu vorbesc de consumuri pe 5-10 km, ci pe minim 200 km (destul de relevante)
          Ce-mi mai amintesc e ca 5.5 pe CB s-a tradus o data in 5.77 la pompa (Buzau - Ploiesti - Brasov - Siriu - Buzau), calculat prin metoda plin-plin.

          Comment


          • Nu e nicio minune sa scoti consumuri de 5.xx, trebuie doar sa urmaresti asta. Iar cand te grabesti, clar nu mergi in asa fel incat sa scoti 5.5%.

            Comment


            • Sau sa mergi legal.

              Comment


              • Totul tine de cum ajungi la viteza aia legala, poti avea consum si de 7% mergand cu max. 50 localitati si 100 afara.
                Vad ca tii neaparat sa ne arati ca stii sa conduci, considera ca ai demonstrat asta si hai sa nu mai batem apa in piua.
                Daca citeati cateva pagini pe aici, renuntati la a mai descoperi apa calda.

                Daca nu calci pedala ca si cum ar fi de sticla, mergand normal si legal, consumul se duce spre 6%, afara.
                Last edited by mr.K; 22 April 2014, 20:07.

                Comment


                • Da, ala e taica-miu.

                  Comment


                  • Originally posted by Bad_Wolf View Post
                    Uite eu nu te contrazic, dar daca eu iti spun ca masina mea atata scoate de ce nu vrei sa ma crezi.
                    Si te rog intelege ca nu ma intereseaza viteza reala, ma p** pe ea viteza reala eu ma uit pe ceas si vad ca la un maxim 90-100 km/h scot un consum de maxim 5.7 %.
                    ...........................
                    Il contrazici si pana la urma ii dai dreptate, adica dintr-un 5,3 initial ai facut un "maxim" 5,7% cat spuse el (si cat spun si eu, 5,3% cu 90-100 si cu mai multe pers in masina nu prea pusca).

                    Am vazut caz de "am mers 90-100 si am scos 5,5%", dar preponderent a mers cu 80-90 max! si s-a dat cu curu de pamant, cu toate ca eu tot drumu am mers in spatele lui ))

                    Comment


                    • O monitorizare a ultimului consum conform CB:
                      Km parcursi: 456Km
                      Vmed: 57.4km/h
                      Consum: 5.8L/100km

                      Mentiuni:
                      - cca 15%* din totalu' Km sunt realizati in Buc; restul de pana la cca. 100%, extraurban in zone montane;
                      - anvelope de iarna;
                      - greutate maxima (5 insi) + bagaj pana la refuz in portbagaj ( volum + greutate mare)
                      Din totalul traseului extraurban:
                      - conditii de "aproape" iarna, 10%* din traseul (lapovita + ninsoare abundenta);
                      - conditii de ploaie abundenta, 5%, ploaie normala, 10-15%*
                      - conditii normale, restul pana in 100%
                      - circulatie doar pe timp de zi

                      Avand in vedere toate aspectele e mai sus, consumul nu mi se pare decat excelent!
                      O fi influentat si iridiumurile consumu' intr-o mica masura?

                      *toate valorile procentuale sunt aproximative si rotunjite la multiplu de 5 procente...ce dracu', doar n-am facut farmacie
                      Last edited by Kojak; 22 April 2014, 23:11.

                      Comment


                      • Originally posted by Bad_Wolf View Post
                        Loganul ala de servici nu este in aceeiasi stare tehnica ca x, y, z masini/utilizatori care isi expun consumurile pe aici, ce e asa greu sa intelegi ca nu se compara o masina cu ala.

                        Iati mai tata bicicleta si dute si te plimba moca daca nu esti multumit de consum!
                        Deși nu prea meriți, o să-ți dau câteva explicații:

                        1. Loganul ăla de serviciu e primit de nou și l-am condus doar eu, ca pe a doua mașină a mea și când spun că e printre cele mai economice Loganuri, am proprietatea vorbelor. Îți garantez că e-n stare tehnică mai bună decât al tău, că i-am dat tot ce trebuie, când i-a trebuit, din banii firmei, nu ai mei.

                        2. Eu nu apostrofez, doar atenționez pe anumiți care dau boii pe arie prea ușor. Lucru ce ar trebui făcut de moderatori, care nu prea intervin pe-aici, decât când le e lezat amorul propriu (observație personală).

                        3. Consum de 5,3% în condițiile descrise de tine, n-ai să obții în veci: deci trombonești...

                        4. Folosirea cratimei nu e un concept burghez, așa că dacă știi, fă-o! Dar mă cam îndoiesc.

                        5. Nu mă cobor la nivelul tău, să-ți răspund la obrăznicia unde n-ai folosit cratima. Îi las pe cei de la pct. 2. s-o facă.
                        Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                        Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                        Comment


                        • Gata, ne calmăm, redevenim politicosi, evitam atacul la persoana si mai ales revenim la subiect.
                          Last edited by IancuMIC; 23 April 2014, 16:35.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • O mica plimbare pana la tara. 3 persoane in masina si bagaj putin.
                            Attached Files

                            Comment


                            • Spune-ne, te rog, si traseul pana la tara. Ex. Bucuresti - Fetesti - Cisnadie - Roma.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • Pitesti(am resetat CB-ul la iesire)-Vedea-Barasti de vede-Vedea-Pitesti-Harsesti-Pitesti.

                                De la Pitesti la Vedea si inapoi am mers duminica, iar de la Pitesti la Harsesti luni, vreme frumoasa ambele zile, putin aglomerat luni aproape de Pitesti.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google