Cum Reducem Consumul La Aceasta Masinuta ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Lucian , trebuie sa admitem ca este imposibil sa avem consum 0 . Sau nu stiu , in functie de idealul fiecaruia . Dar chiar si electrica daca ar fi atunci costa curentul electric . Trebuie sa acceptam ca sunt cativa factori care il influenteaza : stilul de condus , conditiile de trafic , greutatea masinii ...... Mai gasim daca mai cautam . Pt cine chiar doreste cu motorul asta sa reduca consumul ar mai fi ca solutie reducerea masei masinii ( scoti bancheta spate , daca mergi de obicei sg si scaunul din dreapta , roata de rezerva , oglinda retrovizoare , cricul , coarba , capacele de la roti , cd-ul sau cas-ul , mergi mai departe si vara mai scoti si geamurile , usile si capotele ) si vei reusi . Procentual , nu stiu cat dar conteaza doar rezultatul .
    B -X X - DDF x 2

    :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

    Comment


    • #47
      Si mergem la WestCoastCustoms si o facem decapotabila
      cu aceasta ocazie s-ar putea sa nu mai folosim ACul vara
      respect

      Comment


      • #48
        Originally posted by Octavian___30 View Post
        Corect.
        in Olanda spre exemplu multa, dar foarte multa lume merge pe bicicleta, chiar si la 0 grC, sa-i vezi in expadrile (fara ciorapi la adulti...) cum merg la lucru, cum isi duc copiii pe bicicleta la scoala. Rusine...? Nu cred
        da dar la noi ,incepe sa rida lumea de tine,etealdracu sia luat masina si merge cu bicicleta ce scirtar,

        fac pariu cu orce sofer ca la ore de virf ii stabat orasul[ploiesti] pe orce directie cu bicicleta mult mai repede decit el cu masina

        am facut naveta 10 ani de zile cu bicicleta zi de zii ,aveam zile cind o calaream si 30 km [bicicleta a costat 800e mai mult decit dau uni pe masina dar va garantez ca si-a scos fiecare banut cu virf si indesat]
        baiatu cu lenuta monteza filtre polen , alarme si alte cele

        Comment


        • #49
          cezar a spus cuvantul magic in legatura cu consumul SCHIMBA STILUL DE CONDUCERE ,ANTICIPEAZA MISCARILE CELORLALTI PARTICIPANTI IN TRAFIFC.
          INCEPE DIN MOMENTUL IN CARE AI PUS CONTACTUL SI AI PLECAT ,NU TURA MOTORUL FARA ROST ,IAR LA SEMAFOR NU DA NIMENI PREMII DACA PLECI IN TROMBA,IN TRAFIC TINE DISTANTA FATA DE CEL DIN FATA EVITI MULTE SI NU SCHIBI VITEZELE DES=CONSUM OPTIM .CE VA SPUN NU ESTE CEVA NOU-SI NU UITATI VITEZA UCIDE-SA VA BUCURATI DE MASINI ALATURI DE CEI DRAGI
          Am logan ambition1.6 mpi 2007
          consum 5.8% etraurban viteza in localitati 75km/h-afara 120km/h
          urban 8.9%
          consum 6.2% etraurban viteza 140km/h
          daca minte cb mint si eu
          NU SUBTURATI MOTORUL !

          Cu bicla am facut si eu naveta 8ani la strejnic ph am garat-o la tara ,era mai sanatos consum mic 0,400 g/8 km de... Vodka ,acum am burtica si logan
          odata l-am troznit pe unu care si-a deschis portiera si am cazut de pe bicla
          mai vb cu ploiestiul la intalnire pe 01.Dec
          Last edited by darksid3; 27 November 2008, 16:01. Reason: postare consecutiva
          :vehicles_ChopperEmo:kissroadkill:

          Comment


          • #50
            Important este si stilul de condus.
            sigpic
            !

            Comment


            • #51
              Si cel mai important e sa se foloseasca frana de motor in locul celei de picior, atunci cand se poate.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #52
                Da si se mai pastreaza si placutele.
                sigpic
                !

                Comment


                • #53
                  Pe mine ma interesa daca se poate sa consume mai putin in special iarna in oras ca la consumul de exterior sunt super multumit. Tehnicile enumerate de mai sus le folosesc deja (cand pot)

                  Comment


                  • #54
                    Pai se poate . Mergi noaptea . Vei merge incet dar vei scapa de ambuteiaje . Altfel nu .

                    Nu te inteleg , tie ti se para mare consumul ? Cu cat vrei sa-l reduci ? Masina asta chiar are un consum decent , nu inteleg ce vrei , daca varianta cu softul ala pt reducerea consumului nu o aplici poti trece la o categorie inferioara ( ca masina , motorizare ) . Sau ia-ti diesel daca te doare doar de consum .
                    B -X X - DDF x 2

                    :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                    Comment


                    • #55
                      Mergeti numai la vale, pe liber...Reduceti drastic consumu.
                      http://www.youtube.com/watch?v=Tp58aNdH-ks

                      Comment


                      • #56
                        Si la deal mergeti doar remorcati .
                        B -X X - DDF x 2

                        :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                        Comment


                        • #57
                          Fi-var consumul de ras. M-a zgambat in locul unde nu ajunge lumina si m-am apucat de economie si am facut asta dupa toate metodele expuse mai sus. E vreau sa zic ca am reusit sa ajung la 11L/100km, cu toate ca inainte de "economie" aveam undeva la 9 (8.5-8.7, pe acolo). Cred ca ma las de condus econimicoios si revin la stilul meu.
                          Numai de bine!

                          PS eu am gasit alta metoda mai viabila. Decat sa fac economie mai bine gasesc surse care imi aduc mai mult venit, astfel nemaiavand nevoie de a "strange cureaua".
                          sigpic

                          Comment


                          • #58
                            Pai ai inteles gresit . O lasi pe liber la vale nu la deal , urci remorcat nu cobori , scoti scaunele nu mai adaugi inca unul , faci frana de motor nu accelerezi , schimbi ca mai rar treptele nu cat mai des .


                            10 puncte pentru tine la faza cu alte surse de venit .

                            Nu te supara dar pe mine topicul asta ma distreaza tare .
                            B -X X - DDF x 2

                            :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                            Comment


                            • #59
                              Auzi Andy, da' ai incercat-o si pe aia cu 2 motoare de Tico si un set de vele?
                              fara suparare, dar topicul acesta nu prea mai are substanta
                              propun topicuri de genu' consum 1.4 iarna; consum 1.4 vara consum 1.4 primavara - toamna si cum sa mergi pe jos, cat mai economic (valabil pt 1.4 & 1.6 & 1.6_16V)
                              respect

                              Comment


                              • #60
                                Vad ca voi in loc sa dati o idee ceva cum fac unii ati inceput sa faceti bascalie

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google