Cum Reducem Consumul La Aceasta Masinuta ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Ti-au "aratat" colegii moduri de reducere a consumului...
    pe langa asta, mai este si threadul lui ady62, acela cu utilizati automobilul in mod economic unde s-au discutat aceleasi moduri, argumentate la fel de mult/bine ca si aici
    nu cred ca mai inventeaza nimeni roata
    care sunt asteptarile tale?
    un consum de cat la suta de kilometri (urban)?
    propune un target si vezi daca il poti atinge (tu sau oricine altcineva - vezi ca andy a incercat si a reusit altceva ) si supune-ne atentiei rezultatele & metoda/metodele!
    respect
    Last edited by lucianbgl; 28 November 2008, 14:12. Reason: completare

    Comment


    • #62
      Eu unul, cred ca thread-ul e bun.
      Acum hai sa fim seriosi si sa nu mai facem bascalie.
      Am ras, am glumit, hai sa venim si cu idei serioase.

      Comment


      • #63
        La un momendat cineva de pe forum zicea ca masina lui cu benzina de 95 de la pertom e mai puturoasa dar...Parca consuma si mai putin.Poate asta influenta consumul sau o fi fost numa o impresie gresita a lui?

        Comment


        • #64
          Originally posted by gyuriro View Post
          Vad ca voi in loc sa dati o idee ceva cum fac unii ati inceput sa faceti bascalie
          Vrei sa spui ca eu nu am dat nici o idee ? Pai aia cu scosul scaunelor sau cu 2 motoare de Tico ce a fost ? Sau a lui Lucianbgl cu velele ? Ce vrei sa fac daca pe mine faptul ca tu vrei sa reduci consumul la o masina cu 8.5 ( sa zicem) - 9.5 in oras ? Pai daca tu te plangi in Brasov, noi in Bucuresti ce sa mai zicem ?

          Sorry , pana am scris eu au aparut cele 2 posturi anterioare .

          Gyuriro , eu la benzina 95 sau 98 nu simt ca este mai puturoasa sau mai fasneata dar am senzatia ca la 98 se duce mai repede benzina din rezervor . Nu mult dar parca .
          Last edited by FLORIN77; 28 November 2008, 14:20.
          B -X X - DDF x 2

          :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

          Comment


          • #65
            Daca crede-ti ca e inutil ce incerc eu sa fac...Inchideti va rog

            Comment


            • #66
              Voi, cei din bucuresti, va mutati in brasov?!
              la un moment dat puneam si eu benzina de 95 de la petrom din galati (de pe saturn - pt galateni) si mergea masina in suturi (cand aveam nevoie de putin elan din partea ei, se inneca...) - atunci nu am remarcat sa am consum mai bun ca acum (cu carrera 95), in schimb masina e mai sprintena cand am nevoie (si nici nu mai sughita)!

              Comment


              • #67
                Gyuriro , nu mai stii de gluma , gata ne potolim .

                Lucian , nu ne mutam in Bv pt ca pe urma se aglomereaza si trebuie sa venim iarasi in Bucuresti . La Lacetti , pe benzina de Petrom tot asa imi mergea si mie pana pe la 70 km / h , in suturi . De cand am trecut-o pe OMV ( 95 sau 100 ) mergea frumos . Si consumul este acelasi , indiferent ca este pe Petrom sau Omv .
                B -X X - DDF x 2

                :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                Comment


                • #68
                  Acest subiect s'a discutat de 1000 de ori, probabil de aici tenta de bascalie. Eu propun o tema pentru acasa:
                  Cu telefonul mobil, camera, Bettacam ce are fiecare prin doatare faceti un filmulet cu drumul spre munca/scoala (un drum rutina, pe care il facem zilnic). Eu zic asa, sper sa si fac asa, o zi mers puturos, economic si una mers "sportiv" (in limita legala, 50 km/h, dar mai smuncit accelerari bruste etc). Sper ca nu mai e nevoie sa spun, filmati acel drum pe consum instant, cine il are. Sa vedem ce iese. Se baga careva? DE PREFERAT E SA FILMEZE ALTCINEVA, siguranta in primul rand!!!
                  Lasand gluma, eu zic ca frana de motor si evitarea vitejismelor (accelerari la fund si scarturi la semafor) ar cam cea mai economica metoda.
                  @FLORIN77 - merci.
                  Numai de bine
                  sigpic

                  Comment


                  • #69
                    Acolo nu iti trebuie consum instant....! Iti trebuie consum mediu dar...Sa fie resetat atunci computerul!
                    si resetezi si a doua zi la acelas drum dar la alt stil de consum si o sa ai odiferenta dorita de consum

                    Comment


                    • #70
                      Cea mai buna metoda a mea e sa o las in parcare ... De o luna folosesc RATB-ul si circul numai cu Metroul. Eu am treaba numai in Zona Unirea - Universitate - Romana - Junior - Muncii si acolo chiar nu ai unde sa o lasi, nici macar in parcarile platite nu gasesti loc ... Au inceput sa urce masinile si pe spatiile verzi. Si daca poti sa ajungi cu metroul + 2 - 3 statii de tramvai la munca, nu se merita sa pleci cu masina ... Mai bine o lasi acasa, in parcare, unde sti ca e 75% in siguranta, ca nu iti rupe unu oglinda ( idotii draq ... Nu mai pot sa o pliez ), ca nu ti-o zgarie sau loveste.

                      P.S. Consumul instant de la logan e praf ... ori indica prost ( 18% in a 3-a ... da-o draq de treaba ) ... ori mi-am luat gallardo si nu stiu eu. Cat de economie ... schimba numai intre 2000 - 2500 si ai sa vezi consum de 8% in oras, poate chiar mai putin.

                      Comment


                      • #71
                        De asta au scos astia de la dacia afara ci ca sunt unii care nu inteleg ca ci este exact ce zice.Sa stii ca daca iti arata ptr 2 secunde 18 nu inseamna ca atat si consuma pe perioada lunga.
                        mie mi-a pus laptopu' cineva pe masina si...Cel mai mare consum l-am atins in tr 1 si 2
                        cel mai mic in tr4 la 80-90 parca

                        Comment


                        • #72
                          Intotdeauna instantul va fi muuuuuuult mai mare decat media . Daca gandim putin , o chestie pe care multi o stiu dar o uita in acceleratie papa mult .
                          B -X X - DDF x 2

                          :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                          Comment


                          • #73
                            Instant >22 frecvent. Incearca in treapta 1 sa ii dai pana arata consumul instant. 2 dacia a fost nevoita sa renunte la CI din cauza celor care percep gresit realitatea. Sigur ca masina imi conuma 23%, sau 18 cum ai zis dar nu iti ia pe o distanta de 100 de km acel consum, ci pe cativa metri. Daca ai merge 100 de km fix in acel ritm, sigur ar lua 18 la %. Intelegi matale, CI-ul arata cat combustibil consuma masina in momentul ala si calculeaza cat ar fi consumat daca ai fi mers timp de 100 de km in acel regim. Hou, gata ca iar m-am lungit
                            sigpic

                            Comment


                            • #74
                              Foarte corect

                              Comment


                              • #75
                                Io pe instant am reusit cel mult 25%, intr-a 2-a blana.
                                Un om fie crede, fie nu ca poate sa faca ceva, de obicei are dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google