Viteza Maxima 1,6 16V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • intre 190 (pe bord) cat probabil ca a atins oricine cu "bolidul" propriu si putin peste 200 pe bord nu este o diferenta f mare.
    ea poate fi f usor facuta de drum in vale , de a circula in spatele altuia (lucru ce mi s-a parut ca ma ajuta f tare la viteze mari) sau deja putem vorbi si de starea masinii, fiind deja masini cu vechime considerabila
    Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

    Comment


    • In spatele altuia la viteze mari?

      Aerodinamic te ajuta dar totusi nu e riscul prea mare?


      Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
      I have no special talent. I am only passionately curious.

      Comment


      • zi-mi si mie cum e posibil sa nu ai riscuri daca mergi cu 190 chiar si cand nu e nimeni in fata ta...iti zic eu ca riscuri ai oricum ar fi si nu mai conteaza daca stai in spatele altuia (bineinteles sa ai o oarecare vizibilitate)

        Comment


        • cand mergi in spate ma refer pastrand o distanta de siguranta, pur si simplu ai in fata ta o masina care merge mai putin mai tare sau la fel cu tine.

          daca e sa discutam despre riscuri teoretice, consider ca atat la 190 cat si la 150 riscul este cam la fel de ...fatal.

          Inainte si eu mergeam relativ des cu viteze mai mari (dar doar pe autostrada), odata cu varsta m-am potolit, rar merg peste 140-150. Anul asta cred ca am mers de maxim 2-3 ori peste 150 pe bord cu loganul.
          Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

          Comment


          • distanta la care beneficiezi de aerodinamica celui din fata ta e atat de mica incat si la 100km/h, daca la lasa gazul tu nu apuci sa iei piciorul de pe accel si esti calare pe portbagajul lui. daca mergi la 30m in spate si crezi ca ai avantaj aerodinamic, s-ar putea sa crezi gresit, ca mergi in turbulente, care mai mult te incurca decat te ajuta. la 100m in spatele unuia care goneste cu 200, nu vei simti absolut nimic la viteza ta, nici i plus, nici in minus. ca sa va convingeti, ganditi-va ca iesiti in depasire din spatele autobuzului (ala chiar ajuta, nu masinile mici) la 80 si cand esti pe banda doi deja simti socul aerului. daca depasesti de la 10m din spatele autobuzului, deja nu te mai ajuta, nu exista socul, nu exista nici "ajutorul" celui din fata. cum autobuze care sa mearga cu 200 nu prea exista, nu vad smecheria in a merge cu 200 la 30m in spatele unuia cu masina mica. la 190km/h real, parcurgi 53m intr-o secunda, fix pix aia 30m distanta "de siguranta".
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • nu are legatura cu ce ati vorbit voi dar sunt sigur ca eu cand aveam 190 pe ceas...reali nu erau mai mult de 180 . turatia era cred ca pe la 5250-5300 aproximativ...

              Comment


              • si bineinteles si dovada ca asa e frumos..
                185 declar ca e viteza maxima atinsa cu loganul meu 1.6 16v euro4 resoftat , desi in pozele neclare se observa ca aveam putin peste 190 pe ceas dar eram la vale putin si nu se pune .
                in momentul in care viteza afisata pe ceas era de 185 km/h ...pe waze era 178 km/h si de aici voi trageti concluzia
                trebuie sa mentionez ca am avut 1.6mpi euro4 si lua in general 180-185 pe ceas destul de greu deci diferenta foarte mare nu e intre cele 2 motorizari la viteza maxima
                sincer nu aveam soft sau altceva pe loganul vechi iar viteza maxima pe waze a fost tot de 178km/h
                Attached Files

                Comment


                • sa lasam pozele sa vorbeasca
                  Attached Files

                  Comment


                  • Ai mult curaj...

                    Comment


                    • cineva trebuia sa confirme toate miturile

                      Comment


                      • Adrenalina. Super tare, la anvelopele de este echipata masina maxim 130 pe autostrada, nu merita riscul.

                        Comment


                        • Va riscati mult... Si eu acu ceva timp... mult timp in urma, cu reno megane2 sportway, tot 1.6 16v, dar cu 113 cp, am mers cu 190 pe ceas, si totul se intampla f repede la viteza aceea... Si masina era si mai lata si mai lunga, si mai grea fata de un logan, deci mai stabila, eu zic ca Iulica se cam risca... Si nu e bine...
                          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                          Comment


                          • Fiecare se simte confortabil cand merge cu o anumita viteza in functie de experienta pe care o are si masina pe care o conduce.
                            Asa cum unii se simt relaxati pana la 150 km/h, altii poate n au nicio problema la 250 km/ h..
                            Drumuri libere tuturor!

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google