Consum 1.6 mpi 8v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tavi: se poate si asa ceva daca a resetat CB-ul inainte de a pleca la drum. in aceste conditii eroarea CB este mai mare. Am testat si eu treaba asta in weekend cand am fost plecat pana la nadlac (pentru cei care nu stiu sunt 50 km pana acolo si drum european destul de drept si super asfaltat). In mod normal eroarea CB la mine este de 0.2 (intotdeauna - verificat deja de 2 de ori). Pe distanta aia de 50 km (mai precis 54,3 km) eroarea a fost de 0.4 CB aratandu-mi 7.0 l/100 (real mi-a mancat 7.4 l/100 dar nu in regimul descris mai sus - am mers si cu 120 si cu 130 si cu depasiri chiar la multe rpm dar 70% am mers constant cu 90-100 kmh).
    deci eu continui sa am anumite dubii la consumuri sau trebuie sa trag concluzia ca masina mea are ceva, pentru ca eu nu reusesc nici pe departe consumurile care se scriu pe aici. asa ca nu cred ca o sa mai citesc threadul asta ca numai ma enervez
    Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
    Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

    Comment


    • 140 de km cu 10 l pe un drum 50% in oras si 50% in afara. Eu zic ca am scos bine.
      Cel mai lent 1,6 8v

      Comment


      • Bubule sa-ti spun varianta mea: nu-ti mai face griji de consum (parca ti-a luat si 6,5% la drum lung), te cunosc si stiu ca esti un tip sincer, ce vezi tu de genu ''mers in fortza, schimbat in 5500 si 7,5% consum'' - astea sunt povesti pt. bebe.
        Varianta cu reset CB si o eroare de ~0,4l / 100 km nu sta in picioare la un regimu' prezentat. Daca ii dai talpa, un 1.6 mananca ceva mai mult decat un 1.4 si eu stiu cat ia 1.4 daca mergi ''in fortza''...


        PS: doar iti stiu si masina, merge si arata la fel de bine.

        Comment


        • Ce sa discut cu tine mai Octavian_28,eu spun ce am vazut pe comp de bord si asta e,putin imi pasa de parerea ta de "expert",i-am dat talpa sa vad ce poate ca am avut la ce pe cand tu...Cand am luat benzina 1.6 nu m-am uitat la consum ca tine asa ca las-o moale cu aburelile de mare loganist.
          KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

          Comment


          • Hai nu va certati ca nu are rost. eu inchei participarea mea aici. am deja 4500 de km cu masina deci ar fi trebuit sa se "lase" consumul, dar il am acelasi ca si la inceput. cel mai bun consum l-am avut de 6.1 (real 6.5) pe o distanta de 178 km cand am mers lejer (la intalnirea comuna cu timisorenii de la Sannicolau) cu inca o persoana in masina cu mine (care a si facut poza la consum). Diferenta dintre 6.1 si 6.5 vi-am explicat-o mai sus. Oricum eu nu prea pot sa ma duc la consum, cei care ma cunosc stiu de ce. De cand am masina (6 luni) am tot incercat diverse stiluri de condus pe ea si am incercat si cu aer conditionat, si incarcata si nu cred ca voi reusi vreodata consumuri cum vad pe aici. Oricum, cand am luat-o stiam cam la ce sa ma astept deci nu sunt dezamagit, dar normal ca oricare dintre noi am vrea sa avem consumul cat mai mic si (fac o paranteza) sa ii dam in gura cat mai tare.
            threadul asta seamana izbitor cu cel de viteza maxima prinsa cu un logan doar ca aici sunt valorile mici si dincolo cele mari

            si fac si o corectura: consumul din CB l-am verificat nu de 2 ori cum s-a tastat gresit mai sus ci de 23 de ori- am avut eu asa niste pitici pe creer). sunt curios insa cati dintre voi isi noteaza si tin o evidenta cand alimenteaza, la cati km, de unde, cat a costat benzina, cata a bagat, consumul real, diferenta intre real si CB, altele. eu o fac. si am si bonurile de casa (imi lipsesc cateva unde ba li s-a terminat hartia, ba nu le mergea nu stiu ce)
            Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
            Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

            Comment


            • Postez consecutiv ca sa nu mai dau inca o data edit (scuze).

              vorbeam mai acu ceva timp cu sorinj ca, conteaza inclusiv de la ce pompa alimentezi si pana la ce nivel al rezervorului alimentezi. eu am alimentat (cu 2 exceptii) de la aceeasi benzinarie si de la aceeasi pompa. de ce? Pentru ca conteaza si in ce panta esti cu masina. de asemenea las pompa sa alimenteze pana sare siguranta si apoi manual mai bag pana sare din nou. de fiecare data procedez la fel.
              Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
              Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

              Comment


              • Burtosu, da' chiar asa, nu stiu de ce discuti cu mine. Repede iti mai sare nervu'.
                Poti sa faci si un sondaj, sa vezi cati iti sustin aberatiile, ,ers in forta, schimbat la 5500 rot/min si consum de 7,5%.

                Comment


                • Burtosu: scuzama ca uti zic da tu esti AVENTURIST , cum sa scoti la 5.500 de ture consum de 7,5 , serpentine , mers in forta , eu zic sa te mai gandesti odata mai bine
                  salutari din timisoara
                  Mereu superiori unui sat cu caini si oi

                  Comment


                  • Nu mai zic nimic ca vad ca am de-a face numai cu "experti" asa ca lasati-ma dracu in pace ca m-ati spart,mai bine taceati decat sa va bagati in seama...
                    Last edited by Seba; 6 May 2008, 16:15.
                    KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                    Comment


                    • Ce esti asa recalcitrant , eu am zis ca nu cred , adu niste argumente , revin-o cu o poza
                      Mereu superiori unui sat cu caini si oi

                      Comment


                      • Lucianitos, am avut si eu 1.6mpi, la mers blana pe autostrada cu 170km/h a consumat 10,5-11%. cand am urcat la muntele mic, 4 pers in masina si blana pe serpentine (numai tr2-3) am avut la urcare consum mediu de 13-14%.
                        bubu, cu cat resetezi mai rar CB, cu atat eroarea e mai mare. la resetari dese, eroarea e mai mica.
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Da man stiu ca ai avut 1.6 , da el zicea ca avea persoane in masina , serpentina si forje , schimba la 5500 rot/min , si ii consuma 7.5 l , ceea ce eu nu cred
                          Mereu superiori unui sat cu caini si oi

                          Comment


                          • Si eu mai sus ce ziceam? 4 persoane in amsina, serpentine, numai treptele 2 si 3, schimbat la 4500-5000. consum de 14%
                            poate-i arata cb date aiurea, se poate si asta.
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • Comanesti-Bacau-Galati cu 10-15km/h mai mult decat viteza legala(foit putin in oras). Galati-Bucuresti (o portiune de 7km la Drajna mers cu 5km/h, pe autostrada cu 140 dar si ceva depasiri in forta). Bucuresti-(fracat putin prin Buzau), Bacau-Comanesti. Doua persoane si ceva bagaje. Am consumat 61l de 95 de la Petrom pe 853km: media 7,15l/100km.
                              [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

                              Comment


                              • 5.5

                                Consum de 5.5 constanta - murighiol...2 pers + bagaje, pana la tulcea unde nu sunt prea multe dealuri consumul mediu era de 5, cand am ajuns la murighiol imi crescuse la 5,5 dar i-am cam dat si talpita ca trebuia sa ma tin dupa un nebun cu seria 3. carburantul era 95 de la MOL. Poate doar mi se pare mie...dar golanu meu merge cel mai bine cu acest carburant.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google