Viteza Maxima Logan 1.6 Mpi 8v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mai bine ca ai luat BAN ca-l meriti pe deplin.

    Eu cu 1.4 MPI full + GPL am prins 174 km/h (reali!), drum drept, amenda pe radar. Sa-si dea gaborii cu sepcile de asfalt ca era motor de 1.4.

    Sigur 1.6 poate mai bine.
    Attached Files
    4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

    Comment


    • aveai si ceva axe prin 1.4 ala, dar ai dreptate. atasat o poza la aproape 190 (5000 rpm tr. 5) cat si una cu 80 kmh la aproape 2000rpm, pentru clarificare pinion dizal.
      Attached Files
      Last edited by razvanamza; 14 May 2013, 15:54.

      Comment


      • Vantul si inclinarea caii de rulare conteaza. idem si temperatura aerului, presiunea in anvelope etc.
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • 2000......80
          2500.....100
          3000.....117
          4000.....155
          5000.....192
          6000.....230?

          raport tr. 5 de diesel. in limitare, adica 7000rpm, as prinde aprox 270km/h

          eroare fata de gps este cam de 7-8 km/h la mine. deci top speed-ul a fost de aprox 180-185 km/h.

          Comment


          • Originally posted by Razvy View Post
            ..............................
            Tavi 1.6 ajunge la 200 pe ceas, 190 real, la fel cum si 1.6 16v ajunge cu acul in capat, la 210 si are real undeva la 200. ...........................
            Inseamna ca din nou uzina minte si noi stim mai bine.

            Si mie mi-a arat 170-172 pe gps, dar departe de conditii corecte de rulare (probabil vant din spate si vale sigur ca se vedea)

            Chiar nu stiu cum Loganu cu aerodinamica lui de dulap bate si la viteza alte masini cu puteri similare si aerodinamica mai buna.

            Comment


            • ai devenit si tu ca ion, vasile, einstein si altii, giga-contra al forumului.
              Ai vazut ce viteza a prins alex cu 1.4?
              Nimeni nu a spus cum se ajunge la viteza aia, ideea e ca se poate. La fel cum a atins Alex cu 1.4 174 desi producatorul spune 162, la fel cum am prins si eu 190-200 desi naiba stie cat zice la 1.6.
              Ce e scris in talon e viteza maxima recomandata de producator, nu e batuta in cuie viteza aia si nu a spus nimeni ca nu o poti depasi. Sa-ti arat filmare de la dacie papuc la 175 km/h pe bord, 168 real, desi in talon erau trecuti 147 sau 157 ?

              Comment


              • ai devenit si tu ca ion, vasile, einstein si altii, giga-contra al forumului.
                Mergi ma racer'e si canta la alta masa, fa-ti un thread despre manele la maxim ca nu te contrazice nimeni acolo.

                Comment


                • 175 km/h pe GPS (180+ pe ceas) am atins eu cu 1.2 + gpl pe autostrada in Germania dar era pe o usoara coborare, turatie in tr 5 peste 5000 rpm. Pe drept am atins 164km/h. Am si o fotografie facuta la gps dar se vede rau ca e facuta cu telefonul, si la vitezele astea de decolare cu Loganul chiar nu iti arde de facut poze....

                  Comment


                  • @razvan: alex avea serpi, evacuare, axa

                    Comment


                    • ++ corp-clapeta marit de la 44 la 50mm.

                      Bateam pe sprint 1.6 MPI cu soft, serpi si evacuare cap-coada fara catalizator. Cu 16v a fost neconcludent.

                      Cred ca e singura amenda de care sunt mandru. Mecla gaborilor... de nepretuit.
                      4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                      Comment


                      • Uite aici alt 1.4, mai stock.
                        Cezar, ti-am mai pus o poza mai de mult, acum iar incepi?
                        Promit ca prin Iulie cand o tai in jermanica o sa fac un filmulet.

                        Comment


                        • da' ce, in Romanica nu gasesti 1-2 km sa-i dai un top speed? ca daca iti trebuie 100 km sa stingi viteza aia, inseamna ca nu-i reala. eu am prins aia 190 pe ceas, pe un drum relativ drept. nu pot garanta ca nu era si ceva vant din pupa

                          Comment


                          • in Romanica nu pot fi sigur din cauza gropilor, care le gasesti din plin si pe autostrada
                            In plus, nu vreau sa prmesc un cadou ca al lui Alex
                            Iar benzina de la noi, la cat de buna e.......

                            Comment


                            • Razvane am mers cu porschele cu 270 si imi spui ca nu poti merge tu cu 180 pe ceas?)))))
                              Iti e frica de gropi?
                              Eu polemica asta nu o mai duc cu tine, pt ca si cel mic de 16 ani (asdf) a reusit sa faca un rationament: raportul final de treapta x rpm = viteza maxima. Poti sa iti decalezi si ceasurile, daca te face asta fericit!
                              Sa-i dai 220!!!!!!:p

                              PS: a dracului marca, doar loganul merge mai tare decat spune producatorul. Si cu o basina de motor. Mai era unul ce spunea ca merge cu 210, impins de 75 de cai Diesel.
                              Last edited by Cezar; 15 May 2013, 11:53.

                              Comment


                              • Loganul meu 1.4 a prins cu greu 175 pe ceas o singura data, eram pe A2....in schimb, avea momente cand nu trecea de 150-155, cu pedala la podea. Masina stoc, fara arcuri, serpi, bibilici sau pui de tantar!

                                Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google