Evacuare Inegrita 1.6 16v E5

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • micutzu666
    replied
    Chiar am pus si eu problema la service cu aceasta teava innegrita..Eu am 1,2 si teava e destul de tuciurie..ca si conationalii nostrii..Mesterul de la Dacoserv mi a spus ca daca merg mai mult in oras e normal sa am teava afumata.POt sa fac un drum in afara dar nu ma ajuta f mult daca masina merge preponderent in oras..Hmm,e o explicatiebuna sau m-a aburit?

    Leave a comment:


  • MihaiB
    replied
    ce sa zic eu, care am 7000? si aceasi problema cu un 1.2...un mecanic a zis ca daca vreau sa o vad gri teava (so nu negra , afumata) sa merg pe autostrada si sa-i dau 130 in a 3-a...

    Leave a comment:


  • puiuC
    replied
    Originally posted by Octavian View Post
    Dar masina/motorul cum merge? Sta mult turata, consumul cum este?
    Apa urca normal la 4 linii?

    Daca merge bine si n-ai consum peste media celorlalti e ok, las-o in pace parerea mea.
    La consum mai intreaba in dr in st, nu te lua numai dupa ce vezi postat aici la benzinare ca s-ar putea sa fii indus in eroare (consum de dizal la benzinare).
    Motorul sta turat la peste 1000 timp de max. 2 min.
    Consumul pe tabloul de bord este de 7%, mers 90% inafara localitatilor.
    Motorul merge bine, apa urca la patru lini in max. 1 km.
    Oricum o s-o las in pace, mare lucru nu am ce-i face, doar sa-i stresez pe cei de la reprezentanta. Totusi ce ma deranjaza este faptul ca masina are12.500 Km si are evacuarea inegrita.

    Leave a comment:


  • Octavian
    replied
    Originally posted by puiuC View Post
    ........................am mai circulat cu masina decat vreo 700 km de cand i-am schimbat senzorul de temperatura, dupa ce i-am schimbat senzorul am curatat teava si tipsu cu carpa, acu tot afumat este, o sa mai insist pe problema cred totusi pana la urma este de vina corpul clapeta (E5 cel super electrificat) s......................
    Dar masina/motorul cum merge? Sta mult turata, consumul cum este?
    Apa urca normal la 4 linii?

    Daca merge bine si n-ai consum peste media celorlalti e ok, las-o in pace parerea mea.
    La consum mai intreaba in dr in st, nu te lua numai dupa ce vezi postat aici la benzinare ca s-ar putea sa fii indus in eroare (consum de dizal la benzinare).

    Leave a comment:


  • vitriol
    replied
    Alfabit, ori scrii ceva constructiv pentru discutie, ori te abtii de la comentarii inutile si ironice.

    Leave a comment:


  • alfabit
    replied
    Despre ce vorbim ?
    Soc in epoca ecu injectie electronica cu microprocesor ?
    Last edited by vitriol; 22 October 2012, 17:48.

    Leave a comment:


  • alessandro
    replied
    ce am pus eu acolo este clapeta mecanica de 1.6 16v. mecanica sau pe cablu.

    1.6 16v E5 are clapeta electrica cu motoras care ii gestioneaza deschiderea.

    Leave a comment:


  • balanel
    replied
    Uite http://www.loganclub.ro/forum/curata...4m-t23087.html aici.

    Last edited by balanel; 22 October 2012, 16:42.

    Leave a comment:


  • alfabit
    replied
    La tine are clapeta de soc automat ?
    Io-te domne, pe mine m-au fraierit astia, inseamna ca mi-au furat-o golanii inainte sa-mi vinda masina !
    Spune-mi si mie unde e aceasta clapeta sa ma duc peste ei sa le cer sa o puna de unde au luat-o !
    O poza ar fi binevenita !

    Leave a comment:


  • puiuC
    replied
    Salutare tuturor ,intr-adevar a trecut mai bine de o luna de cand nu am mai postat aici, nu prea am mai circulat cu masina decat vreo 700 km de cand i-am schimbat senzorul de temperatura, dupa ce i-am schimbat senzorul am curatat teava si tipsu cu carpa, acu tot afumat este, o sa mai insist pe problema cred totusi pana la urma este de vina corpul clapeta (E5 cel super electrificat) s-ar putea ca sa tina clapeta de soc automat prea mult deschisa, de aici amestec bogat, consum mai ridicat = evacuare inegrita o sa va mai tin la curent cu sapaturile. Sa auzim de bine.

    Leave a comment:


  • NOL
    replied
    Ma gandesc ca daca se innegrste teava e prea bogat amestecul cu benzina ati observat ca consuma mai mult

    Leave a comment:


  • bossake
    replied
    La mine e si mai neagra teava de esapament, si nu imi fac nicio problema.
    euro4 si merg peste media traficului.

    Leave a comment:


  • MihaiB
    replied
    si eu am 1.2 16V E5 si tot asa e inegrita evacuarea...vreo 6500 km am cu ea...ma intereseaza si pe mine pareri

    Leave a comment:


  • Ampt
    replied
    A trecut aproape o lună de la ultima postare, s-a "curăţat" până la urmă ţeava de eşapament ?

    Leave a comment:


  • puiuC
    replied
    Salutare tuturor, dupa inca o vizita la reprezentanta si un nou test calculator, au inceput baietii sa caute prin parametri, mi-au gasit ca senzorul de temperatura aer admisie cel implantat in galeria de admisie indica eronat, mi l-au schimbat si acum astept sa vad daca se mai curata evacuarea.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google