intercooler pe dci 65CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Felix: poti sa imi dai ceva detalii despre pretul de montare a intercoolerului. Am facut si eu remapre de curand pe al meu dci de 65 si pt siguranta turbinei as vrea sa ii pun si intercooler, dar vreau sa aflu un pret aproximativ. Ma gandesc ca nu ai facut acea modificare intr-un service Dacia.
    Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
    http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

    Comment


    • #47
      Si eu vreau sa aflu costurile pentru un intercooler, am si eu un DCI 65cai remapat, si sunt f ineresat de treaba asta, FELIX, te rugam spune-ne cat, cum unde si ce trebuie sa facem pentru a ne dota si noi "bolidurile" cu astfel de peidse. Multumesc anticipat, si lasand gluma la o parte, colegii de forum la nevoie se cunosc . Mersi.

      Comment


      • #48
        Adisss: inca asteptam. Poate aflam si noi. Crad ca la reprezentantza Dacia se rand aia de mine daca intreb asa ceva.
        Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
        http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

        Comment


        • #49
          Intercoolerul nu protejeaza turbina, daca pt asta va ganditi sa-l montati. stati flexati, doar castigati ceva caluti, nimic altceva la capitolul "siguranta turbinei sau a motorului".
          nu vi-l monteaza nici dracu in service dacia, deci numai pe la garaje mai mult sau mai putin specializate.
          ce puteti face la dacia e sa comandati intercooler de logan dci70. preturi nu stiu, nici codul reperului (aici va poate ajuta andrei). vi-l luati de la dacia (daca se poate, ar fi de preferat cu tubulatura cu tot) si mergeti la un atelier de service, sau vi-l puneti voi, daca credeti ca va descurcati. modificarea in sine presupune ca iesirea de aer din turbina sa fie dusa la intercooler (acesta plasat jos, in fata radiatorului de apa) si de la intercooler sa reveniti cu tubulatura la intrarea de aer in motor. apropo, nu uitati de senzorii de debit si presiune, care nu e indicat sa-i debransati si sa-i uitati asa
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #50
            Am o nelamurire... intercoolerul asta, dupa cum este montat, ar trebui sa induca o pierdere de presiune a aerului, deci un randament mai scazut al turbinei; de ce e mai bine cu el decat fara el... inteleg ca raceste aerul care intra in motor, dar daca intra mai putin nu se pierde pe partea de putere?
            Don't touch! Never ever steal
            Unless you're in for the kill

            Comment


            • #51
              Decat aer cald (a se intelege dilatat si ca urmare cu putin oxigen) nu preferi aer mult si rece (cu mult oxigen)? Acea "cadere" de presiune e insezizabila fata de castigul ce-l obtii prin cresterea masei de aer rece ce intra in motor. pV/T=constant (legea transformarilor de stare in termodinamica). si cum circuitul de aer de dupa turbina e etans, acea pierdere de presiune e insignifianta. plus ca nenea bernoulli zicea ca in orice punct al unui circuit hidraulic/pnmeumatic, presiunea e aceeasi, la fel si debitul. acum te-am bagat in ceata? ideea e ca acel intercooler ajuta, nu dauneaza. cantitatea de aer ce intra in motor e mai mare la aceeasi turbina cu intercooler fata de un motor cu o turbina identica si fara intercooler
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #52
                Inteleg ca aerul fiind mai rece (contractat) la acelasi volum va intra o masa mai mare de aer si asta face diferenta. adevarat.
                Cat despre bernoulli, parca prin formula pe acolo aparea si pierderea de sarcina si de aia am intrebat .
                Mersi de raspunsuri.
                Don't touch! Never ever steal
                Unless you're in for the kill

                Comment


                • #53
                  In concluzie: Este necesar montarea intercoolerului pe un dci65 remapat la 83CP?
                  Intalniri LC SB sambata ora 17 Valea Aurie (intrarea 2 la ZOO)

                  Comment


                  • #54
                    Pentru ca aerul va fi mai rece, deci mai dens, vei obtine rezultate mai bune, dar din ce a zis csebalyn mai sus, la capitolul siguranta motor si/sau turbina nu se schimba nimic. asa ca e necesar numa daca vrei sa mai ai ceva caluti acolo
                    Don't touch! Never ever steal
                    Unless you're in for the kill

                    Comment


                    • #55
                      Deci se pare ca nu are legatura cu protejarea motorului, oricum e dupa turbina deci turbina chiar nu o ajuta iar pt aia 2-3 caluti in plus nu ma zbat prea tare + ca toata treaba cu intercoolerul costa vre-o 500 euroi chiar nu-i vad sensul.
                      Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
                      http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

                      Comment


                      • #56
                        Intercoolerul il am eu pe balcon dar tevile cost 7 mil si nu l am mai pus deocamdata mi se par foarte scumpe

                        Comment


                        • #57
                          Are intercooler l am vazut eu pe break

                          Comment


                          • #58
                            Corneliu poti sa pui o poza cu intercoolerul pe care il ai?

                            Comment


                            • #59
                              Si poate cu cat ai cumparat acel intercooler, tevile , nu e musai sa fie inox, nu? Se pot pune si cauciuc?

                              Comment


                              • #60
                                Este o teava din cauciuc si doua din plastic care se mufeaza intre ele ,intercoolerul cred ca a costa 4 5 mil nu stiu sigur eu l am luat intro combinatie cod de piesa 60 01 548 727
                                Last edited by corneliu; 7 April 2008, 11:00.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google