discuri de frana pe spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Nuuu.....ia iesit bine la om cu discurile de pe fata....frana masinuta aia de rupea
    Din pacate a dat-o la RABLA

    Comment


    • #92
      Originally posted by Andrei21us View Post
      Fara frana de mana.....am vazut pe dacie puse....erau de fata...si erau modificate rau de tot....ca omul luase si discurile de pe fata...si taiase din bascula(centrala)...astupase gaurile de la planetare....
      Cred ca ai glumit.
      LOGAN--> <--TOYOTA

      Comment


      • #93
        Cum adika?

        Comment


        • #94
          A aparut un nou serial star trek? (cum sa puna etriere pe spate la dacia banala ......a modificat puntea sau si-a montat fuzete pe spate)

          Comment


          • #95
            Mai sincer nu stiu exact...oricum a modificat destul la ea....Ti-am zis ca a taiat din bascula...a refacut traseul de conducte....a mutat locul la bascula centrala....
            Mai multe nu stiu
            Cert este ca isi pusese discuri de fata pe spate...si functionau bine

            Comment


            • #96
              Si a fost omologata fara frana de mana? Super tare. Eu nu contest ca a facut o improvizatie si a pus discuri pe spate dar ce a obtinut: o masina cu care nu se putea circula pe strada(din motive de omologare). Si am eu o banuiala ca frana asta cu discuri pe spate mergea cateva sute de km apoi se strica.
              Cel mai lent 1,6 8v

              Comment


              • #97
                Se poate pe Logan, dar pe cel fara ABS ca nu merg senzorii de abs. discurile sunt de Clio2 si au fost montate de un prieten de-al meu.Pozele sunt de pe ********* pentru ca nu le mai are si acolo au fost postate la vremea respectiva.Pentru montare mai e nevoie de o camasa la cablul de frana de mana, pe care a facut-o pe strung. Ca si frana se simtea diferenta, pedala fiind mult mai ferma.
                Attached Files

                Comment


                • #98
                  Am si eu o intrebare,ma-m gandit sa o postez aicea,sper sa nu fiu off-topic,
                  as vrea sa imi vopsesc etrierele si tamburi de pe spate la un logan,si as vrea sa stiu trebuie date jos daca le vreau sa le vopsesc, sau merge sa dau pe ele asa direct pe masina!?Si mai ceva la etrierele de pe fata are ceva daca dau cu vospea pe ele?Sau trebuie date jos?Mersi
                  sigpic

                  Comment


                  • #99
                    Originally posted by andrei View Post
                    Se potrivesc de Clio sau Megane, dar cu tot ansamblul, fara a fi nevoie sa schimbi toata puntea.
                    Stii cumva si pretul?

                    Comment


                    • Originally posted by PAULIC View Post
                      Nu am mai postat pentru ca de fiecare data s-a gasit cineva care sa fie Gica-contra si m-a facut sa cred ca am nimerit la"Cronica Circotasilor" si nu pe un forum auto.Pentru cei interesati raspund la orice intrebari,dar nu celor care intreaba daca frineaza mai bine pe disc ca pe tambur pentru ca un adevarat sofer trebuie sa stie avantajul discului fata de tambur. Alti colegi forumisti in loc sa intrebe date tehnice intreaba ce ma fac cu politia.Intrebarea asta ar trebui sa si-o puna singuri de cind au facut cea mai mica modificare la masina,incepind cu rotile si terminind cu banalele ploape de la faruri.
                      Pentru Miker. Da conteaza motorizarea pentru ca nu toate modelele de megane au discuri.
                      Corect ! Orice modificare tre facuta cu documente ,iar omologarea poti sa o faci la orice rar din tara ,asta in cazul in care la voi in oras sunt cam ciufuti cei de la rar ! Eu am fost la autentificare la focsani pentru ca cei de la galati sunt niste idioti retardati! Altceva ma intereseaza ,cat costa modificarea ,in mod clar avantajul franelor pe disc e mult mai mare numai cine nu a avut un harb de dacie nu stie !

                      Comment


                      • @PAULIC da banuiam ca se tine cont de motorizare zi-mi exact te rog DE LA CE MODEL CE AN CE MOTORIZARE se potrivesc discurile . . .
                        @cippy din cate stiu eu Clio 2 nu a avut discuri pe spate

                        Comment


                        • Originally posted by Miker View Post
                          @PAULIC da banuiam ca se tine cont de motorizare zi-mi exact te rog DE LA CE MODEL CE AN CE MOTORIZARE se potrivesc discurile . . .
                          @cippy din cate stiu eu Clio 2 nu a avut discuri pe spate
                          Exista clio cu disc pe spate,dar acesta nu e clio2 ci este RS-ul. Ce nu stiu eu este cum se prinde suportul de etrier la RS. Daca se prinde in punte la fel ca la megane 2 nu este bun.In principiu trebuie ceva cu fuzeta detasabila de punte si prinderea suportului de etrier in fuzete.Din poza care este pusa mai sus reese ca totul este facut perfect,la fel este si la mine, dar etrierul nu este acelasi si de aia ma duc cu gindul ca s-ar putea ala sa fie de RS. La mine etrierul este identic cu cel de megane 2 si seamana foarte mult cu cel de logan pe cind asta din poza de mai sus are alta forma, aduce foarte mult cu cele mai sportive. Dar in principiu este aceeas lucrare cu cea pe care am facuto eu.

                          Comment


                          • Da pai aia ziceam si eu ca la Clio 2 doar RS-ul stiam ca are etrieri pe spate

                            Comment


                            • Am citit pana la pagina 5 si era ok.Se puteau pune discuri spate si daca aveai ABS si daca nu aveai.Acuma vad ca cineva a zis ca nu se pot pune discuri spate daca ai ABS deoarece senzorul de la ABS nu poate citi corect viteza rotii.

                              La urma urmei se poate sau nu?Ca nu stiu ce sa mai cred.
                              Cumpar volan de Duster

                              Comment


                              • Daca dantura de recunoastere a discului se "pupa" cu cea a tamburului original, poti pune fara sa influentezi senzorul de turatie al rotii.
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google