discuri de frana pe spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • discuri de frana pe spate

    care aveti idee ce modificari trebuiesc facute pentru a pune discuri si pe spate?
    am gasit o oferta buna de discuri brembo,se pot pune pe etrierii stoch?asta pe fata ma refer.


    in concluzie vreau discuri pe spate si pe fata vreau brembo dar cu etrierii originali.
    sigpic........restul e NoSpeedLimit

  • #2
    Nu poti decat cu modificari majore! E complicata procedura si costa foarte mult. Nu se merita!

    Comment


    • #3
      Pe fata se pot pune discuri Brembo, doar prin inlocuirea celor vechi.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • #4
        deci fara sa schimb etrierii?ar fi belea atunci pt ca discurile brembo de 259mm sunt 115 euro.si mai sunt si perforate
        sigpic........restul e NoSpeedLimit

        Comment


        • #5
          Da, se pot pune discuri Brembo perforate sau striate fara a schimba etrierii.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            @Gigi-Kent. Ce rezolvi cu schimbarea discurilor de frana? Din cate stiu eu forta de frecare nu depinde de suprafata ci de greutate sau forta de apasare. Daca te gandesti ca vei avea frane mai eficiente... sincer, eu ma-ndoiesc. Daca temperatura discurilor nu atinge 150grC (nu vad cum sa atingi temperatura asta! nici daca cobori Transfagarasanul numai pe frana nu atingi temperatura aia) schimbarea lor mi se pare inutila, implicit bani aruncati de pomana.

            Comment


            • #7
              gigi,daca aveai o masina de 250 cai,mai spuneam,dar asa cu loganul,hai sa zicem la 150 cai,si aiai trasi de par,nu vad rostul investitiei atator bani,banii aia bagai in motor si in interior
              sigpic
              astra h 1,7 cdTI

              Comment


              • #8
                daca puneam si pe spate era o idee pentru ca mutam discurile de fata pe spate si in locul lor puneam brembo la aceeasi bani.500 ron nu sunt multi bani si in motor nu am ceva cu banii astia mai ales ca m-am lamurit cat de fiabil e motorul la cuplu mare(vezi miker si felixb).o idee buna ar fii cu arcurile pentru ca sunt cam 600 ron si acolo s-ar merita banii.merci pentru pareri.
                sigpic........restul e NoSpeedLimit

                Comment


                • #9
                  spike, trec discurile de 150 de grade lejer...au verificat unii la logan in alpii austrieci in 2005-2006 si-au atins 450 de grade.la acelasi test, a picat cu brio lexus, caruia i se lipisera placutele de discuri super calitate de la totoya
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #10
                    ..............?

                    Comment


                    • #11
                      Andrei..cu..jante..de..16**,am..proleme..la..rar?

                      Comment


                      • #12
                        depinde cat "uiti" in talon, pe scaunul din dreapta fata sau in alte locuri mai "accesibile"...
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #13
                          Le omologhezi la RAR, dar o sa trebuiasca sa dai un "cadou".
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by csebalyn View Post
                            spike, trec discurile de 150 de grade lejer...au verificat unii la logan in alpii austrieci in 2005-2006 si-au atins 450 de grade.la acelasi test, a picat cu brio lexus, caruia i se lipisera placutele de discuri super calitate de la totoya
                            Daca mergi cu masina ca la raliu pe serpentine... e posibil.

                            Comment


                            • #15
                              Te inseli ... nu trebuie sa mergi cu masina ca la raliu. Si la o franare mai brusca temperatura urca aproape de 300 grade C ( era un articol pe undeva) ...
                              Last edited by crististreulea; 6 February 2008, 12:25.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google