Consum Ulei

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    @ valli vreo 800 de km de la revizie aproape numai in oras
    Glory. Glory Man United!!!!United We Stand!!!!!!

    Comment


    • #92
      pervert_dory la al cate-lea schimb de ulei esti? Ai facut schimbul la cei de la Dacia?
      Azi am fost la cei de la Autoeuropa sa intreb cat ma costa a doua revizie(cica aprox 550 lei) si am aflat ca numai cu piesele si cu uleiul lor fac revizia, nu ma lasa cu uleiul meu si piesele mele cu toate ca masina a iesit din garantie , cica asta e politica firmei

      Si ca sa fie si mai frumos i-am intrebat de solutia minune care mi-au recomandat-o si anume aia care desprinde segmentii de pe pistoane, cica este la 150 lei, m-am dus la ei sa o cumpar si cand il intreb pe baiatul de la pult a holbat niste ochi la mine si mi-a zis ca asa ceva nu exista, doar tratament de motor, nedumerirea mea este acum care e mai prost? ala care mi-a recomandat un lucru inexistent sau ala care nu stie ce marfa ar trebui sa aiba ?

      pervert dory mai asteapta vreo 2-3000 km sa vedem atunci cum stai cu consumul de ulei, 800 km e prea putin ca sa se vada ceva.
      Last edited by valli; 8 March 2010, 21:05. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • #93
        Am avut un laureat din 2006 la care chiar si dupa 120000 km nu se observa sa consume ulei de la schimb la schimb.Tot timpul am facut schimbul de ulei la reprezentanta dacia cu elf 10w-40 cum recomanda producatorul.
        Si eu cred ca din cauza vascozitatii mananca uleiul.
        Iara m-am culcat tarziu...

        Comment


        • #94
          @ valli E a 2a revizie la mine, prima la dacia cu dacia oli, iar a 2a la un prieten la lucru unde am dus uleiul meu si de filtre mi-a facut el rost. erau de provenienta renault si toata afacerea a costat 380 de lei(incluzand uleiul adus de mine)plus manopera lui. zic ca nu e mult avand in vedere ca la prima revizie la dacia am dat 550 lei.
          o sa postez atunci cand am 3000 de km sa vedem care ii treaba si cum stau cu uleiul.numai bine
          Glory. Glory Man United!!!!United We Stand!!!!!!

          Comment


          • #95
            Am observat ca undeva in partea dreapta e un furtun cu ochestie pe el ca o supapa pe unde imi iasa ceva ulei, si la voi e la fel? Stie cineva ce e cu supapa aia si daca e normal sa am ulei acolo?

            Comment


            • #96
              Revin cu impresii noi .... Dupa ce am pus ulei ELF 5w40 am constatat ca in 10.000 km a consumat aproximativ 700 g , desi la trecera de pe Dacia OIL 5w30 am constatat un mers mai silentios al motorului si urcari mai rapide in turatii . Pentru a verifica consumul de ulei ( fara a trece pe la toti " profesionistii " din diverse service-uri ) am pus in motor un schimb de ulei Dacia OIL .... pe acesta nu la consumat in halul celui ELF . Dupa aproximativ 150 km cu uleiul Dacia am constatat ca motorul urca mai greu in turatii si sunetul motorului la ralanti este mai infundat ( nu asa de silentios ca in cazul ELF ). Daca nu consuma uleiul Dacia OIL, o sa revin inapoi pe ELF ; dar asta se va vedea in 10.000 - 12.000 km .

              Comment


              • #97
                Renault recomanda ELF la motoarele diesel,asa cum peugeot recomanda ARAL(parca,nu mai stiu sigur).si parintii mei au un logan dCi 70 cai si folosim numai ulei ELF.Nu consuma
                nici un pic de ulei.nu prea e alergata dar nici nu merge batraneste cu ea.
                Si ""Givali"",parerea mea e ca nu prea e bine sa treci de la o marca de ulei la alta.nu are aceleasi proprietati ca si o alta marca de ulei(exemplu elf si texaco).iti zic prieteneste si cum consider ca ar fi bine

                Comment


                • #98
                  @Valli , mai bine baga o poza cu acea "chestie", sa vedem si noi despre ce vorbesti .
                  Eu am 35K cu masina si nu-mi papa nici un gram de ulei. Folosesc Elf Evolution.
                  Am avut o data bara din fata demontata de pe masina, si m-am gandit ca-i o ocazie buna sa demontez si intercoolerul sa vad cum se prezinta , daca e murdar de ulei , desi nu am nici o problema in sensul asta . Era curat , dar tot s-a scurs cateva grame de ulei din el .
                  Poate ar fi cazul Valli sa faci si tu treaba asta si sa vezi daca nu cumva pe acolo se "duce" uleiul tau din motor , buneanteles in cazul asta buba fiind etansarea turbinei.
                  , sunt cu ochii pe voi !
                  :thumbsup:

                  Comment


                  • #99
                    E vorba de supapa de pe furtunul de gaze care intra in radiatorul mic, am inteles ca e normal sa fie ceva ulei pe acolo, tocmai am facut schimbul de ulei si nu-mi ramane altceva de facut decat sa monitorizez consumul de ulei, is curios daca va mai consuma ulei.

                    Acum am bagat Castrol Magnatec Diesel 5W 40, sper sa fie mai bun, adevarul e ca motorul e mai silentios cu uleiul asta, daca si pe asta il consuma tot asa de mult cred ca o sa trec pe un ulei 10W 40.
                    Last edited by valli; 30 March 2010, 11:20. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Originally posted by 405bxgld View Post
                      Renault recomanda ELF la motoarele diesel,asa cum peugeot recomanda ARAL(parca,nu mai stiu sigur).si parintii mei au un logan dCi 70 cai si folosim numai ulei ELF.Nu consuma
                      ..................
                      La Peugeot se recomanda TOTAL sau ESSO.
                      N-ar trebui sa se inteleaga din treaba asta cu recomandarea (cum se practica) ca uleiul respectiv e cel mai potrivit/cel mai bun pt motor.

                      Comment


                      • dupa parerea mea chestia cu uleiul recomandat de producator nu este altceva decat o decizie de marketing intre producatorul de masini si producatorii de uleiuri.

                        Comment


                        • fa schimbul de ulei cam la 9000km si nu vei mai avea probleme... plus ca e mai bine pt motor

                          Comment


                          • Nu este numai o chestie de marketing, atunci cand proiectezi un motor se ia in calcul si cu ce tip de ulei va functiona . Ca Renault agreeaza Elf-ul , tine intradevar de anumite intelegeri. Respecta specificatiile producatorului ca tip de ulei , iar faptul ca tu alegi Elf, Castrol, Mobil, sau alt brand , este alegerea ta.
                            , sunt cu ochii pe voi !
                            :thumbsup:

                            Comment


                            • Deci pana la urma e treaba doar de marketing (ref. producator ca asta era treaba, nu tipul de ulei)

                              Comment


                              • sau asa "octavian___31".....dupa cum am zis nu mai stiam sigur ce fel de ulei.oricum banuiesc ca nu degeaba te indeamna fabricanul sa il folosesti...dar ramane la alegerea fiecaruia
                                Last edited by 405bxgld; 31 March 2010, 14:33.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google