Consum Ulei

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Revin cu noi informatii referitoare la consumul de ulei. Am facut 1300 km de la ultimul schimb de ulei si se pare ca deja lipseste un X de pe joja, mentionez ca am bagat Castrol Magnatec Diesel 5W 40.

    Consider ca daca tot continua sa-mi consume ulei o sa trec pe un ulei 10W 40 asa cum recomanda si in cartea tehnica cei de la Dacia. Voi ce spuneti ?
    Last edited by valli; 29 April 2010, 13:33. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • automat trebuie sa treci pe 10w40 daca iti consuma acum cu 5w40.Iar faza cu magnatec diesel..e acelasi ulei decat cu etichete diferite.daca si cu 10w40 iti mai consuma inseamana ca ai pierdere sau ti-l mananca.Recomand alt tip de ulei cand schimbi.

      Comment


      • Pai asta o sa fac la 45.000, o sa trec pe un ulei 10W 40, poate Mobil, multi is de parere ca e aproape cel mai bun de pe piata noastra.

        Comment


        • Si eu am probleme cu consumul de ulei la un 1.4 gpl . Dupa primele 2 schimburi de Dacia OIL ( primul din fabrica si al doi-lea la prima si ultima revizie pe garantie ) a pus ELF Evolution 5w40 ( fac reclama mascata in cartea tehnica a masinii ). Cu acest ulei sunetul motorului era schimbat - mai subtire si urca in turatie mai repede , DAR in aproximativ 10.000 km mi-a consumat cam 700 g ( adica tot ce mai era in bidonul de 4 L ) .Acum am trecut inapoi pe Dacia OIL sa vad care este consumul ..... Dupa cam 1500 km am observat o scadere a nivelului de ulei pe joja, fata de cat era la inceput. De pierdut , eu zic ca nu pierde ca nu lasa pate de ulei sub motor, mai am sa verific compresia pe fiecare cilindru in parte ...... Masina este din 2007 , motor 1.4 cu alimentare duala benzina si gpl , 36000 km la bord .

          Comment


          • givali fa un test de compresie si spune-ne si noua ce iti spun cei de la service.

            Comment


            • cei multi care recomanda Mobil au facut macar un test pe bancul de probe .undeva cu acest "cel mai bun ulei" si pe urma sa vedem ce mai zic.Mai gandestete inainte sa pui o anumita marca de ulei .Bafta.

              Comment


              • eu merg cu elf de 50000 km fara probleme

                Comment


                • Originally posted by valli View Post
                  pervert_dory la al cate-lea schimb de ulei esti? Ai facut schimbul la cei de la Dacia?
                  Azi am fost la cei de la Autoeuropa sa intreb cat ma costa a doua revizie(cica aprox 550 lei) si am aflat ca numai cu piesele si cu uleiul lor fac revizia, nu ma lasa cu uleiul meu si piesele mele cu toate ca masina a iesit din garantie , cica asta e politica firmei

                  pervert dory mai asteapta vreo 2-3000 km sa vedem atunci cum stai cu consumul de ulei, 800 km e prea putin ca sa se vada ceva.



                  Dupa 3000 de km cu castrol magnatec 5w40 nivelul uleiului nu a mai scazut deloc.este exact acolo unde a ramas de la revizie.sunt foarte multumit de el spre deosebire de Dacia Oil cu care era sa ramas fara daca mai circulam putin.atat de mult s-a consumat.
                  Glory. Glory Man United!!!!United We Stand!!!!!!

                  Comment


                  • Originally posted by puyutzu07 View Post
                    cei multi care recomanda Mobil au facut macar un test pe bancul de probe .undeva cu acest "cel mai bun ulei" si pe urma sa vedem ce mai zic.Mai gandestete inainte sa pui o anumita marca de ulei .Bafta.
                    Ai facut tu un test adevarat cu Mobil? Zi-ne si noua rezultatele.
                    Daca n-ai facut, atunci nu te mai baga in seama gratuit.

                    PS: eu imi permit sa ma bag un pic in seama pt ca folosesc Mobil de peste 60000 km si n-am decat cuvinte bune despre el.

                    Comment


                    • @ pervert dory - Se pare ca tu esti mai norocos, la mine inca mai continua sa consume ulei, singura varianta ar fi sa trec pe 10W 40.

                      Comment


                      • Si ce te face sa crezi ca folosind 10W40 nu-ti va mai consuma?

                        Comment


                        • Cunosc cazuri in care dupa ce a schimbat un ulei 5w.. cu unul de 10w.. , consumul de ulei a scazut.

                          Comment


                          • Revin cu informatii despre consumul de ulei la 1.4 alimentare benzina + gpl . Dupa ce am consultat 2 DACOTECI in doua unitati service aflate la 60 km distanta intre ele , am ajuns la concluzia ca motorul este OK desi consuma ulei ( cam 700 ml la 10.000 km ). M-am dus chitit sa fac un test de compresie, dar la receptie , un DACOTEC mi-a explicat ca este normal sa existe un consum de ulei ( prevazut si in manualul tehnic ) si ca din punctul lui de vedere nu este necesar acest test , dar contra cost poate sa-mi faca orice test doresc eu .... de parca eu trebuia sa stiu ce are motorul . In cartea tehnica scrie ca daca exista un consum de ulei mai mare de 500 ml la 1000 km, atunci trebuie mers la service ..... Conform acestor randuri, la un consum de ulei de 400 ml la 1000 km, motorul corespunde tehnic dpdv. al constructorului !!! Am scris la vocea clientului despre aceste lucruri si am primit un raspuns SEC :"trebuie sa merg intr-o unitate service sa imi verifice pierderea de ulei la motor si ca eu sunt primul care semnaleaza acest inconvenient" .... de parca eu ma dusesem la cele doua service-uri sa vad daca au biscuiti !!!!
                            Daca mai este cineva cu aceasta problema , sa trimita mail la vocea clientului !!!!

                            Comment


                            • Te-ai uitat la distributie (partea stanga cum stai in fata motorului) sa vezi daca n-ai prelins ulei acolo?
                              0,7L consum de ulei la 10000 km nu mi se pare ok la benzinar.

                              Comment


                              • Originally posted by valli View Post
                                Revin cu noi informatii referitoare la consumul de ulei. Am facut 1300 km de la ultimul schimb de ulei si se pare ca deja lipseste un X de pe joja, mentionez ca am bagat Castrol Magnatec Diesel 5W 40.

                                Consider ca daca tot continua sa-mi consume ulei o sa trec pe un ulei 10W 40 asa cum recomanda si in cartea tehnica cei de la Dacia. Voi ce spuneti ?
                                Eu folosesc Castrol Magnatec Diesel 5W 40 si nu imi consuma deloc,doar ce l-am schimbat de 1 luna,practic nivelul e acelasi de la inceput pana la urmatorul schimb,nu scade deloc la mine.
                                Daca iti mananca uleiul problema cred ca e in alta...verifica daca ai scurgeri de ulei pe la turbina.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google