Consum mediu al Loganului 1,5 dCi Euro4

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mariandci View Post
    Acum stiti cum este, se urca soferul de benzinar pe dci si sta cu ochii pe turometru ca nu cumva sa-i scada turatia sub 4000 de rotatii de frica sa nu i se opreasca motoru cind pleaca de pe loc ca la mpi 1.4,si tot se lupta sa treaca de 5000 de rotati si uite asa le iese lor consumul.



    Pentru unii vise pentru altii realitate
    Exagerezi enorm si deja o dam in ironie ieftina. Daca tu ai cu dci la 140 km/h consum de cel mult 5% eu beau toata motorina din rezervor

    PS: Vezi ca unii dintre noi au si benzinare si dieselare in "inventar"
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Originally posted by sacalaca View Post
      Nu ca ma laud dar am mers din severin pana la craiova = 115 km si am scos 3.3% dar nu am depasit 80 maxim 90 km/ora in cateva depasiri
      Stai linistit ca asa e,ala e consumul la un diesel pe treapta V la 80km/h
      Eu am scos un 3.5% pe A2,cu 3 persoane la bord cum se vede si in filmulet http://www.youtube.com/watch?v=b13MOb6zeEo
      La 100km/h am 4% http://www.youtube.com/watch?v=Xb3TO-6xW64
      La 120km/h am 5%
      Last edited by SUPERCAR; 6 December 2008, 14:15.

      Comment


      • Sincerele mele felicitari pt chinul la care supuneti motorul, pt DOAR 3 lei per 100 km

        Comment


        • Originally posted by SUPERCAR View Post
          Stai linistit ca asa e,ala e consumul la un diesel pe treapta V la 80km/h
          Eu am scos un 3.5% pe A2,cu 3 persoane la bord cum se vede si in filmulet http://www.youtube.com/watch?v=b13MOb6zeEo
          La 100km/h am 4% http://www.youtube.com/watch?v=Xb3TO-6xW64
          La 120km/h am 5%
          La 80km/h in treapta a 5-a??????? Da-o dracului, mai bine ii dau foc masinii decat sa merg cu 80 in a 5-a. Mai bine pune un streang la gatul motorului si o sa fie si mai bine!
          I HAVE A !sigpic
          fara linkuri externe in semnatura

          Comment


          • Originally posted by X@by View Post
            La 80km/h in treapta a 5-a??????? Da-o dracului, mai bine ii dau foc masinii decat sa merg cu 80 in a 5-a. Mai bine pune un streang la gatul motorului si o sa fie si mai bine!
            intradevar e foarte greu sa mergi cu max 80 dar era o chestie de performanta,deia am mers si am vrut sa vad cat de putin pot sa scot l %.Binenteles ca toti prietenii au ras de mine si nu m-au creuzut,chiar dc am facut poza la bord.Si binenteles ca mi-am pus mintea cu un prieten si am ajuns la Corabia cu treaba iar la intoarcere am facut cu el pariu ca scot sub 4 %.Si a trebuit sa ma chinui iar sa merg 105 km cu max 80 dar am scos 3,4% (eu speram ca tot 3,3% scot dar nu am mai reusit) si a ramas masca
            Last edited by sacalaca; 8 December 2008, 09:45.

            Comment


            • Felicitari pt consumul redus.
              Doar oare se merita pt doar 3 lei in plus pe 100 km, sa mergi subturat si sa "beneficiezi" de toate "avantajele" subturari?

              Comment


              • ms. Pentru mine a meritat ca nu merg asa ,doar de 2 ori am mers si cand le-am demostrat la prieteni a meritat(dupa lungi discutii contradictorii desprea logan etc.) satisfactia a fost maxima

                Nu mai da quote ultimului mesaj, se subintelege ca la el raspunzi.
                Last edited by Cezar; 8 December 2008, 14:56.

                Comment


                • Fratilor al meu il alimentez numai de la Rompetrol si pe autostrada la 140-150 "papa" 7.2/100km

                  Comment


                  • Si eu alimentez numai de la ROMPETROL... Cel mai mare consum, mediu desigur, 5.7.

                    Comment


                    • Consum de iarna

                      Imi faceam niste socoteli...sa vad ce consum am iarna. Conditii de mers: sarcina mica (medie de 2 persoane), fara bagaje semnificative, cu vreo 30 L in rezervor, rulat cca 3-5-8-10 km (nici nu are timp sa se incalzeasca motorul),curse scurte, cu pauze intre ele, imi rezulta un consum de 8 L.

                      Sunt f curios ce consum as obtine in conditiile de mai sus, cu un benzinar...

                      O cursa Brasov_Buzau si retur, medie de 5.2 L; s-a mers constant, prea putini pe drum...

                      Si inca ceva,,,nu imi place deloc felul cum se aude un diesel la mers constant cu vreo 1499.9 de ture (chiar si mai jos), doar pentru un consum mic (da, se poate si un 4.5 si un 3.8, dar gafaie motorul...plange, bietul de el...)

                      Dane, lasa comparatiile cu benzina .
                      Last edited by Cezar; 3 January 2009, 11:16.
                      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                      Comment


                      • intradevar creste consumu pt ca motoru este rece dar si pe benzina e aceeasi chestie si e normal.Eu merg cateodata dimineata 1,5km pana la servici si cand termin acasa sau in oras dar pe distante tot scurte si consumu poate fi si mai mare de 8 in conditi de frig.Referitor la zgomotu motorului la 1499 e normal sa se auda altfel pt ca e subturat si nu e indicat sa mergi cu turatia asta constant.

                        Comment


                        • Originally posted by 77sky View Post
                          Imi faceam niste socoteli...sa vad ce consum am iarna. Conditii de mers: sarcina mica (medie de 2 persoane), fara bagaje semnificative, cu vreo 30 L in rezervor, rulat cca 3-5-8-10 km (nici nu are timp sa se incalzeasca motorul),curse scurte, cu pauze intre ele, imi rezulta un consum de 8 L.

                          Sunt f curios ce consum as obtine in conditiile de mai sus, cu un benzinar...


                          Dane, lasa comparatiile cu benzina .
                          Imi cer scuze daca a fost interpretata afirmatia ca "instigare" (desi este un topic specific diesel si eu ma gandeam la benzina)
                          Era (si este inca!) doar curiozitatea, nu prespuneam si nici nu insinuam nimic... (pur si simplu m-a mirat in momentul in care mi-am facut socotelile, pe km multi chiar, si mi-a fugit mintea la...)
                          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                          Comment


                          • azi am facut 150km am mers mai sportiv pe unele locuri cu 150km/h pe altele 90km/h <localitate>consum indicat de cb 5.8l,drum uscat.

                            Comment


                            • 101 km cu 4,1 , in oras , schimbat ca taximetristii
                              se poate si mai bine , dar ... leneveste motorul , ori cel putin asa mi s-a parut mie. nu mai tragea "cu suflet" , in ultimul timp ii dau turat "schimb peste 2000 , si ma uimeste puterea cu , care trage. nu e din cauza turatiei , caci am mai schimbat "din reflex la 1700/1800 , si tot tragea mai cu forta. deci .. ca "ontopic , pastrati-va motorul , lasati consumul ;)
                              sigpicSa traiasca urile , si

                              Comment


                              • consum

                                poate ca am fost eu rabdator dar al mau la slatina -pitesti 140 Km a luat 3,5 /100 pe cb nu stiu cat de real e da mie mi-a placut viteza a fost de 80-90 km/h

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google