Consum mediu al Loganului 1,5 dCi Euro4

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am facut un drum de Pucioasa-Bucuresti cu 4 persoane in masina si o remorca de 250-300kg goala si la intoarcere am venit 4 persoana, remorca si o greutate in plu de cam 200 kg si am avut un consum de 10l/100km. Mentionez ca am un logan diesel 75CP.Treptele de viteza le schimbam pe la 2500-2700 si mergeam cam cu 1900-2200 turatii cu treapta de viteza si rulam cam cu 60-100km/h. Intrebarea mea este daca sunt eu varsa la condus cu rulota sau sunt varsa la condus cu masina in general (turatia motorului la care schimb treptele de viteza)

    Scuze pentru greselile de exprimare
    Last edited by laus2006_ro; 2 April 2012, 13:12. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Mi se pare f mare consumul.
      Ori calcul gresit, ori vant nabadaios (am patit-o, imi infrana masina, nefiind aerodinamica remorca).
      Ori manevre repetate impulsive...

      Ciudat, repet, cam marishel consumul
      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

      Comment


      • e normal sa consume mai mult mai ales daca ai greutate! 4 persoane si remorca dupa tine e ceva! dar din ce am auzit, logan 1.4 consuma 10% cu rulota! dar la tine diesel.....nu cred ca trebuia sa ajunga la 10%.... mai ales ca ai mers cu maxin suta/h....

        Comment


        • @laus2006_ro : Cât îţi consumă fără remorcă ?!
          Ce an de fabricaţie este maşina ?

          Comment


          • Fara remorca cu 4 persoane imi ia cam 5,5 maxim 6 si merg cu 120km/h. A cam fost ceva vant ieri. Ma gandesc ca poate am si subturat-o..Poate nu stiu eu cum sa o tin la turatie cand am remorca. Persoana de la care am imprumutat remorca are un logan pe gpl si mi-a zis ca el cu remorca aia plina cel mult 2 litrii de gpl ii ia mai mult fata de consumul obisnuit. Chestia este ca voi mai face 2 drumuri la Bucuresti cu remorca si as vrea sa stiu daca trebuie sa tin mai turat motorul..poate consuma mai putin.Daca imi lua 8% era ok dar 10% mi se pare extrem de exagerat

            Masina este din august 2008
            Last edited by laus2006_ro; 2 April 2012, 14:44. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • eu cred ca era supraturata la 2500-2700 ture cu sarcina aia mare. cred ca era suficient in 2200 sa schimbi.

              Comment


              • Ba nu.
                Ce i-a crescut semnificativ consumul a fost vantul.
                Am patit-o pe propria piele. Cu o dacie veche, tot cu patru persoane, si remorca de 750 kg sarcina utila, cu cca 300 kg in ea.
                Obloane inalte ce nu le-am putut da jos (omul de unde o luasem, transporta vite cu ea)
                Eram cu pedala in podea si de abia o tineam in 80.
                Vantul din fata, batea exact in obloanele remorcii de ma infrana.
                Vazand cum scade volumul de benzina deja ma vedeam ramas pe camp...

                Am facut diverse masuratori.
                Pe vant din fata, fara sa am mari greutati, in masina ori tractate, am ajuns la 0.5-0.7 litri in plus.
                Asa ca...dat fiind frigiderul haerodaynamic & o vela buna in spate...ajungem la neshte cifre
                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                Comment


                • Daca o schimbam la o turatie mai mica de 2500 tremura masina...cand este subturata creste consumul si se duc si injectoarele. Remorca respectiva era cam inalta cu tot cu obloane. Ajungea aproape la inaltimea masinii. Vantul batea destul de tare. Se simtea cum ma infraneaza. Pana la urma cum e bine sa merg? Cu motorul mai turat sau asa cum am mers eu? Cu cel mult 90km/h?

                  Comment


                  • Originally posted by laus2006_ro View Post
                    Remorca respectiva era cam inalta cu tot cu obloane. Ajungea aproape la inaltimea masinii.
                    Acum e si mai limpede...

                    Nu ai ce-i face. Schimba unde simti ca nu trepideaza, important e sa mearga lin, chiar daca va fi un consum crescut.
                    Cat despre viteza maxima, cred ca si 90 e mult, tinand cont de aceste detalii. Eu as merge chiar cu 80 km/H
                    Last edited by 77sky; 3 April 2012, 10:06.
                    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                    Comment


                    • La 80km/h intreapta V am cam 1800 de turatii si tremura masina.Chestia este ca persoana de la care am imprumutat remorca are logan pe gpl si zicea ca ii consuma cel mult cu 2 litrii in plus fata ce consumul obisnuit cand este cu remorca. Cred ca si eu sunt vinovat ca la dus depaseam ca nebunu...cand m-am intors am mers mai normal ca era remorca plina. O problema mai am la masina...sunt cam off acum...cand este motorul rece se aude un "tacanit" de la motor zici ca este tractor asa de tare se aude...dupa ce se incalzeste si ii dau cateva turatii de 2500-2800 cand schimb treptele dispare acel zgomot. Multi spun ca ar fi de la injectoare..Masina nu scoate fum si trage.Se accelereaza fara probleme. Eu presupun ca este de la tacheti.Ma gandesc ca nu urca uleiul la ei sa se faca bine ungerea si scoate zgomotul ala. Ii sperii pe toti din oras cand plec cu masina de parca as avea o mitraliera sub capota.

                      Comment


                      • 492.80 L / 10.000.km
                        aproximativ 6.000. circulati in conditii de iarna, mai mult in oras si pe distante destul de scurte.
                        Attached Files
                        Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                        Comment


                        • Primii 10.000 de kilometri, 471,50 litri, rodaj, motor încă "nelasăt" !
                          Perioada : 31.03.2011 - 05.10.2011, 5.500 km. ExtraUrban, 4.500 km. Urban, folosit Aer Condiţionat vara "la greu" !

                          Logan 1,5dCi, 75cp, Euro 5, DPF !
                          Attached Files

                          Comment


                          • Originally posted by RAZVAN-005 View Post
                            492.80 L / 10.000.km
                            aproximativ 6.000. circulati in conditii de iarna, mai mult in oras si pe distante destul de scurte.
                            in ce oras ?! mi se pare neverosimil de putin. cred ca ai facut totusi 70% in afara orasului.
                            in bucuresti acum ca e caldut afara, CB-ul zice 6,6-6,8/100 km

                            Comment


                            • Iarna asta, când au fost temperaturi în jur de -15, -20 de grade Celsius, în cca. 500 de kilometri efectuaţi în Bucuresti, zăpadă multă după cum ştim, am avut un consum mediu de 8,9 litri/100km, cu un vârf de consum de 10,1 litri/100km !

                              Comment


                              • am auzit multi ca au avut iarna 10 l/100 km cu euro4.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google