Consum mediu al Loganului 1,5 dCi Euro4

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • bine eu vorbesc de un consum mediu la un drum de 2300 km unde e si trafic mergi si la maxim,am scos si eu 4,3 de la focsani la arad masina era noua si am mers destul de incet.

    Comment


    • Da ai dreptate.Cu AC si la 0 viteza de 110-120 km/ora tot undeva la 5.6-5.8

      Comment


      • Exclusiv urban, cam 10-15 km/zi, 2 persoane suple, motorina numai de la Petrom, mers... spre sportiv (nu sta acul sub 2000 rpm) = 7 litri % (date "comunicate de CB" - neverificate cu rezervorul). Masina are 17 kkm.
        Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

        Comment


        • Am Logan Diesel 1.5DCI din dec 2007. Am alimentat de la OMV doar motorina OMV Alpin diesel daca bine tin minte si odata de la PetromV (). La 12500 km mi s-a aprins becul de defectiune la bord si am mers instant la service. La test mi-a gasit apa in motorina si dupa mici discutii, argumentate din partea mea cu toate bonurile de motorina de cand am luat masina, mi-au scos proba din motorina si mi-au aratat ca am APA. S-a vazut clar, nu am mai avut ce sa zic. Asa ca am platit curatirea circuitului si schimbarea filtrului de motorina, au scos toata motorina din rezervor (350 lei m-a costat la vremea aia prin 2008) si dupa ce m-am orientat care motorina ar fi mai buna am alimentat doar de la Rompetrol - Cluj (cu exceptia momentelor cand am iesit in afara romaniei si am alimentat de la Aral si Schell Austria). De atunci nu am mai avut nici o problema cu motorina (parerea mea e ca motorina Rompetrol EFIX 5 e cea mai buna). Cei de la Rompetrol mi-au acordat si un contract prin care garanteaza calitatea combustibilului astfel ca in caz de defectiune la injectoare, ei platesc. Sunt f multumit si nici nu o sa mai bag de la OMV in viata mea.

          Nota: Consum mediu 5.4 dar cum eu ma plimb tot prin buricul orasului ajung si la 5.7 - 5.8. La drum intins insa am ajuns si la 4.4 sau chiar mai putin
          Last edited by Goran; 4 December 2009, 15:41. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • de la care statie omw ai alimentat din cj?

            Comment


            • Constanta-Bucuresti-centura bucurestiului(aeroportul Otopeni) si retur inapoi acasa la Constanta.
              Total km parcursi: 579
              La dus am mers cam cu 120km/h iar la intoarcere cu 90-100km(am mers cu viteza mai mica ca era noaptea si obosit iar autostrada A2 are o gramada de gropi)
              Litri motorina Consumati: 22,5

              Comment


              • salut !! eu am scus asta vara 3,7 bucuresti -buzau, dar acu iarna sub 5 nu se nu scade ! mentionez ca bag numai de la omv iar drumurile sunt fara bagaje 2ua persoane

                Comment


                • In saptamina marilor zapezi am avut un consum de 5,3%,metoda fiind plin-plin.

                  Comment


                  • Originally posted by pitarucea View Post
                    salut !! eu am scus asta vara 3,7 bucuresti -buzau, dar acu iarna sub 5 nu se nu scade ! mentionez ca bag numai de la omv iar drumurile sunt fara bagaje 2ua persoane
                    Mi-e greu sa cred, un asemenea consum...si "in picaj" (coborare), cu bagaje minimale tot nu prea obtii. Ajungem la consumuri de "motoreta"
                    Ori este o eroare in calcul (foarte probabil), ori se merge suuubturat.

                    Cat despre rulajul iarna, cel putin la mine, pe distante mici (sub 5km) mi-a iesit un consum pe la 8L/100km (cu mers domol, gheata pe jos, mai aglomeratie, etc)
                    De aceea, il intreb pe colegul @mariandci pe ce distante a obtinut acel consum?
                    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                    Comment


                    • pe drum cu zapada alunecus 4,1-4.3 mediu alimentez de la Petrom motorina normala nu Sprint intrebare atunci consum real cam cat e?

                      Comment


                      • Pentru 77SKY: in medie fac vreo 60km zilnic din care 10-11 prin localitate si restul in afara,iar metoda de la plin la plin cred ca este infailibila.

                        Comment


                        • slutare! viteza mea pt drumuri mai lungi este de 90 100 km /ora
                          Attached Files

                          Comment


                          • si din ce se vede acolo nu cred ca era subturata ! si nu am nici consum instant! sa zicem ca era o eroare ,desi nu cred ca era prea mare
                            am facut plinul la omv la europa --------iar la buzau am completat... au mai intrat 4.5 litri

                            desi este foarte adevarat ca aici se discuta despre consumuri medii , la mine acestea se situiaza undeva intre 4.2----4,8 vara respectiv 5---5,5 iarna.
                            Last edited by pitarucea; 10 January 2010, 12:05. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • stiti cum e si cu consumul asta este cam cum til faci conteaza si motorina de unde e dar in mare parte soferul. eu am fost la constanta si pe A2 am scos un consum de 4,2.

                              Comment


                              • cu gerurile(-21,-22) de zilele astea in oras 7.1 l/100. cine zice mai putin in aceleasi conditii...no coments!
                                Fotografia este arta de a fura timpului o firimitura de clipa
                                Andreea Trifu

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google