Consum mediu al Loganului 1,5 dCi Euro4

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Stai sa ghicesc 80-90km/h in tr5-a nu? Bravo bravo!!! Continua asa si vezi ca piesele o sa fie mai scumpe decat litru ala de motorina pe care il economisesti. Daca iti cad injectoarele sa nu te miri.
    I HAVE A !sigpic
    fara linkuri externe in semnatura

    Comment


    • daca nu e bine cu treapta 5 la 80-90 km/h in exterior, cu trepta e bine ??? a 3-a?!

      Comment


      • Nu , cu a-2-a ! Acum hai sa fim seriosi, ca toata lumea parca a inebunit, trage de consumul asta de parca ar fi o competitie , care consuma mai putin primeste premiul 1. Sincer si pe mine ma pasiona la inceput, dar acum nu ma mai intereseaza. Oricum in conditii normale de exploatare nu poate sa-mi consume de sa ma arda la buzunar , si vorba unor colegi , mersul subturat dauneaza grav motorului. Asa ca nimeni nu-ti zice sa mergi cu a-2-a la 90km/h , dar nici cu a-5-a la 50 km/h . Trebuie sa o simti si tu in talpa.
        Cu stima, FLO.
        , sunt cu ochii pe voi !
        :thumbsup:

        Comment


        • Eu il am din 2007 si consumul suna cam asa:
          drum intins noaptea cind nu este circulat90-100 km/h = 3.7 l/100km
          drum intins ziua cu trafic normal 90-100 km/h = 4 l/100km
          oras Brasov ziua trafic aglomerat =5.5 l/100km
          iarna in oras consumul creste cu aproximativ 0.5-0.7 l
          consumurile se refera la motorina Euro 4 de la MOL si OMV
          motorina Euro 5 arde mai repede decit Euro 4 deci creste si consumul.

          Comment


          • Originally posted by sacalaca View Post
            daca nu e bine cu treapta 5 la 80-90 km/h in exterior, cu trepta e bine ??? a 3-a?!
            Nu eu ma gandeam la treapta 1-a. Cum poti sa intrebi asa ceva?? La 80-90km/h meri cu a patra mama nu cu a 5-a ca doar ii o masina nu o batranica. masina ii contruit pentru a-i da talpa nu pentru a-l sugruma.
            I HAVE A !sigpic
            fara linkuri externe in semnatura

            Comment


            • Hm...la DCi 70Cp cuplul maxim este la 1700 rpm. La 80km/h in V am in jur de 1700-1800 (deci clar nu e subturat, mai alesc ca masina e goala, doar sofer, drum neted).
              Ca imi vin zamabalacii si o tin cu a IV-a pana la 100-110 km/h mmm...e alta poveste, ca fac depasiri cu a IV-a, iarasi, alta naratiune.
              Eu in oras merg cu I, II, III si raaaar, unde imi permite, cu IV.
              Asadaaar ...
              Si acum sa revenim la consum
              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

              Comment


              • azi am facut 160km consum cb 5.3l .golanul a halit 8.5l motorina cb .

                Comment


                • Ultimul consum al meu pe un drum de 300 de km Iasi-Bacau si inapoi a fost de 5.2. Am alimentat de la Rompetrol si am mers cu max 130 in afara si 60-70 in localitate. Da destul de multe localitati cu radare pe drumul ala Multumesc doamne de detector!!

                  Comment


                  • Am o nelamurire:
                    Mi s-a aprins becul de rezerva combustibil la 26.3L(cantitatea de motorina pe care o utilizasem de la ultima resetare a CB).
                    Am mers la LukOil si am alimentat 5.01L(sa fac un mini-test).
                    La 30.6L(pe CB) mi s-a reaprins becul de rezerva combustibil.

                    30.6-26.3=4.3L (5.01L alimentati)

                    As dori sa stiu si eu:
                    1. Consuma Loganul mai mult decat zice CB-ul?
                    2. Sunt furat la pompa?
                    3. Acel sistem de monitorizare a cantitatii de motorina din rezervor e facut de romani si are o marja de eroare foarte mare?

                    Testul l-am facut dupa ce am constat ca se duce cam repede motorina din rezervor raportat la consum si km pe care ii parcurg.

                    Comment


                    • Comment


                      • Ultimul meu consum in totalitate "urban" iarna...600km ... 40 l motorina=6,6%
                        sigpic

                        Comment


                        • eu am avut consum mixt....si iarna..de 5%...
                          am mers exact 106 km cu 5 l ..deci e bn

                          Comment


                          • pai si la mine cand dau reset la CB si sunt cu a-Va la 60 km/h imi arata si 1.7
                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by valeriuciprian View Post
                              Ultimul meu consum in totalitate "urban" iarna...600km ... 40 l motorina=6,6%
                              In ce conditii este obtinut acesta?
                              Ma refer in primul rand la distanta parcursa, probabil ca faci pana in 5-7km si il opresti si tot asa (poate si mai putin de atat )
                              Cat ai rulat mediu, zilnic?
                              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                              Comment


                              • Pai acest consum l-am "obtinut" astfel.
                                Dimineata duc juniorii la gradinita(1km aproximativ) si oresc masina cam un sfert de ora.Apoi pana la munca am vreo 8-9 km.La pranz e la fel doar ca in sens invers Apa se ridica la doua liniute cand sunt la jumatatea traseului.
                                Rulajul mediu...25-27 km pe zi.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google