Consum mediu al Loganului 1,5 dCi Euro4

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce viteza medie mare ai valeriu.
    Asa liber e?

    Comment


    • Da...e liber pe faleza de exemplu...daca mergi prin oras e jale...dar drumul meu pana la munca si inapoi daca il fac pe faleza nu am nici un semafor...doar vreo 2-3 cedeaza trecerea...asta in vreao 10 km.
      sigpic

      Comment


      • Valeriu, vad si la tine ca apa nu ajunge la 4 linii. Cum este influentat consumul din cauza asta? Scade daca motorul se incalzeste asa cum trebuie sau ramane tot pe-acolo?
        The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

        Comment


        • revin la postul meu 455 din 05.02.2009

          "Eu il am din 2007 si consumul suna cam asa:
          drum intins noaptea cind nu este circulat90-100 km/h = 3.7 l/100km
          drum intins ziua cu trafic normal 90-100 km/h = 4 l/100km
          oras Brasov ziua trafic aglomerat =5.5 l/100km
          iarna in oras consumul creste cu aproximativ 0.5-0.7 l
          consumurile se refera la motorina Euro 4 de la MOL si OMV"

          reconfirm consumurile date dupa inca 2 ani de circulatie, mentionez ca schimb intre 1700 si 2200 vitezele si nu depasesc de regula aceste turatii.
          Acum am 45000 km si se comporta exact ca la inceput, nu am schimbat nimic
          la masina si totul e ok.
          O singura data i am dat 160 km/h,turometrul nu ajunsese la 4000 rot si mai mergea ,injectia se taie fix la 4999 rot/min dar nu stiu daca ar mai fi crescut viteza.
          Apropo am observat ca intre viteza bordului si cea a gps ului e o diferenta de 7-8 km constanta, adica bordul indica mai mult decat gps ul.

          Pt. smecherii care circula constant cu viteze de 130-150 km/h.....ma ocup de descarcerari si stiu unde duc aceste viteze sper sa nu ne intalnim. Bafta

          Comment


          • Logan 1.5dci 70cp, 12.800km, urmeaza prima revizie de 15.000km. Consum urban de 6.5 l/100km, extra-urban 4.9-5.0 l/100km mers pana in 100-110 km/h, 5.9 la o viteza costanta de 140km/h. Motorina euro5 de la petrom. Sunt parametrii normali? Am vazut pe forum si consumuri mai mici de-atat...

            Comment


            • media mea de consum este undeva la 4.6-4.9.
              poate si din cauza ca nu prea conduc sportiv.
              stau cu ea undeva in 1800 rotatii
              Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

              Comment


              • salut! azi 27.apr.2011 se fac trei ani jumate de cand merg cu dci-ul meu de 70(luat de nou) si consumul apare cam asa:urban:7,5 la suta(iarna 8),iar cand plec departe si ii dau forja exact 5 la suta de km. Forja inseamna schimbat la 3000 ture, mers cu a 4-a la 100, 110km/h, rar a 5-a, doar cand ii dau cu peste 120. se intimpla sa o tin mult in 2500sau chiar 3000 ture. respect!

                Comment


                • Mergi cu ea prea turata. Nu isi are rostul rulajul la 100-110km/h cu tr 4 (cum zici tu, primeste rar a v-a). Motorul asta incarcat full primeste frumos a v-a de la 80 km/h, asta pt mers economic. Pentru o depasire poti retrogada si tine in a IV-a pana pe la 100-110, apoi continui cu v. Dar asa...turezi excesiv, cu un consum substantial de carburant. Mai mult, daca mergi in ritmul asta ma indoiesc de consumul de 5L/100KM...

                  In oras mi se pare ridicat acel consum, doar daca e Bucuresti si mergi in acelasi regim supraturat-indelung (gen cu a II-a pe la 40-50km/h)
                  Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                  Comment


                  • stiu, 77sky, ai dreptate ca de la 80 ia usor a5-a...dar am vazut ca la tinuta la 2500-3000 se simte (si se si aude!) cum intra turbina in functie si parca merge uns. In momentul ala, daca vreau o depasire rapida si sigura, o calc, se duce din 3000 in 3500-3600(eu fiind cu a 4-a) apoi schimb a5-a si parca nu-i dacia, asa se infinge...si se calmeaza iar turatia, ajung iar in2500-avand acum a5-a.RECTIFICARE: nu am mentionat ca fac asta doar cand temper. a crescut la motor- 4 linii la indicator .Si ca sa revin la topic,folosesc mult tempo diesel de la mol-mi se pare destul de grasa cat sa unga ce trebuie, dar si harnica.E bun si rompetrolul.Acum am 70.000 km, facuti cam 1\3 oras, restul afara...In orase o tin 1\2 din timp cu a-2-a, 1\2 a3-a. Cu a 4-a? deloc!Vad ca merge super, nu am probleme...In schimb, poate ca de asta ia cam mult in oras(7,5-8), ca o cam turez.

                    Comment


                    • la mine iarna asta consumul in oras a fost de 6.2 iar acumde cand am dat caldura cu ceva mers sportiv 5,7...la mers normal am 5.3

                      Comment


                      • Mi-am aruncat un ochi pe c.b. si consumul mediu este de 7.2 % la vit. medie de 24.6 km/h,exclusiv Bucuresti.
                        ubi concordia ibi victoria

                        Comment


                        • Originally posted by sniper View Post

                          Pt. smecherii care circula constant cu viteze de 130-150 km/h.....ma ocup de descarcerari si stiu unde duc aceste viteze sper sa nu ne intalnim. Bafta
                          IN conditiile date de tine mai sus , se pot intalni cu tine si daca merg cu 80 km/h . Asa ca no offence , dar nu prea are logica ce ai scris tu .
                          Si ca sa nu fiu off topic , la mine acum in conditi de anotimp rece , pentru ca inca nu s-a incalzit afara bine . Exclusiv in oras , aproape in regim de taxi , cu 45 L am reusit sa merg 730 Km . Deci reiese un consum de cca 6,2 % .In afara orasului nu am mai iesit de multicel , iar ultima oara C-ta /Otopeni , cu 4 adulti +bagajele aferente, tur retur , 480km am cheltuit cca. 28 L . Ma declar destul de multumit . Alimentez de la Omv, sau Rompetrol .
                          Nu ma iau dupa ce spune CB-ul , pentru ca e eronat tare .
                          , sunt cu ochii pe voi !
                          :thumbsup:

                          Comment


                          • Originally posted by dragos firoiu View Post
                            Mi-am aruncat un ochi pe c.b. si consumul mediu este de 7.2 % la vit. medie de 24.6 km/h,exclusiv Bucuresti.
                            Cand zici exclusiv sper ca te referi la "numai in"!
                            Eu alimentez de cand am masina (04.2007 si am 55.000 km) aproape numai de la MOL Postavaru (langa Billa din Titan) si parcurg in medie (vara-iarna,oras-afara, aer conditionat-fara) la viteza de 120 km/h auostrada si 90 (60 in localitati) km/h in rest in jur de 850 km cu 50 litri de motorina. In ultimul an (revelion Caculata, paste Albena cu vizitarea Sozopol, o Sinaie, un Predeal, in fiecare weekend liber - 50 km la casa de la tara) am alimentat un plin (48-54 l) cam o data pe luna. Sunt foarte multumit.

                            Comment


                            • Cam aia am vrut sa zic!
                              ubi concordia ibi victoria

                              Comment


                              • Vin si eu cu niste consumuri din concediu (prin 15-26 Gustar)
                                *Buzau, Urziceni, Slobozia, Poteca pi doaua carari, Cernavoda, Mamaia Nord: 283 km, 5.51 L/100km
                                Pi poteca cca 130-140km/h, in rest 110-120, si aglomeratie de la Cernavoda.

                                In interior (Mamaia-C-ta): 167 km, 5.45 L/100KM

                                *Mamaia Nord, Cernavoda, Poteca, Slobozia, Padina, Buzau: 255km, 5.06L/100KM (avantaj la drumul de la Slobozia catre Bz cca 80-90km/H
                                Total: 705KM/5.33L/100KM

                                Partea a doua
                                *Buzau, Bacau, Vatra Dornei: 423km, 4.96L/100KM
                                *V Dornei, Brosteni, Bicaz, Bran: 393km, 4.83L/100KM
                                *Bran, Valenii de Munte, Cislau, Buzau: 210Km, 4.48L/100KM

                                Tot timpul AC, in regiunile montane urcat frecvent cu turatii de 2500-3000rpm, bagaje si persoane: cca 320-350kg
                                In rest: merg la limita de amenda, nu prea rulez sub 2000rpm.

                                NB: Consum postat la cererea colegului Eu4yas, postat la consumul dci 85 cp

                                Calculele merg asa: medie oras cca 6.5L/100km si un rulaj mixt cca 5.3L/100Km (gen Buzau_Bucuresti). Vacantele: cca 5L/100km (drumuri lungi, putin frecus in urbe)

                                Multumit?
                                Last edited by 77sky; 15 September 2011, 12:32.
                                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google