Consum 1,5 DCI 85 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Iuli81 nu fi rau acuma. "Una e masina full cu 5 persoane si portbagaj plin" si alta e "masina full si in blana tot traseul" ...

    daca nu ziceau unii colegi dCi-isti de aici ca ii dau in blana(170KM/h pe autostrada) si scot 6-7L/100 nu zicea nimeni nimic...

    In cazul relatat de tine te cred, 5.5L/100 si mai mult recunosc eu cu benzinarul meu daca as fi full 5 persoane+portbagaj plin as scoate 7L/100 in acelasi regim de mers...

    gata, promit sa nu mai postez aici! Cine vrea sa ne argumentam pe acest subiect o facem pe PM pentru ca nu are rost sa aducem threadul intr-un "flame thread" ...

    Silviu.
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • "Cu 5 oameni in masina, 2000 de kilometrii, dat in gura am scos 6. Cu 150 aproape toata autostrada A1, am scos 6 si putin."

      Asta am zis eu mai sus, Silviu. Nu ca am mers cu 170. Nici nu cred ca prindea 170 la cum batea vantul. Ma refeream la viteze de maxim 140 dar eu cred ca daca ai 5 insi in masina e suficient, se poate chema aproape "blana" la loganas mai ales ca am travesat si muntii pe la Odorhei.

      Comment


      • Nu vreau ma contrazi cu tine iuli81 dar greutatea si numarul de persoane- din punctul meu de vedere influenteaza consum cand e vorba de acceleratii si perioada de accelerare. Tocmai daca masina e mai grea se aseajza mai bine pe sosea. Fiind grea distanta intre masina si sol e mai mica deci cu atat mai mult parerea mea (nu e testat) e ca se se simte mai bine la drum intins fara accelerari prea multe si mentinut viteza constanta.

        revenind la subiect

        eu am specificat ca am bagat motorina de 100 ron (tocmai se aprinsese becul de atentionare) si la constanta s-a aprins iar. Deci bucuresti constanta motorina de 100 ron.

        vorbeam cu un amic- problema mare la logan la viteza mai mare e ca are erodinamica proasta- e ca si cum ai vrea sa imipingi un perete cu viteza.

        am observat cand bate vant din fata creste consumul. atunci nu atmosfera era linistita.

        Silviu m-am mai interesat si m-am linisit. e ok consumul. raspunsul de mai sus era unul " retoric" nu asteptam raspuns pt ca stiam ca e normal oarecum. sa consume mult la viteza dar la acel moment nu ma asteptam sa fie atat de mare.
        Last edited by mae; 10 July 2008, 16:11.
        1.5 dc

        Comment


        • Bucuresti-Constanta 100 de lei sau Bucuresti-Constanta-Bucuresti 100 de lei?
          Cel mai lent 1,6 8v

          Comment


          • Doar bucuresti constanta nu si retur ( in conditiile prezentate in celelalte posturi -consum 10% ) era bine sa fie si retour. dar nu
            1.5 dc

            Comment


            • Scuze nu citisem pagina anterioara.
              Cel mai lent 1,6 8v

              Comment


              • La a mea 1.5dci 85 cp consumul ar fi asta:
                -prin oras cu aer nu sare de 6.1(plus aer)
                -afara....Bucuresti Urziceni cu o vit de max 120km/h si o turatie de 2500 mia inghitit 5.3
                -Bucuresti-Constanta 160km/h din 3 juma 4 mii de ture nam scoso mia luat 6.2
                cu tot cu aer
                mai tre sa fac un drum bucuresti iasi in care vreau sa ii fac cel mai mic consum posibil....Revin cu detalii

                Comment


                • La 8300 km parcursi in proportii egale in Bucuresti, in Calarasi si extra-urban, este afisat un consum mediu de 5.6, in conditiile in care merge aerul conditionat, prin oras mai e uneori usor subturat, iar in afara merge cu cat permit conditiile de drum (nu neaparat limita maxima legala de viteza - mai ales cand la volan e sotul meu).
                  Nu stiu ce viteza medie afiseaza - daca e cineva interesat, pot sa revin.
                  Motorina am pus in general de la Petrom, de vreo 5 ori de la Rompetrol si doar o data de la OMV.
                  Logan Ambition 1.5 DC

                  Comment


                  • 5.6% in oras e bun consumul cam asa am si eu cu dci-ul meu de 70cp(resoftat)

                    Comment


                    • Nu stiu cum reusiti voi sa scoateti consum sub 6 in oras. Eu am reusit in weekend seara cand toate stopurile erau pe intermitent era liber si mergeam la economie. Altfel sare peste la 6,5-7 lejer
                      Last edited by mae; 11 August 2008, 14:21.
                      1.5 dc

                      Comment


                      • @mae : Bucuresti nu e oras, e iad
                        Ai consum bun tinand cont de conditii.

                        Comment


                        • Pe o distanta de 150km am consumat 8l de motorina cu 2 oamemeni in masina si portbagajul plin.

                          Comment


                          • In cadere libera. Unde ai gasit o vale asa lunga ca ma mut si eu acolo :d sau ai fost tractat ?
                            1.5 dc

                            Comment


                            • Salutare golanilor....Va rog sa-mi spuneti despre pick-up....Abia il astept si ma intreb ce alte probleme sa astept impreuna cu masinutza asta

                              Comment


                              • Originally posted by kmk transport View Post
                                Salutare golanilor....Va rog sa-mi spuneti despre pick-up....Abia il astept si ma intreb ce alte probleme sa astept impreuna cu masinutza asta
                                OFFTOPIC: Da si tu un search pe forum!
                                I HAVE A !sigpic
                                fara linkuri externe in semnatura

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google