Consum 1,5 DCI 85 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by blaxter View Post
    4,4% mergand fara menajamente...in depasiri peste 3000rpm (3500)...viteaza max 130km/h...in rest mers constant 110-115km/h...2 persoane si bagaj
    Avand in vedere ca am mers si io cu diesel vreo 2 anisori, iti spun ca 4.4 % am scos o singura data mers Buc-Brasov, nu am depasit 90 km/h, 2 persoane + 2 ghiozdane (fara niciun fel de vant).Consumul l-am aflat facand plin pe plin. La 110-115 km/h consum facut tot plin pe plin = 5.5 - 5.7. Am facut si la 120 => consum 6 - 6.5. Am remarcat un lucru apoi, cu cat sari cu 10 km/h de la 110 km/h ar cam fi inca 1 litru la 100 de km.
    In oras (Bucuresti) mergeam in cursul saptamanii medie 30-35 km/zi dar mai jos de 6.6 l/100 eu n-am reusit sa scot.
    Numai de bine.
    9! 9! 9!
    sigpic

    Comment


    • Dupa metoda asta ar insemna ca dizalu (85 cp) la ~135/h sa consume ~7,5-8%. Nu cred, atata ia benzinaru.
      De asemena la benzinar la 120 ai ~7%, cum sa fie asa mica diferenta?
      Nu ''pusca''.
      La dci 85 cp 130-140/h ia ~6,5-7% maxim.

      PS: un microbuz (la gol) de 2200 cmc ia ~8,5% la viteza asta (130-140).
      Last edited by Octavian; 18 January 2009, 23:50.

      Comment


      • mda...nici eu nu cred..daca nu depasesc 90km/h sigur scot 4,2 cat e la carte...am facut testul asta pe vreo 50 km ... dar 100% data viitoare cand merg la drum lung o sa va fac poze cu l/100km, viteza medie si distanta.peace
        ps: in cluj pe frig acum am un consum de 6,5%.

        Comment


        • Originally posted by Octavian___30 View Post
          Dupa metoda asta ar insemna ca dizalu (85 cp) la ~135/h sa consume ~7,5-8%. Nu cred, atata ia benzinaru.
          De asemena la benzinar la 120 ai ~7%, cum sa fie asa mica diferenta?
          Nu ''pusca''.
          La dci 85 cp 130-140/h ia ~6,5-7% maxim.

          PS: un microbuz (la gol) de 2200 cmc ia ~8,5% la viteza asta (130-140).
          Nu crezi e treaba ta. Io ti-am spus ce am mers,unde si cum, si nu o zi doua, pana la urma o sa spunem ca la 90 ne ia 3, si la 160 ne ia 4,5. Mers pe autostrada 130 const si ceva aglomeratie din C-ta in Mangalia am avut rezervroul jumate, ce-i drept 5 insi si bagaje(din bucuresti vorbesc). Eu stiu foarte bine ce spun si cred acum pe pielea mea. Cred ca ar trebui sa incheiem, punct. Cer scuze !
          9! 9! 9!
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by Octavian___30 View Post
            Dupa metoda asta ar insemna ca dizalu (85 cp) la ~135/h sa consume ~7,5-8%. Nu cred, atata ia benzinaru.
            De asemena la benzinar la 120 ai ~7%, cum sa fie asa mica diferenta?
            Nu ''pusca''.
            La dci 85 cp 130-140/h ia ~6,5-7% maxim.

            PS: un microbuz (la gol) de 2200 cmc ia ~8,5% la viteza asta (130-140).
            stai linistit ca nu scoti consum de asta cu benzinarul nici daca il bati...
            la 90 km/h constant - 6.5
            la 100 km/h - 7
            la 120 e pe la 8 - 8.5 depinde de vant...
            am prins pe A2 vant puternic din fata si ninsoare si la 80 - 90 aveam consum
            8-9

            Comment


            • Originally posted by Eu4yas View Post
              Nu crezi e treaba ta. Io ti-am spus ce am mers,unde si cum, !
              Dar nu ai spus cu ce marca ai fost si cu ce motorizare si in ce perioada a anului.
              Pentru ca si eu cam tot asa consum am in aceleasi conditii ca ale lui "blaxter", dar vara. Depinde ce intelegi prin mers constant, deoarece conteaza si faptul daca ai detector de radar sau nu, ptr. ca daca nu ai si in localitati trebuie sa reduci si apoi sa accelerezi iara, nu se mai cheama ca e mers chiar asa constant si se schimba datele problemei.
              sigpic

              Comment


              • 1.5 dci 82 CP, Logan am scris mai sus drumul Buc - Brasov facut parca undeva in martie (apropos este probat si cu un clio 1.5 dci 82 CP asta undeva in februarie stil de mers asemanator -> diferente nesesizabile la consum), pe dn 1 => reduceri de viteza in localitati la 70 km/h si accelerare lina progresiva, cu detector de radar.
                Am recunoscut ca am scos si consum de 4.4 % dar nu la viteze de 110 - 115 km/h. Tot respectul pentru voi daca reusiti sa scoateti acest consum la vitezele 110-115. Eu nu am reusit si ma gandesc ca poate stilul de mers e de vina.
                Probat iarasi pe Bucuresti - Alexandria - Rosiorii de Vede, haisa spun la o viteza medie de 75-80 km/h am avut consum 5.5 %. Dar nu 4.4%.
                9! 9! 9!
                sigpic

                Comment


                • Skd: stai linistit ca nu scoti consum de asta cu benzinarul nici daca il bati...
                  la 90 km/h constant - 6.5
                  la 100 km/h - 7
                  la 120 e pe la 8 - 8.5 depinde de vant...
                  am prins pe A2 vant puternic din fata si ninsoare si la 80 - 90 aveam consum
                  8-9


                  Hai mai....ce naiba...
                  La 90 constant cu benzina scoti sub 6% .
                  La 100 sa fie 6-6,2%.
                  La 120 mai mult de 7% nu-i, hai cu indulgenta 7,2% (vorbesc de 1.4 )

                  Scuze de offtopic.
                  Last edited by Octavian; 20 January 2009, 13:28. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Cred ca conteza si faptul daca esti posesor de masina pe benzina si conduci ocazional diesel. Deoarece e logic ca ai tendinta sa o turezi cam altfel decat necesita la diesel. Si eu am venit la diesel dupa masina pe benzina si nu mi-a venit sa cred ce diferente sunt intre cele doua si mi-a trebuit ceva timp sa ma obisnuiesc cu dieselul.
                    Si acuma sa-i linistesc pe cei care le plac polemicile, este clar ca si asa aceste consumuri date de noi aici sunt aproximative, deoarece consumul depinde si de lungimea drumului parcurs si de ziua cand se face drumul, pana si de perioada din zi cand se face drumul, deoarece se poate intampla ca tot drumul sa nu trebuiasca decat de cateva ori sa faci depasiri, sau sa tot prinzi masini care merg mai incet decat ritmul tau si sa tot trebuiasca sa depasesti, sau pur si simplu sa te manance talpa si sa depasesti tot ce misca si atunci se schimba din nou situatia si consumul implicit. Nu toate parcursurile sunt la fel.
                    Pana si momentul cand se reseteaza CB-ul conteaza, deoarece daca e resetat inainte de plecarea de pe loc e una si daca se reseteaza din mers cand deja ai ajuns la viteza de croaziera e alta.
                    Dar ideea este ca in general fiecare posesor de dci este multumit ca - si din experienta proprie si din ce se posteaza aici - consumul se incadeaza in niste limite mai mult decat rezonabile. Asta nu inseamna ca nu exista si exceptii.
                    Last edited by Rouge de Feu; 20 January 2009, 16:03.
                    sigpic

                    Comment


                    • exceptiile le fac soferii care alearga. conteaza foarte mult temperatura de afara directia vantului si incarcarea masinii. pe vreme rece mers in aceleasi conditii 2 persoane su un pic de bagajel consumul a crescut cu aproximativ un litru. apoi daca masina e incarcat mai creste consumul. si conteaza cat de cat si cum accelerezi cand ieis din localitate daca dai talpa pana la 110 sa zicem consuma mai mult decat daca ai un pic de rabdare si astepti cateva secunde in plus ca sa ajung la 110 ( exemplu) si bineintes conteaza si vitaza cu care mergi. cu dieselul meu de 85 cp am scos ( am mai scris despre asta in popsturile anterioare) si consum de 10 si ceva pe A2 mers blana 170-180 (cat a mers masina) toata autostrada
                      1.5 dc

                      Comment


                      • Interesant, tot atata consuma si un 1.6 16V la ~175/h ~10 %.

                        Comment


                        • Adevarat si eu i-am dat blana si am ajuns la un consum de 9,6/100km la viteza de 150-160 km/h. (mai mult n-am putut ca era sotia ...)
                          In momentul cand m-am plictisit de viteza si am lasat-o moale cel mai bun consum l-am scos la 90km/h in treapta a 4- a si dus pe la 2000-2300 rot./min.

                          Comment


                          • pai la 90- 100 pana in a110 consumul este acceptabil. la 110 scoti lejer 4.3- 4,5%. cea ce e mai mutl decat ok. mergi si destul. oricum 110 este o viteza mai mult decat buna tinand cont ca in romania sunt multe localitati pe orice drum. singurele dua drumuri unde se merita sa mergi mai repede sunt autastraziile. in rest. pe toate drumurile localitatiile sunt destul de apropaite si nu se merita sa mergi mai repede pt ca nu castigi mai nimic cel mult pierzi mai multi bani din portofel. am incercat sa fac record de timp pana la bacau. si am mers pe cat posibil in blana intre localitati si in localitati cu 70-80 unde nu erau radare. am avut consum de 6 si ceva si am castigat doar vro 15- 20 minute la 300 km. ceea ce nu se merita. am consumat 6 litri de motorina ( adica 2 litri pe 10 km)in plus dar am castigat putin timp. masini multe, camioane, localitati, carute, etc.
                            1.5 dc

                            Comment


                            • tarnaveni sibiu km 160 cu viteza 120km h afara si 60 in localitate loganul 1,5 85 cp a consumat 6,5 l.sunt foarte multumit.motorina mol euro5
                              http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

                              Comment


                              • Nu e cam mult 6,5? Cred ca din cauza ca ai redus asa mult in localitati, dupa care se pare că ai accelerat, cam brusc.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google