Consum 1,5 DCI 85 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • pai hai sa va zic la mine la masina cat e consumul;1,5 dci euro 4 fara soft de la mama ei din fabrica 4,5 de cand am cumparat o din 2007,acum de vreo luna a sarit la 5 %.inrest ce sa va zic motorina numai rompetrol filtru de motorina skimabat din 10 in 10 mii si iaca se facura 51 de mii de km si cu ajutorul celui de sus nu are nimica ,mai mult de 100 nu vede decat in depasiri,in rest toate bune la toti

    Comment


    • Pai metoda conputerului de bod e cea mai gresita.Pacat ca nu ma pot abtine sa nu merg mai repede ca poate ar mai scadea si la mine consumul.Eu incerc sa merg regulamentar dar cind ma apuca scot unt din ea(eu iau amenda doar de viteza).Ideea e ca imi ia cam 7,5 in oras si cam 5,5 afara.Totusi e cam mult fata de masina care am avut-o inainte dar ma obisnuiesc.Poate am si ceva probleme dar pina nu vine vara nu mai fac nimic la ea.
      sigpicPasionat de MCV si natura

      Comment


      • Consumul in ultimele 2 luni l-am avut de 5,8 maxim 6 litri la 100km. mers numai prin Bucuresti la orele de varf cu 2 persoane in masina. Condus normal dar intr-un ritm alert.
        Mai bine de atat chiar nu se poate.

        Comment


        • Glumeam in privinta nemultumirii, iar dupa cantitatea de combustibil alimentata dupa excapada , cam atat a fost si consumul real, poate si mai mic(nu am avut rabdare sa stau la pompa pana da pe afara motorina.) Ca orice masina conteaza nr la papuc ;)

          Comment


          • consumul indicat de calculator si cel real alimentat

            Posed un kiss de 1,5 dci 85 cai cu care am parcurs cam 30000 de km . Am observat ca exista o diferenta clara intre cantitatea de motorina alimentata la pompa si cea consumata ,indicata de calc. de bord.Exemplu clar, plec la mare si alimentez 55 litri ( ochi becul nu este aprins aveam o casuta) vinde la mare se aprinde becul si calculatorul arata un consum de 45 litri de la ultima alimentare .Consumul indicat de calc. la 100 de 4.6 , credeti ca este un motiv sa cred ca ceva nu functioneza , a mai patit cineva asa ceva?

            Comment


            • Eu nu am verificat cam niciodata la pompa consumul. Tractorasul meu care ruleaza cam 95% in afara consum 4.3-4.4 l/100km in conditiile in care merg cam cu 120 km/h pe autostrada si cu 90-110 pe drumurile nationale.
              In oras (Bucuresti) am ajuns si la 9l intr-o situatie de aglomeratie imposibila (1h din Dristor pana la Baneasa).
              Masina are 31.000 km si tocmai am facut revizia de 30.000. Evident sunt multumit de consum dar sper sa tina si mecanica .

              Comment


              • 5 afara 6.7 in bucuresti

                Comment


                • Al meu break 1.5 85 HP consuma in oras intre 6 si 6.4.Afara 5 si 5.1.Totusi ceva ma mira.Am doua deplasari pe care trebuia sa la filmez ca sa ma creada lumea .
                  deplasarea 1.bucuresti-viena.Am alimentat la petromul de pe bucuresti giurgiu ,am iesit pe centura si dupa aia pe A1.Am alimentat in jur de 60 litrii ca nu mai aveam rabdare ca tot mereu sarea pompa de la spuma pe care o facea motorina.
                  Lucrul de care usnt mirat este ca ,ajuns la nadlag am observat ca doar 2 liniute sunt stinse.E posibil sau era eroare de bord?
                  A dupa ceva vreme am plecat in grecia la tesalonic.Deci bucuresti -tesalonic.Am alimentat 50 litri de la pompa si inca 20 de litrii iam bagat din 4 bidoane de 5 litrii aduse de cumnatul meu.deci in rezervor circa 70 de litri .oate si mai bine.Atunci a fost prima oara cand m-am mirat cat poate intra intr-un break ca in carte scrie 60 litrii.
                  Mirarea nea fost mai mare cand am vazut ca prima liniuta sa stins pe autostrada dintre tesalonic si Nea Mudania (la aproximativ 20 dupa tesalonik).Ideai este ca la intoarcere pe bulgaria am mai bagat vreo 20 litrii .Deci dus-intors in jur la 90 litri.deci iese o media de 4.8 la suta de kilometrii sau 90 litri pe 2000 kilometrii.
                  Eu nu inteleg sincer ce se intampla cu acesta masina.

                  Comment


                  • sa nu va sperie consumurile de 3.8,4 etc etc....de exemplu am mers din hamburg in bremen cu 80-100km/h(unele zone in reparatie si era restrictie de viteza) si am avut un consum de 4.2 cu motorina de la shell(fuel diesel save).am uitat sa precizez am un logan 1.5 85Cp.
                    Iar despre ce spunea colegul cu 3.8 am venit si ue odata de la vaslui la iasi si mergand cu 50/70km/h am avut cam acelasi consum 3.8...deci se poate

                    Comment


                    • Saptamana trecuta 100km exclusiv in Bucuresti la toate orele posibile, consum mediu 4.6%. Masina are 23900km si mentionez ca nu merg subturat sau la consum in nici un caz
                      Am mers 80% din timp singur in masina fara nimic in portbagaj.
                      Chiar simt ca fac economie cand merg cu masina asta
                      Semnalizatoarele unora, nu se aprind din lipsa de bun simt. Mare defect tehnic!

                      Comment


                      • S-a ajuns la 4.6% consum urban, mai ales in Bucuresti ? )
                        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                        Comment


                        • pe dracu, a mers numai noaptea. e doar o impresie ca a mers la toate orele. seara tarziu este liber si in juma de ora faci 30-40km, ziua stai o ora in trafic si mergi 10km. deci cand a mers cel mai mult?

                          Comment


                          • nici duminica nu scot 4% in buc
                            MCV 1.5dCi & Volvo 2.5I

                            Comment


                            • Cum aveți voi un asemenea consum și mai ales în bucurești?!
                              Eu în Timișoara am cam 6,0-6.7 în mod normal.
                              Ceva interesant: la același stil de condus cu Kormoran de iarnă am un consum cam cu 0,5% mai mic decât cu cauciucurile de vară, cele originale, Debita. Când am schimbat cauciucurile a crescut consumul!!!

                              Comment


                              • loganul meu are acum aprox 87000 km. Conduc de obicei in limitele legale (catre limita superioara) turatii in jur de 2500 (plus 3-4km la peste 4000 pentru curatare). Dupa mai multe drumuri Bucuresti - Severin consumul pe CB se invirte in zona 4.3% - 4.4%. Acum 2 saptamani am facut un tratamet de motor cu Metabond M. Drum Bucuresti - Severin (pe 24apr) 3.6% . La intoarcere 4% cu vint puternic din fata. Nu vreau sa fac reclama tratamentelor de motor, e doar alegerea fiecaruia. In Bucuresti in jur de 4.5%. Supermultumit

                                acu pe bord am 3.8% pentru ultimii aprox 850 km
                                Last edited by dorub; 29 April 2011, 11:58. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google