Consum 1,5 DCI 85 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • parcus romania-ungaria-slovenia si italia mers constant 130 si uneori la depasiri 150 am scos consun 4,4-4,6,iar la 160-180 mers constant inapoi venind acasa mam grabit consum 6,0-6,5.

    Comment


    • Am o curiozitate mare si anume, pana unde se poate scadea consumul la un diesel ?
      Am facut mai multe experiente si postez doua poze de la ultima experienta. A mai facut cineva asa ceva ?
      Attached Files

      Comment


      • Am eu poza cu 0.4%. Pe bord poti, pt ca l-am resetat in varful unui deal, si vreo 5 km am coborat in frana de motor, plus unele accelerari usoare in anumite locuri. In rest, cel mai bine scot 3.0, 3.1 vara. Acum cu iarna greu scot 4.3 la un drum intins, trebuie sa merg incontinuu, sa nu se raceasca motoru daca fac opriri dese.
        Cumpar volan de Duster

        Comment


        • @stefanel: Pe ce distanta, ce inclinatia a drumului?

          Comment


          • Poti fenta calculatorul de bord in felul asta fara probleme. In frana de motor consumul e zero. Asa ca daca ai resetat la "vale" si fara acceleratie consumul e - 6,2 la suta .
            Cea mai sigura metoda e regula de "trei simpla"...... am bagat atata.... am facut atata .... asta e consumul.

            Comment


            • Originally posted by Cezar View Post
              @stefanel: Pe ce distanta, ce inclinatia a drumului?
              Deci, sa ne intelegem !
              Nu am fentat in nici un fel calculatorul si nici nu am postat mesajul de dragul bagatului in seama !
              Datele pentru experiment sunt urmatoarele: drum de campie, mai exact Timisoara - Jimbolia, circulatie relativ redusa, vreme buna, carosabil uscat, temperatura aproximatv 15 grade, distanta parcursa 25 km, turatie motor 2000, viteza constanta chiar si in localitati aproximativ 85 km/h, singur in masina, carburant putim, adica maxim 10 l, fara alte bagaje, fara accelerari bruste, presiune in pneuri conform manualului, motorina agip sau sprint diesel, fara clima, fara faruri aprinse si totusi este mcv.
              Calculatoarele de bord au erori de aproximativ 3-5 %, dar asta este alta discutie, deci oricum tot sub 3 l/100 km s-ar situa.

              Originally posted by Cezar View Post
              @stefanel: Pe ce distanta, ce inclinatia a drumului?
              Deci, sa lamurim cateva aspecte de la inceput !
              Nu a fentat in nici un fel calculatorul si nici nu am postat doar de dragul de a ma baga in seama !
              Datele experimentului sunt urmatoarele: mcv din 2008, diesel upgradat, 40 000 km, motorina sprint sau agip, distanta parcursa 25 km, drum drept de campie (Timisoara-Jimbolia), circulatie relativ redusa, vreme buna, carosabil uscat, temperatura de aproximativ 15 grade, singir in masina, carburant putin, aproximati 6-7 litri, fara bagaje, fara clima, fara faruri aprinse, fara accelerari sau frane bruste.
              Last edited by stefanel; 4 December 2011, 23:11. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Salut tuturor!
                Am avut un Logan MCV la serviciu, 90 CP, varianta Laureatte 2007. Ca incepator, cu 2-300 km la activ, am facut Bucuresti-Salonta cu 4%, intors cu 3.9 pe CB, la intrare in Bucuresti. Masina avea peste 120.000 la bord.
                Din octombrie am la serviciu un nou MCV diesel (fabricat pe 26.09.2011), tot Laureatte, tot 90 CP. Am 2020 km la bord exclusiv Bucuresti. Schimb viteza la 2000-2200 rpm.
                [Intre timp am facut (ca sofer) ceva peste 30.000 km].
                Cu masina noua m-am stabilizat in Bucuresti la 6%.
                Drum zilnic facut: Militari, pod Ciurel, Splai pana la Pta Unirii, Sincai, Tineretului, Sala Polivalenta...si retur. Cred ca mai putin nu se poate face, daca nu vrei sa ai probleme cu injectoarele din cauza mersului sub 2000 rpm. Voi ce ziceti?

                Comment


                • consuma inregistrat de CB: 6.3 l mers cam 50 de km in exterior cu a 3-a la 4-4500de turatii,iar cu a 4-a resetat in mers si tinuta viteza constant la 70 consum de 2 L(logan 2007 1.5 dci 85 Cp)

                  Comment


                  • tin sa va anunt ca de cand mi-am schimbat softul de 2011 la dieselul meu,mi-a scazut consumul inainte aveam intre 5,3-5,6 in oras acuma am 4,4-,4,7 mai mult de 4,7 nu urca si mers in oras sportiv schimbat intre 2500-3000 de ture.

                    Comment


                    • O fi Resita localitate "extraurbana" si de aceea ai consumul asta...
                      Totusi, care-i viteza medie cu care ai scos acel consum?

                      Comment


                      • Cosmin,tu chiar ai crede ca poti scoate un consum de 4,7 in oras,si forjata,sa fim seriosi ca asa ceva nu cred ca se poate,mi se pare un consum foarte mic pentru oras.

                        Comment


                        • da asa e chiar azi am facut o tura prin oras,eu normal schimb la 2500-3000 de ture si uneori la 4000 cand ma iau cu unu la concurs,sunt portuni rare unde pot sa merg cu a 4 la 70 la ora,deobicei cand ii dau a 4 trebuie sa pun frana ca sunt treceri de pietoni,dar deobicei merg cu a treia la 40-50 si am scos consum 4,5 azi,daca nu credeti poate sa va confirma renault intrebatil pe el cat de sportiv merg prin oras,tin sa va anunt ca am schimbat softul cu cel de 2011.

                          scuze de dublu post dar maine o sa va fac poze la compiuterul de bord.
                          Last edited by cosmin83; 8 January 2012, 00:13. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Esti tare atunci,daca zici tu ca iti consuma atata de putin in oras si turat.

                            Comment


                            • Originally posted by cosmin83 View Post
                              dar deobicei merg cu a treia la 40-50 si am scos consum 4,5 azi.
                              "Afara" consumi cca - 2-3.5 (max), daca in oras iti ia max. 4.5, nu?

                              Eu iti sugerez sa refaci calculele (nu sa te iei dupa media de litraj indicata de CB) si sa socotesti o distanta de cateva sute de km drept relevanta.
                              Am impresia ca vei avea niste surprize...
                              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                              Comment


                              • Revin si eu cu update . Am 46.100km , iar consumul mixt(fac naveta) pe care il scot este cuprins intre 4.3-5.2l/100km , 5.2l/100 scot iarna , 4.3l/100 scot vara , de schimbat schimb peste 2500rpm , iar de mers forjat nu prea merg , merg constant . Pe luna fac intre 1500-2000km . PS: Am scos odata in afara 2.9l/100km )) dar pe distanta scurta (30km) .
                                Last edited by Nimeni; 8 January 2012, 15:21.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google