Consum 1,5 DCI 85 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by lau View Post
    Stai linistit si eu am 8,5 litri consum in oras.
    Am scazut la 7,2 ca am acoperit grilele din fata amadoua si acum se incalzeste mult mai repede.
    Astazi la -20 grade am avut 2 linii dupa ~5min. Eu ......................
    Tu nu esti etalon la consum dizal, pt ca o calci pe coada si sari din tiparul dizalarilor la urban ))

    PS: probabil si d-asta n-ai avut probleme cu injectoarele

    Comment


    • Consumul la mine in aceasta perioada de frig in oras e cuprins intre 6.6 si 8.1 depide de cat de frig a fost si cum am calcat-o , precizez ca imi calculez consumul de la plin la plin si cu o formula simpla ( cea de 3 ) in care intra cantitatea de carburant alimentata si distanta parcursa intre alimentari , se pot face calcule putin mai complexe de calcul dar acesta e cel mai simplu , acest tip de calcul e aproximativ la fel cu cel folosit la compania la care lucrez .
      Am atasat la un post anterior un tabel in care e prezentat calculul consumului de carburant .

      Comment


      • bey frate la mine comsumu la frigu ala maxim cand a fost si dupa calc era de 6.0 si acum mi-a scazut la 5.4 si la drum intins viteza maxim de 120-130 consum de 4 dupa comp de bord

        Comment


        • Si mie consumul mi-a crescut acuma ca mi-am schimbat caciucurile de vara intre 5 -5,2% cu dimensiunea de 195-65-15,mers normal.

          Comment


          • Salut
            am 93000 km si consumul de 4.3/100 viteza medie de 45km cauciucuri de iarna

            Comment


            • Originally posted by emil_munteanu View Post
              cred ca recordul il am eu....logan kiss 85 cai...mers de la dealer Bucuresti meroidian direct la constanta...plimbat putin pe acolo si inapoi...consum mediu 4.8 litri/100 km ( viteza per autostrada 100 la ora...110 maxim) aratat de computeru de bord :p dar......revenit in bucuresti....resetat computerul.....si facut cam 70 km numai in Bucurestiii...ei...acuma e acuma...consum mediu 8.4 poate ca e inca in rodaj? ce ziceti voi? are abia 700 km la bord...si incerc sa nu-i dau mai mult de 2500 turatii.. ceva pareri? sau incurajari?
              Daca ai resetat CB nu te mai uita la consum pana nu faci 100 km.Abea cand ai 100 km parcursi iti da exact consumul.Daca resetezi CB dupa ce alimentezi el iti arata si 17 % in primii 400 m pe care cb ii ia in calcul.Nu inteleg e ce ii facut asa sa masoare dar asa este.De fapt masoara din 400 in 400 de metrii pentru ca e si multiplu de mila 400 x4 ai facut mila.El e facut si pentru mile ,daca faci testul 7002 ai acolo mile per galon si mile pe ora,nefuctionale la masinile noastre.

              Comment


              • ce inseamna testul 7002?

                Comment


                • O întrebare, că tot vine concediul, pe autoband care credeți că este viteza cea mai bună pentru un consum rezonabil? Am citit pe undeva că ar fi 120 km/h. Mă refer la diesel 85, al meu este modificat, MCV. Din experiența voastră, ce ziceți?

                  Comment


                  • asa e intre 110-120 e consum de 5%.

                    Comment


                    • 5.5 la mers constant.

                      Comment


                      • mers regulamentar, sau aproape regulamentar 110 km/h in afara localitatilor si 55-60 km/h in localitate mi-a iesit consum de 4,2-4,3 l/100 (Bucuresti-Fundata-Reghin si retur) Bucuresti Constanta cu 140/110/80 imi iese un consum mediu de 5,2 l/100km.
                        Acceleratia calcata constant si sustinut, turatia motorului mentinuta in plaja de cuplu maxim - intre 2200-3000 rot/min. La MCV la acelasi stil de mers vei avea 4,7-5 l/100 fara autostrazi si cam 5,5-6/100 km pentru autostrada daca te mentii in limitele de viteza regulamentare si fara kick pe acceleratie. Numai in regim de autostrada 140 km/h constant si sedanul ajunge la 6-6,5 l/100km.
                        Last edited by dani030669; 27 April 2012, 23:04.
                        sigpic
                        Ambition 1.5 dc

                        Comment


                        • Consum logan 1.5 DCi 85

                          Sunt posesorul unui logan DCI 85 cai, proaspat achizitionat.
                          Masina are 96 000 km. Eu sunt din Arad si am fost sa cumpar masina din Cluj.
                          Consumul pentru Cluj - Arad : (vezi poze):

                          Am ramas uimit in comparatie cu 1.4 mpi ce l-am avut inainte.
                          Attached Files

                          Comment


                          • temperatura la motor 0 liniute....ai mers cu ea pe platforma si ai obtinut asa consum??) ba terminati odata cu consumurile astea de scooter, am dci si stiu cum si cat consuma! ca sa obtii asa consum trebuie sa mergi cu a 5-a si 60 km/ora rezulta damage la masina!

                            Comment


                            • Slim daddy , daca ai nervi de otel eu unul cred ca consumul de mai sus este posibil , dar fara ac , daca e si cu ac nu cred .Eu momentan am un consum de 4.7 /100 in ultimii 1470km parcursi , la fiecare inceput de luna notez pe carnetel nr de km parcursi si consumul (stiu am pitici) si am o medie intre 4.2 - 4.7 l/100 acum vara (rar folosesc ac , nu imi place de fel aerul conditionat) . PS: Schimb peste 2500rpm , uneori ii mai dau si talpa , iar viteza cu care merg este cuprinsa intre 80-125 km/h , rar ii dau si mai mult dar nu ma simt ok pentru ca e nitel barcuta la viteze mai mari....

                              Comment


                              • Salut.

                                1. Fara AC tot drumul.
                                2. Am ajuns in Arad la 8 jumate dimineata, pozele le-am facut mai tarziu cum se vede pe la 12. Motorul s-a racit intre timp.

                                Daca te uiti la avg speed e destul de mare aprox 75 km/h. Deci nu m-am dus cu 60 in a cincea. Singurul consum de genul acesta 3.6 a fost cel de la postul cu nr. 766 (pag 39), dar cu avg speed de 67 km/h.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google