Consum 1,5 DCI 85 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Atat de putin nu am scos niciodata dar nici nu va dati seama ce dor imi este sa vad un consum sub 6 % in afara(de cand cu Dusterul care la mers aproape batraneste imi scoate 6.5 % si peste).
    ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
    Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

    Comment


    • Ieri am ajuns de la Mamaia si la dus mi-a iesit un consum REAL ( DE LA PLIN LA PLIN ) de 5.1 pe bord arata 4.4 ( poze atasate ) mers cu AC doar vreo 150 km din 783 , cu 2 adulti , 2 copii si multe bagaje . Traseu Cluj - Sibiu - Transfagarasan - Bucuresti - Mamaia .
      La intoarcere mi-a iesit un consum de 6 % pe bord arata 4.9 mers cu AC aproape tot drumul , traseu Mamaia - A2 - Bucuresti - Ploiesti - Brasov - Tg. Mures - Cluj .
      Deci in concluzie degeaba va tot uitati la CB ca nu e un consum real , mergeti de la plin la plin .
      Attached Files

      Comment


      • consumul real al masinii e diferit fata de cel plin - plin. Pompele nu sunt calibrate perfect; 1 litru (platit) difera de 1 litru real de combustibil. adica ceva gen tu platesti 1 litru dar ai bagat 0.95 litri. dar din pacate cel plin la plin e mai important pentru ca pe ala dam banii. Ar fi prea frumos sa ne facem calculele de pret dupa ce arata CB la 1.5 DCi 85 cai.

        Comment


        • Traseu: TG Neamt - Piatra Neamt - Iasi - Piatra Neamt - Sovata - Arad

          4 persoane in masina + bagaje. AC 30 % din 922 km parcursi.

          Consum: 3.6 % pe CB.

          Interesant dupa 922 km parcursi, mai pot face inca 770 conform CB, dar real undeva la 500.

          1300 - 1400 KM cu un plin e impresionant.
          Attached Files

          Comment


          • Italia-romania,mers intre 120-160 consum de 5,4 doua persoane plus multe bagaje,bancheta spate plina plus porbagaj plin.
            Attached Files

            Comment


            • Italia - Romania 140 km?

              Comment


              • Se vede in screenshotul 5 kilometrajul complet: 1142 km.
                ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
                Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

                Comment


                • Deci eu am văzut pe cb tot felul de valori. Adevărul e ca merg de cele mai multe ori la consum. Vă voi prezenta poze cu valori arătate de cb.
                  Am facut consumul de 2 ori scăzând nr de km din bord si verificând la plecare si la sosire nr de litrii
                  Primul traseu-pitesti-bucuresti, bucuresti pitesti, în bucureşti am mers de la autostrada in crangasi si inapoi. Viteză pe autostradă în medie: 95 km/h Consum:5.1 l/100
                  Al doilea traseu, pitesti-babeni(localitate de langa vâlcea) şi retur. Consum: 3.6 l/100

                  Comment


                  • Am postat o poza cu cel mai mic consum pe care mi l-a afisat cb-ul. Am poze cu consumuri intre 2.5-3.5, am poze si din zile diferite cu valori mici. Nu sunt absurd sa ma laud cu astfel de consumuri. In perioada in care am facut pozele cautam sa scot cel mai mic consum.

                    Dar si in momentul de fata imi apare 3.3 l/100. Dupa 200 de km parcursi de cand am resetat, rar vad mai mult de 4 l/100.
                    Attached Files

                    Comment


                    • Poza am facuto la vama,de la vama pana acasa am mai facut 180km,in total undeva la 1350.

                      Comment


                      • Intreb si eu, la voi consumul dupa cb bate cat de cat cu cel de la plin la plin?

                        Comment


                        • la mine cam da. Bucuresti-Pitesti-Valcea-Sibiu-Lancram-Alba Iulia-Turda-Gilau-Huedin-Alesd-Oradea-Baile Feilix (cu plecare de acasa si traversat Bucurestiul) 29,7 litri consumati consum CB, 30 litri alimentat (plin/plin) consum afisat CB 4,6; acelasi traseu cu plin facut la Lintesti (la jumatatea distantei dintre Pitesti si Valcea) si la dus si la intors 1080 km consum (plin/plin) 43 l, consum CB 43,2 l.
                          Doar urban in Bucuresti in zilele cu zapada am ajuns si la 8l/100km pe CB. Iarna am o medie de 6.8-7.2 l/100km pe Bucuresti iar vara cand e perioada de concedii am intre 5.5 si 5.8 l/100km.
                          sigpic
                          Ambition 1.5 dc

                          Comment


                          • bun consumul si mai ales ca se pupa cu cb ...plin vs plin

                            Comment


                            • hai un consum de 4,6 -5,1 l/100 km este un consum real pt. un logan dar cum vezi pe aici persoane care se lauda cu consum de motoreta (2,5l/100km) te ia capu si te gandesti ,bai eu sunt prost si nu stiu sa merg cu masina sau astia merg numai la vale cu consumul ala ,bai dar dati-o in aia de treaba si noi aceleasi masini cu aceleasi motoare si alimentam tot din romania si nu din germania ,circulam pe aceleasi drumuri, nu ca voi pe autoband cu pilot automat ,asa ca mai lasati-o la punctu mort ca ati depasit norma !!!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google