Noul motor 1.5 dci 85 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vezi ca te contrazici! Treapta de viteza economica este treapta a V-a! Daca e cea mai economica treapta de viteza cum naiba sa solicite cel mai mult motorul? Trepte solicitante pentru motor sunt 1, 2 si 3 pentru trebuie sa aduci masina la viteza de croaziera si atunci sarcina pe motor e mai mare decat in treapta a 5-a, treapta in care nu trebuie decat sa mentii viteza constanta.

    Comment


    • Originally posted by Sp!ke
      Nu trebuie sa depasesti 2500 rpm in nici-o treapta de viteza. In tr a V-a la 2500rpm ai 105km/h.
      Nu exagera!!!
      Berlina are nevoie de cava mai putine ture la viteza asta.. la 2500 am 110-115km/h
      http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

      Comment


      • Originally posted by bogdankirk
        Viteza a 5-a solicita cel mai mult motorul pentru ca raportul in cutie este cel mai mare. Adica ai nevoie de forta mai multa ca sa il menti la turatie . Este mai economica din cauza faptului ca viteza este mare si timpul in care parcurgi distanta mai mic!

        Comment


        • Si care e punctul tau de vedere pana la urma? Daca nu esti de alta parere, pls share it with us
          Fotografie ... in cat mai putine cuvinte

          Comment


          • Originally posted by mdi_pro
            Nu exagera!!!
            Berlina are nevoie de cava mai putine ture la viteza asta.. la 2500 am 110-115km/h
            OffTopic sorry
            Se pare ca nu faci diferenta intre "exagerare" si prezentare a unei stari de fapt. Atat timp cat avem aceeasi cutie de viteze (JR5) ma-ndoiesc ca tu ai 110-115 km/h la 2500. Uita-te mai bine la vitezometru!.

            Comment


            • Ba se poate, difera aerodinamica si greutatea celor 2 masini, plus ca poate era panta sau avea vant din spate.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • Originally posted by andrei
                Ba se poate, difera aerodinamica si greutatea celor 2 masini, plus ca poate era panta sau avea vant din spate.
                ai pocnit-o acum de-ai lasat-o fara cap si plina de sange... aerodinamica si vantul din spate modifica numarul de dinti ai pinioanelor din cutia de viteze (astea dau raportul de transmisie si e acelasi in ambele cazuri)? hai, mai, andrei, te rog nu ma dezamagi, mai gandeste-te o data...
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • Eventual diametrul rotilor poate sa faca diferenta.
                  Adica... lungimea rotii e 2*pi*raza rotii ... la numar egal de rotatii ale rotilor se acopera distante diferite.
                  La aceeasi viteza de rotatie a rotilor rezulta viteza orara diferita.
                  Logan KissFM 1.5 dC
                  B-79-MEF

                  Comment


                  • Originally posted by florin_bgdn
                    Eventual diametrul rotilor poate sa faca diferenta.
                    Adica... lungimea rotii e 2*pi*raza rotii ... la numar egal de rotatii ale rotilor se acopera distante diferite.
                    La aceeasi viteza de rotatie a rotilor rezulta viteza orara diferita.
                    corect, dar asta nu e cazul daca vorbim de aceeasi dimensiuni de anvelopa, dar o masina cu roti noi si una cu roti uzate nu poate fi asa diferenta...diferenta de 10km/h e intre roti unde diferenta e super vizibila cu ochiul liber (nu vb de 1cm diferenta de diametru). 10km/h inseamna diferenta de diametru cam de 5 cm...
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • Originally posted by andrei
                      Ba se poate, difera aerodinamica si greutatea celor 2 masini, plus ca poate era panta sau avea vant din spate.
                      Inseamna ca ambreiajul meu patineaza, altfel, dpvd fizic e imposibil, sau am alta cutie de viteze (de asta ma-ndoiesc).

                      Completare: Privind diametrul rotilor, asta nu influenteaza decat viteza de deplasare fizica, nu si cea de afisare pe vitezometru. Pe vitezometru iti apare viteza la planetara nu viteza raportata la sosea.
                      Last edited by Sp!ke; 11 December 2007, 17:25.

                      Comment


                      • bah, eu zic sa va hotarati... spike, daca ar patina asa tare ambreiajul, cu diferenta de 200-300rpm, i-ai da foc in 10 minute, nu?
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Categoric! ai dreptate!

                          Comment


                          • Gresesc si eu o data si sare lumea in sus...
                            Ma gandeam la altceva, credeam ca voi ziceti numai de viteza, nu si de turatie.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • Originally posted by andrei
                              Gresesc si eu o data si sare lumea in sus...
                              Ma gandeam la altceva, credeam ca voi ziceti numai de viteza, nu si de turatie.
                              hai, bah, domnu moderatoru', nu fi trist...mai face omul si haz de neatentia altora...pt ca daca erai atent, vedeai ca se discuta si turatia si viteza...
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Pai mah, la 200 si ceva de posturi pe zi citite si raspuns la majoritatea crezi ca eu mai sunt atent la toate detaliile? Si nu m-am suparat, doar am zis ca nu trebuia sa sariti toti, unul era de ajuns sa-mi atraga atentia. Am incheiat cu off-topicul.
                                Cel mai nou proiect auto din România!
                                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google