Noul motor 1.5 dci 85 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • mai dar v-ati flambat rau aici .. la masina mea la 2500 tr 5 acul sta vertical putin in partea dreapta a liniutei 110 ...daca nu e asa il inghit..poate e defect kilometrajul meu(indica in plus?nu stiu din ce parte batea vantul)....acum nu va scoateti ochii din cauza unui ac si lasati moderatorul in pace.. a facut si lucruri mai bune
    O sa am ocazia sambata sa fac un drum pe A2 si va zic exact cum sta treaba rpm & km/h eu asa imi aduc aminte la 2500 rpm am putin 110 acul este drept sau trecut putin de 110
    http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

    Comment


    • asa e si la berlina mea...2500 turatii imi arata 110 km/h

      Comment


      • incesp sa capat ceva incredere in cele afirmate mai sus .. multumesc pt confirmare, oricum o sa mai verific si va tin la curent
        http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

        Comment


        • Cutiile de viteze JR5 nu sunt identice ca raport de transmisie in treapta a V-a, difera si codificarea, la MCV viteza teoretica este de 105,5 Km/h (42.21 km/h la 1000 rot/min), la Logan berlina are 110 km/h la aceeasi turatie. Cu precizarea ca astea sunt vitezele teoretice, practic indicatiile vitezometrului au abatere +/-, dar de obicei indica in plus (pentru siguranta circulatiei).
          Cu observatia ca MCV 1.5 dci (70 cp) are 39,16 km/h la 1000 rot/min desi cutia este tot JR5.

          Last edited by dani030669; 12 December 2007, 10:54.
          sigpic
          Ambition 1.5 dc

          Comment


          • Ne dai si noua sursa de unde ai dat informatiile astea?

            Comment


            • cand o sa ajung acasa am sa caut in paginile accesate si o sa postez link-ul cu tabelele date de Renault pentru cateva din cutiile JR5 si codurile de 3 cifre care le urmeaza.
              sigpic
              Ambition 1.5 dc

              Comment


              • Confirm si eu faza cu 110 km/h la 2500 ture in treapta a cincea ...Am mers asa ...o ora pe A1.

                Comment


                • Si eu confirm 110 cu 2500 ture mai mult nu i-am dat in primii 1600 km
                  Fotografie ... in cat mai putine cuvinte

                  Comment


                  • Inseamna ca mie imi patinaza ambreiajul

                    Comment


                    • Sigur nu sunt cutii cu indicele diferit la MCV si Berlina? Eu asa cred...
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • http://www.dacia.ro/logan/date-tehnice
                        http://www.dacia.ro/logan-mcv/date-tehnice

                        Alta sursa de informare n-am. De pe site-ul Dacia reiese clar ca au aceleasi cutii de viteze.

                        Comment


                        • tu parca ai MCv nu SP!Ke...poate fiind masina mai grea....la turatia aia atata o avea...105...e destul de logic asa....nu ma pricep la mecanica

                          Comment


                          • Emile... vezi semnatura mea. Cred ca e destul de concludent.

                            Comment


                            • Originally posted by emil_munteanu
                              tu parca ai MCv nu SP!Ke...poate fiind masina mai grea....la turatia aia atata o avea...105...e destul de logic asa....nu ma pricep la mecanica
                              ba nu-i logic defel daca au aceeasi cutie ambele masini. numai daca difera indicii de dupa acel "jr5", atunci da. raportul de transmisie n-are a face cu greutatea. daca ambele cutii reduc de ex de 5 ori turatia motorului, atunci de ce la aceeasi turatie ai avea viteze diferite?2000/5=400 indiferent daca imparti 2000 de mere in 5 gramezi sau 2000 de prune in 5 gramezi...tot 400 din fiecare vei avea in fiecare gramada...intelegi analogia?
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Nu poate fi din vitezometru eroarea?
                                Cel mai lent 1,6 8v

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google