Butoane pentru geamuri pe portiere !!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am incercat si eu de acum 2-3 ani cu butoane de Megane / Laguna, am schemele pentru toate tipurile de butoane de acest gen - si cele cu impuls si fara.
    Cand actionezi butonul intr-un sens, la primul click actioneaza unul din intrerupatoarele interne, iar la al 2-lea click il actioneaza si pe celalalt. Adica se comporta ca si cum am apasa si sus si jos in acelasi timp.
    In plus, sunt butoane care transmit doar comanda in UCH si de acolo pleaca o comanda de forta spre motorasul de geam.
    La instatia Loganului, butoanele comanda prin contact de forta direct motorasul de geam...
    Doar sa iei si UCH-ul de Megane / Laguna si sa reusesti sa-l adaptezi pe Logan, ceea ce cred ca nu prea merita.
    GL-22-TOF

    Comment


    • salut
      poti sa ma ajuti si pe mine cu adresa celor din tm?
      ceva detalii de montaj
      multumesc.

      Comment


      • m-am tot gandit si cred ca pana la urma o fac si p'asta....
        dupa multe cautari am ramas la butoanele de Astra G sau cele de pe dacia lodgy...nu stiu daca gasesc asa ceva acum
        am pus niste poze....partea buna este ca cele de lodgy le poti pune in asa fel incat 'buza' aceea din margine sa aopere taietura din fata usii

        Comment


        • Originally posted by daogaru View Post
          m-am tot gandit si cred ca pana la urma o fac si p'asta....
          dupa multe cautari am ramas la butoanele de Astra G sau cele de pe dacia lodgy...nu stiu daca gasesc asa ceva acum
          am pus niste poze....partea buna este ca cele de lodgy le poti pune in asa fel incat 'buza' aceea din margine sa aopere taietura din fata usii

          nu prea le am cu electrica......spre rusinea mea
          are cineva idee cam cum ar trebuii legate acele butoane pentru deschiderea geamurilor de pe fata usii din poza de mai sus pe un logan Faza 2?
          ma refer la cablaj....

          Comment




          • Asa ar fi trebuit sa fie si la noi la interior. Butoane pe usa/usi, claxon pe volan si cele 3 tetiere tip virgula in spate. Ar fi trebuit macar optional, iar cine vroia, sa plateasca pt toate cablurile in plus. Asta e acum.

            Comment


            • Originally posted by Lexuss View Post
              gata .. am reusit si daca e cineva interesat de pozitionarea butoanelor am atasat 2 poze
              Felicitari.

              Daca se vrea se poate, asta este cel mai bun exemplu.
              Jante din aliaj sau tabla Orice auto !

              Comment


              • Originally posted by Lexuss View Post
                gata .. am reusit si daca e cineva interesat de pozitionarea butoanelor am atasat 2 poze
                ne poti arata si noua sau mie pe pm modul de conectare si de pe ce model de bmw sunt
                mie unul imi plac la nebunie
                multumesc

                Comment


                • Originally posted by danielliviu View Post
                  Iti pun o schema a butoanelor de la Clio (cum sunt legate ele, butoanele cu 6 pini care comanda geamul din dreapta.
                  salut danielliviu, poti pune si numerotarea pinilor...ms

                  Comment


                  • Clio III butoane geamuri fata, si spate
                    Attached Files
                    Last edited by t0rquemada; 22 June 2014, 01:15.
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • sal ma poate ajuta cineva cum sa fac legaturile de la butoanele geamuri din bord cu butonul de pe usa din partea stanga de pe logan 2

                      Comment


                      • Adica ai geamuri electrice din fabrica, cu butoane de actionare pe bord si vrei sa adaugi inca un buton pe usa?

                        Daca da, cu butonul actual din bord nu va merge.(foarte usor)

                        De ce? Pentru ca cel din bord e master iar cel de pe usa (configuratia pentru BR: cele de pe bord sunt pentru geamurile spate, iar pe usa soferului pentru ambele portiere fata) e slave. Ce avem noi in romania nu dispune de cativa pini.

                        Schema e asemanatoare cu cea din prima poza postata de mine mai sus.
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • deocamdata nu m-a deranjat pozitia butoanelor de pe consola centrala insa daac ar fi sa modific pozitia butoanelor, as face-o tinand cont de:
                          1 - achizitionare de butoane care sa se potriveasca cu interiorul masinii.
                          2 - montarea lor cat mai estetic,
                          3 - treaba cea mai arzatoare pentru unii, descrisa de "danielliviu", putin mai in spate cu vreo 2-3 pagini:
                          la logan curentul motoarelor circula prin buton; ei bine eu as rezolva asta mult mai elegant si safe sinu numai prin urmatoarea chestie:
                          pe elforum.ro este un modul de geam, cu microcontroler, cu masurare curent de sarcina, cu IMPULS, care comanda-i cu punere la masa!; curentul motoarelor este comutat de relee, monitorizat de microcontroler deci numai si numai avantaje.
                          din punctul meu de vedere, muuuuult mai complicata este POZITIONAREA BUTOANELOR, ALEGEREA TIPULUI BUTOANELOR, chestii care personal nu-mi place sa fac tiganie si nici improvizatii.
                          Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                          Comment


                          • Cine ma poate ajuta cu o schema pentru a monta aceste butoane (de dokker) pe logan ph2?
                            Attached Files
                            sigpic
                            http://www.loganclub.ro/forum/nt_16_mic-t38412.html

                            Comment


                            • sal mi-am montat si eu butoane de dokker pe ph1 dar ca sa ai si impuls trebuie sa cumperi si doua module de la userul ciprishor tel 0726295488 tot de la el am cumparat si eu si functioneaza perfect spor la montat

                              Comment


                              • @nyk199, ai pus si pe usa din dreapta?, adica geamul din dreapta are dubla comanda?
                                @NT16MIC, cred ca nyk199 a facut exact ce ti-am spus pe privat....
                                Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google