Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dupa cate vad eu a avut protectie de plastic care in cazul lui e vax-albina, mai mult a protejat rugina sa nu se vada.

    Comment


    • Arata groaznic ce ai pe aripa aia,dar eu nu pot sa inteleg cum de ai putut sa lasi rugina sa avanseze pana in stadiul asta.

      Comment


      • nu-mi vine sa cred k poate arata asa .... se mai poate face ceva ? sau trebuie inlocuita ?

        am gasit o solutie anticoroziva pentru indepartarea ruginii.
        se numeste emex rust stop
        stiti ceva despre acesta ,daca este bun,a folosit cineva ?
        pretul este 11 lei / litru
        Attached Files
        Last edited by Andrei.TMT; 9 April 2012, 19:54.
        My Ride ! B - 29 - TmT

        Comment


        • Pai eu as inlocui ce se poate.
          Asa, dai bani sa vopsesti tot si in 6 luni rugina aia iese iarasi la suprafata. Bani aruncati. Ai lasat sa inainteze prea mult.
          Daca bagi si sudura unde ai indepartate marginile alea, iti dai seama ca rugina va inflori in viteza.

          Comment


          • Originally posted by andrei.tudor View Post
            nu-mi vine sa cred k poate arata asa .... se mai poate face ceva ? sau trebuie inlocuita ?

            am gasit o solutie anticoroziva pentru indepartarea ruginii.
            se numeste emex rust stop
            stiti ceva despre acesta ,daca este bun,a folosit cineva ?
            pretul este 11 lei / litru
            eu am o mica pata de rugina sub bandoul de la geam.
            My Ride ! B - 29 - TmT

            Comment


            • masina nu a fost lovita,a fost spalata de sare.dar durerea cea mare este ca eu folosesc masina in Atena din 2007 aici lucrez si nu a vazut iarna mai mult de 20 zile din 2007,am observat ca s-a umflat acea aparatoare de plastic atunci am desfacut sa vad si surpriza o vedeti si voi .am curatat rugina c-am ce sa putut an dat cu deruginol ,am chituit si vopsit provizoriu,cand o sa ajung acasa o sa ma duc la un servis sa schimb aripile spate inclusiv oalele spate ca sunt praf,am gasit rugina la oale , in porbagaj si in interior unde este bancheta ,am avut dacia 1300 si nu era asa ruginita ca loganul nu pot intelege cum parca am tinut-o in apa,aici ploua o data pe an si nici zapada nu este.

              Comment


              • Ai nimerit o masina cu tabla netratata din pacate la care a mai contribuit si mediul sarat, pt ca Atena e in zona marii, iar in general masinile din zona litoralului sunt mai expuse la fenomenul de coroziune, datorita sarii din atmosfera. Oricum sarea din atmosfera nu a avut contributia majora la proces ci Dacia prin faptul ca a sarit niste etape in tratarea tablei, altfel nu aveam cum sa ajunga in halul asta.

                Comment


                • Din ce an e masina? a trecut cumva prin acel program de chemare in service pentru remediere protectie anticoroziva? Plasticul acela pus peste rugina sau peste suprafete insuficient tratate impotriva ruginii, e crima, nu vezi nimic ce se petrece sub el.Eu cred ca are efect doar atunci can e pus din fabrica sau imediat ce ai cumparat masina. Am si eu doua trei puncte prin zonele alea , dar nu am pus niciun plastic , tocmai pentru a urmarii daca mai apare rugina si surpriza, ea apare, cu toate tratamentele antirugina care le faci.

                  Comment


                  • masina este din 2005 si a fost chemata pt. ceruire,in decembrie 2009 cand am fost acasa am dus masina la ceruit in Timisoara tot acolo mi-au montat si acele aparatori din plastic.dar eu sunt convins ca masina incepuse sa rugineasca si ceruirea peste rugina nu a avut nici un efect

                    Comment


                    • am avut o dacie din 1980 sa sti ca arata mult mai bine

                      Comment


                      • salut! am si eu o intrebare...nu am stat sa citesc....aveti idee...pot da cu deruginol (vopseaua aceea visinie....am inteles ca sunt mai multe tipuri) si apoi cu insonorizant?
                        Sau insonorizantul se da numai pe tabla curata?

                        Alta idee pentru protejarea impotriva ruginii are cineva?

                        Comment


                        • asta e la aripa din dreapta spate... deocamdata nu e asa grav... imi puteti spune va rog ce pot sa fac sa opresc sa nu se extinda ? eventual si niste costuri....si daca pot face eu acasa...? Multumesc frumos
                          Attached Files
                          Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                          Comment


                          • nu este grav ce se vede,,,dar daca incepi sa umblii acolo....unde se imbina bara si sub carenaj e posibil sa fie urat....

                            Comment


                            • Eu zic sa umbli si cat mai rapid, daca se extinde rugina o sa trebuiasca sa inlocuiesti aripa. Mie in locul unde mi-a aparut vreun firicel de rugina, bag smirghel pana la luciu metalic, apoi curat cu diluant, grund spray si dupa uscare spray cu vopsea in culoarea caroseriei. Ca nu iasa acceasi nuanta ca vopseaua originala, e alta mancare de peste, dar prefer masinuta dalmatian, decat cu gauri in tabla. Mai ieftina reparatie de atat nu se poate.

                              Comment


                              • eventual fac cum a zis Urs , curat , vopsesc, si daca iasa urat culoarea pun protectii din-alea de plastic si nu se mai vede, si periodic le dau jos sa vad ce e pe sub ele...
                                Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google