Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Super

    Mie mi-au spus cand am cumparat Loganul ca e "tabla ceheasca". Credeam ca mi-a pus Dumnezeu mana in cap!

    Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

    Comment


    • ...dar nici nu ti-a bagat-o in buzunar.
      If it ain't broke, don't fix it!

      Comment


      • nu tabla e o problema ci faptul ca nu-i galvanizata.



        in clipul din link-ul asta arata cum se construieste duster si lodgy intr-o fabrica la africani. arata clar cum e galvanizata caroseria si lauda asta si comentatorul.
        in nici un comunicat de presa nu s-a zis nimic despre galvanizarea tablei la noul logan/sandero si nici de garantie extinsa la tabla (gen 10 ani cum dau alti producatori).
        internal combustionizer

        Comment


        • Putea sa ma fereasca de belea.....sa ma atentioneze! Aia sa fie beleaua
          Sunt curios ce garantie ofera la tabla pentru "gama noua".

          Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

          Comment


          • uitati-va la postul 868..la mine a fost urat de tot..dar intr-un final am reusit sa schimb usile fata pe garantie..si de atunci urmaresc mereu daca mai apare rugina sub chederele usilor..pana acum e bine..asa ca face-ti taraboi nu doar sa va remedieze problema ca vor aparea din nou probleme ca la mine, ci sa va schimbe unde e posibil ansamblul de caroserie..bafta.

            Comment


            • Eu am tratat punctele de rugina cu...lac de unghii(asa cum mi s-a sugerat candva). Nu stiu daca a avut si el un rol, dar de 2 ani de zile, acele puncte pe care am aplicat lacul, nu s-au marit.
              Aproximativ de 2 ori pe an (dupa ce spal masina ) dau cu lac de unghii pe punctele de rugina si pana acum sunt multumit.
              Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
              My ride

              Comment


              • Pls help

                As avea nevoie de un sfat, am un logan din 2008 si am descoperit ca am rugina la usa sofer, usa pasager dreapta spate, si la capota.Deoarece am facut unele revizii la alt service ( acum nu va inchipuiti ca am facut la cineva acasa, am fost la un mare service) cei de la reprezentanta mi-au spus ca nu pot sa o rezolve gratis, mi-au spus ca au primit acest raspuns de la uzina mama, mi-au dat si in scris acest lucru.Acum eu nu prea inteleg ca are de a face tabla cu revizia, mai e cineva in situatia asta? Se poate face ceva, nu stiu opc sau ceva asemanator?Multumesc.

                Comment


                • Pune niste poze ca sa-ti dam niste raspunsuri pertinente.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • In Carnetul de intretinere, la Justificative de intretinere, exista o rubrica in acest scop; control anticoroziune si se bifeaza starea vehiculuilui in acest sens. Dacia asigura, in anumite conditii ,garantie impotriva coroziunii; sau cel putin asa se sustine.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • In 2011 am avut rugina pe partea interioara a usilor spate,rama deasupra de geam(sau cum se numesc partile de sus ale usilor)capota pe partea motorului plin de puncte de rugina.La service la targu jiu mi-au zis ca nu e treaba lor,problema s-a rezolvat de la uzina.Mi-au facut-o pe garantie,s-au facut poze in service,s-au trimis la uzina si dupa o saptamana masina era chemata la vopsit pe garantie,zilele astea trebuie sa merg ca mi-a aparut rugina la usita de la rezervor,de fapt e pe partea de caroserie,sub usita.Eu iti sugerez sa suni la vocea clientului.In multe service-uri dacia nu vei gasi rezolvare decat daca le impune uzina.

                      Comment


                      • Originally posted by radudanutz View Post
                        As avea nevoie de un sfat, am un logan din 2008 si am descoperit ca am rugina la usa sofer, usa pasager dreapta spate, si la capota.Deoarece am facut unele revizii la alt service ( acum nu va inchipuiti ca am facut la cineva acasa, am fost la un mare service) cei de la reprezentanta mi-au spus ca nu pot sa o rezolve gratis, mi-au spus ca au primit acest raspuns de la uzina mama, mi-au dat si in scris acest lucru.Acum eu nu prea inteleg ca are de a face tabla cu revizia, mai e cineva in situatia asta? Se poate face ceva, nu stiu opc sau ceva asemanator?Multumesc.
                        Service autorizat Dacia sau nu?
                        Daca nu, poti sa o lasi moarta sau sa te joci de-a procesomanul cu Dacia. O sa te coste avocatul cat un set noi de portiere gata revopsite.
                        Trebuie sa intelegi ca vor invoca faptul ca ochii de vultur ai mecanicilor de la reprezentata ar fi descoperit problemele cu tabla, la revizii, iar cei de la service-ul ala mare, nu.

                        Comment


                        • "Programul de intretinere al vehiculului dvs a fost definit de constructor pentru a pastra calitatile originale...de -a lungul vietii acestuia. Este indispensabil sa-l respectati pentru a beneficia de garantie." Asta vor invoca cei de la Dacia daca nu ai efectuat reviziile in unitatile din reteaua Dacia.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Nu ma gandeam la judecata ca nu are rost, ma gandeam la opc, nu stiu in ce masura ma pot ajuta ei...

                            Comment


                            • La OPC sunt niste angajati pe criterii politice care nu au chef de munca si nici nu-i poate sanctiona careva, ca n-au norma la suruburi ca un strungar.

                              Comment


                              • Dar scrie clar, beneficiezi de garantie doar daca respecti carnetul de intretinere, deci sa faci reviziile in reprezentanta Dacia. E normal...oricum, faza cu rugina e chiar prea de tot, ieri am vazut pe ph2-ul an 2010 al unui vecin rugina la capacul portbagaj, sub bandoul cromat si inca fo' 3 punte pe la luneta! :| Calitate frate....

                                Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google