Trepidatii Volan.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • As verifica si pistonasele etrierelor. Posibil sa nu lucreze lin si in vibratii sa se opreasca in anumite pozitii.
    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

    Comment


    • Nu m-am gandit la asta, pentru ca nu se produce nici o schimbare cand calc frana. Dar o sa le indic si chestia asta oamenilor din service, maine nu au loc iar poimaine nu cred ca am eu timp. Sper sa ajung cat mai repede.
      In rest toata lumea ridica din umeri, nimeni nu a mai intalnit asa ceva. E ciudat si stresant in acelasi timp.
      sigpic
      !

      Comment


      • Salutare !

        Rog opinie in legatura cu urmatoarea speta:
        - la rulare cu viteza de peste 120km/h trepideaza volanul (stanga-dreapta); cresterea vitezei => trepitatiile se intensifica;
        - la franare de la viteza de peste 90km/h trepideaza volanul pana pe la 60-70km/h. La franare de la viteze mai mici de 60-70km/h nu se simte nimic in volan.
        Mentionez ca pedala de frana nu vibreaza deloc, discurile si placutele sunt noi si nu am jocuri in directie (am schimbat recent pt. ITP capete bara + bielete directie).

        Care ar putea fi cauzele vibratiilor ? Roti neechilibrate/ flanse amortizor/ planetare ?

        Comment


        • In prima faza verifica echilibrarea rotilor sa fie ok.
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • Originally posted by 77sky View Post
            As verifica si pistonasele etrierelor. Posibil sa nu lucreze lin si in vibratii sa se opreasca in anumite pozitii.
            Era un pistonas de la etrierul de pe stanga.
            sigpic
            !

            Comment


            • E...ai scapat ieftin, pacat de banii aruncati pe rererereechilibrari si, mai ales, nervi
              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

              Comment


              • Salutari

                Pe langa cele semnalate de VDMIHAI , ma adaug ca revenirea volanului dinspre dreapta/stanga se face sacadat ( la viteze mici 40 - 50km/h se simte usor , peste 100 km/h se simte destul de pronuntat ) . Precizez ca am schimbat la ea toata mecanica pe fata + jante tabla noi pe fata + 4 cauciucuri noi vara Continental si echilibrat de 3 ori in 200 km .
                Ce oare sa mai verific , sa schimb ? Din noiembrie anul trecut asa face . Multumesc.

                Comment


                • Originally posted by vds View Post
                  (...)
                  Precizez ca am schimbat la ea toata mecanica pe fata(...).
                  Asta inseamna inclusiv amortizoare, flanse+rulmenti amortizor?

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google