Modificare Pompa De Injectie Delphi 1,5 Dci Pt A Nu Mai Bloca Injectoarele!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • mai ai inca o poza cu acelasi rotor dar sa se vada si fata opusa la ce arati tu acolo? si daca ai si niste explicatii logice,eventual si o varianta de remediere a felului in care sunt construite componentele pompei de transfer, sa scapam odata de spanul asta.
    thanks!

    Comment


    • Repet, si cu asta inchei, NU pompa de transfer produce pilitura. Pompa de inalta este direct raspunzatoare de pilitura.

      Cum am zis, nu mai ma intrebati nimic, m-am saturat de atatea explicatii. Daca vreti mai multe explicatii cititi ce am scris in spate.

      Comment


      • Originally posted by adicata2003 View Post
        Pentru RADUTU.
        Nu vreau sa ma cert sau alte chestii dar vreau sa precizez ceva.
        Sunt sculer-matriter si iti spun din propria experienta ca alea nu arata ca urme de prelucrare mecanica.
        I HAVE A !sigpic
        fara linkuri externe in semnatura

        Comment


        • Scuza-ma dar nu ma pot abtine. ÃŽmi dau seama ce sculer matriter poti fi tu. Poate ai doar scoala de sculer matriter. Nu stiu ce scoala ai facut, dar daca ai învatat asta, inseamna ca e praf. Ai auzit de procedeul de honuire (nu s-a aplicat si la aceate piese). Ai vazut de curiozitate cum arata un cilindru de motor pe interior? Eu zic sa mai înveti, ca mai ai mult pana sa ajungi sa dai sfatuei BUNE SI ADEVARATE . Si înca o chestie. Stiti de ce se honuiesc cilindrii? Exact pentru acelasi motiv arata si piesa aia asa! Motivul nu vi-l spun. Poate vi-l spune Z@by, ca e de meserie.
          Last edited by adicata2003; 23 March 2013, 08:54.

          Comment


          • Cum poti fi atat de negativist? Doar ce am stabilit ca la nivelul pompei de joasa exista frecari(uzura) intre componentele metalice. Nu zice nimeni ca nu merge mult si bine si fara modificare, dar o pompa electrica nu poate decat sa ajute eliminand pilitura facuta de pompa de joasa de-a lungul timpului (indiferent cat de putina ar fi)-deci nu e un lucru rau, ba chiar creste fiabilitatea pompei.

            Comment


            • pana la urma a gasit cineva cauza?de ce se produce pilitura ?
              http://www.loganclub.ro/forum/album.php?albumid=910

              Comment


              • Originally posted by adicata2003 View Post
                Exact Daniel, asta tot incerc sa va spun de ceva timp pe forumul asta. Daca ai grija de masina, cu siguranta ea iti va satisface toate asteptarile. Este foarte simplu.
                Permite-mi sa nu fiu de acord. E dreptul meu

                Adica toti colegii de pe forum(inclusiv eu) care au reparat injectoare inainte de ~100.000km au folosit motorina proasta sau au neglijat reviziile?

                Eu am luat masina sh. A avut 100% reviziile la timp, si nici un injector stricat. La 113mii a crapat un injector, iar pana la 130mii au crapat si celelalte. Sa inteleg ca eu i-am facut ceva pe parcurs de s-au stricat? Am cumparat filtru de motorina pt. E3 65CP si la 170RON ca sa fiu sigur ca e original. Am desfacut filtru de motorina si am pus poze pe forum la 13.000km cu motorina Petrom. Si cum naiba ca acum am 30.000km de la ultimul injector reparat si nu s-au mai stricat iar motorina e aceeasi? La purjare sau la schimb de filtre odata nu am vazut apa in motorina si span am gasit 2 puncte la primul injector reparat. De atunci nu am mai gasit span in filtru dar tot s-au stricat injectoarele(3, de la 113.000 la 130.000). Care e explicatia?

                Originally posted by YLYE View Post
                deci neaparat filtre din reprezentanta renault.

                Pai atunci ulei, filtru de aer, bujii, filtru de ulei, placute etc de ce nu cumparam tot din reprezentanta? Nu-i si uleiul la fel de important? nu se contraface si el?
                Sunt curios cum deosebiti voi un filtru de motorina contrafacut de altul. Imi imaginez o mare conspiratie mondiala a turcilor, egiptenilor si chinezilor care fac filtre de motorina fake in fabrici obscure la subsol si le infuzeaza pe piata europeana la un pret de 15E bucata. Apoi ele ajung nu doar in Vitan ci si la Unix, Autokarma, Bras si Autocenter....
                Last edited by lord_wader; 23 March 2013, 11:56. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Originally posted by adicata2003 View Post
                  Scuza-ma dar nu ma pot abtine. Îmi dau seama ce sculer matriter poti fi tu. Poate ai doar scoala de sculer matriter. Nu stiu ce scoala ai facut, dar daca ai învatat asta, inseamna ca e praf. Ai auzit de procedeul de honuire (nu s-a aplicat si la aceate piese). Ai vazut de curiozitate cum arata un cilindru de motor pe interior? Eu zic sa mai înveti, ca mai ai mult pana sa ajungi sa dai sfatuei BUNE SI ADEVARATE . Si înca o chestie. Stiti de ce se honuiesc cilindrii? Exact pentru acelasi motiv arata si piesa aia asa! Motivul nu vi-l spun. Poate vi-l spune Z@by, ca e de meserie.

                  Bine domnu vad ca n-am cu cine. Fie asa cum zici tu.
                  P.S. Motivul pentru care se hoinuiesc cilindrii este de a obține forma și măsura exactă în calitatea tribologică dorita si reducerea uzurei piesei honuite. Se aplică în special la finisarea cilindrilor motoarelor sau a cilindrilor hidraulici.
                  Te contrazici singur. Odata zici ca
                  Originally posted by adicata2003 View Post
                  (nu s-a aplicat si la aceate piese)
                  iar odata
                  Originally posted by adicata2003 View Post
                  Stiti de ce se honuiesc cilindrii? Exact pentru acelasi motiv arata si piesa aia asa!
                  Iar ca sa-ti satisfac curiozitatea nu exista scola de sculer-matriter la noi. Aceasta meserie am invatat-o in fabrica iar practica o fac in fiecare zi de lucru.
                  Last edited by X@by; 23 March 2013, 17:22.
                  I HAVE A !sigpic
                  fara linkuri externe in semnatura

                  Comment


                  • Colegu?!!!!

                    Seamana???? Ce zici?!!!!!!

                    Scris de tine:
                    "Motivul pentru care se hoinuiesc cilindrii este de a obține forma și măsura exactă în calitatea tribologică dorita si reducerea uzurei piesei honuite. Se aplică în special la finisarea cilindrilor motoarelor sau a cilindrilor hidraulici."

                    wikipedia:

                    "Honuire, în eng. to hone (a ascuți, a șlefui), este o prelucrare prin așchiere fină pentru aproape toate materialele, în ultima parte de confecționare a unei piese mecanice. Scopul acestei prelucrări este, de a obține forma și măsura exactă în calitatea tribologică (știința frecării) dorită. Honuirea se aplică în special la finisarea cilindilor motoarelor sau a cilindrilor hidraulici."

                    E cam pe acolo Nu???

                    Mie unul mi-ar fi rusine. Ai auzit tu de prelucrare prin aschiere fina pe zona plata sa-i zica HONUIRE???? Honuirea se aplica doar pe cilindrii. De aceea am scris ca nu se aplica acestei piese procesul de honuire, pentru ca e plata.


                    Oricum, s-a deviat mult de la subiect.

                    Comment


                    • Asa e, s-a deviat de la subiect...Imi pare rau ca nu se poate ajunge la un consens si se discuta doar in contradictoriu...Si mai rau imi pare ca unii dintre cei care citesc aceste posturi in loc sa se lamureasca devin mai nedumeriti...
                      In concluzie fiecare face ce vrea cu masina lui; unii vor sa previna eventualele defectiuni, altii vor sa repare defectiuni si altii asteapta clipa in care minunatul sistem de injectie va claca...
                      @adicata2003 --crezi ca mi-as mai fi pierdut vremea sa scriu si sa citesc despre problemele acestui sistem de injectie? dar nevoia te impinge la asta, incerc sa previn sa nu mai am probleme...
                      Asa ca daca cineva va face aceasta modificare a pompei, si va binevoi sa faca si niste poze, sa stie ca unii dintre noi il va aprecia pentru munca depusa.

                      Comment


                      • Nu stiu ce ati inteles voi pana acum, dar eu nu sunt contra modificarii, chiar nu mai intereseaza. Eu doar pana acum am sustinul ca modificarea este facuta absolut degeaba. Adica nu se elimina sursa producerii piliturii. Asta vreau eu sa va zic. In rest e "can-can" cum zic unii. Fiecare face ce vrea cu fierul sau.

                        Comment


                        • Nu e chiar degeaba. Nu doar pompa de inalta presiune e sursa producerii piliturii ci si pompa de joasa presiune, chiar tu ai spus-o mai sus. Si 10% din totalul piliturii produse de-a lungul timpului daca eliminam, se merita, zic eu...

                          Comment


                          • Zi-mi, te rog unde am scris ca pilitura provine de la pompa de joasa?

                            Comment


                            • Originally posted by adicata2003 View Post
                              Orice pompa vei demonta cu km peste 100.000, vei observa aceste urme. Sunt absolut normale. Gandeste-te cum functioneaza acesti paleti si vei intelege exact de ce apar asemenea urme. Paletii sunt supusi unor diferite forte, Cea mai mare fiind de forfecare. Nu stiu ce scolarizare ai , dar eu asa am invatat la facultate, orice piesa ce face parte dintr-un angrenaj este inevitabil supusa uzurii.
                              Deci... din cate stiu eu "orice piesa ce face parte dintr-un angrenaj" metalic in urma uzurii rezulta pilitura. Si daca tot ne-ai adus la cunostiinta ca ai absolvit o facultate, m-ai facut curios. Ce facultate ai absolvit, sau in ce esti licentiat, master, dizertatie sau doctorat?

                              Comment


                              • Originally posted by danielsky View Post
                                Deci... din cate stiu eu "orice piesa ce face parte dintr-un angrenaj" metalic in urma uzurii rezulta pilitura. Si daca tot ne-ai adus la cunostiinta ca ai absolvit o facultate, m-ai facut curios. Ce facultate ai absolvit, sau in ce esti licentiat, master, dizertatie sau doctorat?
                                olegu danielsky, nu e neaparat nevoie sa se produca pilitura dintr-o uzura!

                                Macar daca copiai exct cum m-am exprimat eu. Eu am scris ca e supus uzurii, nu ca produce neaparat pilitura.


                                Universitatea Politehnica Bucuresti; Facultatea Transporturi, sectia autovehicule rutiere (2003). Am absolvit si masterul tot in aceasta facultate. Si am si 10 ani de experienta ca inginer in service auto 2 ani skoda, 4 ani VW, Aud; 2 ani Fiat, Alfa, Lancia si 2 ani Dacia, Renault, Nissan. Chiar nu va vorbesc balarii aici, chiar stiu despre ce vorbesc. Eu doar vreau sa dau un sfat, si toti mi-au sarit in cap. Fratilor, nu va oblig, doar va sfatuiesc. Voi faceti tot cum vreti voi, pe mine chiar nu ma intereseaza.
                                Last edited by adicata2003; 23 March 2013, 23:52.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google