Modificare Pompa De Injectie Delphi 1,5 Dci Pt A Nu Mai Bloca Injectoarele!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • OK! Respectul meu! Dar nu mi-ai raspuns: in urma uzurii din pompa de joasa presiune rezulta sau nu pilitura?

    Comment


    • Originally posted by danielsky View Post
      OK! Respectul meu! Dar nu mi-ai raspuns: in urma uzurii din pompa de joasa presiune rezulta sau nu pilitura?

      Nu rezulta pilitura din pompa da joasa pentru ca presiunile de contact dintre piese sunt foarte mici. (cred ca ea 20 oara cand scriu asta)

      Comment


      • Dar ce rezulta in urma uzurii a 2 piese metalice care intra in contact???????????

        Comment


        • Pai nu mai e si motorina p-acolo?

          Comment


          • Din moment ce se vad clar urme de uzura si in pozele de mai sus ma intreb ce s-o fi intamplat cu metalul care lipseste de acolo. S-o fi dizolvat in motorina?

            Comment


            • Ma doare capul!!!!! Am explicat de atatea ori!!!!

              Sunt foarte multa tipuri de uzuri: mecanici, termici, oxidare, electrochimici, oboseala, co­roziune si altele. Aici cum mai spus paletii sunt supusi unei forfecarii si frecarii pe suprafate de contact mici. Aici este prezenta tasarea stratului superficial al rotorului si al paletilor, pe suprafetele ce intra in contact. Cat ceea ce priveste frecarea paletilor pe stator, datorita peliculei de motorina si a ariei de contact foarte mici practic intr-o functionare normala, uzura este neglijabila.
              La presiune mare si ungere necorespunzatoare, finetea prelucrarii are un rol negativ, suprafetele fine uzindu-se mai repede intrucat lubrifiantul este eliminat dintre cele doua piese aproape in totalitate. De aceea se aplica procedeul de honuire.

              Comment


              • Neglijabila, neglijabila dar tot pilitura se numeste. Eu nu am auzit ca in urma frecarii dintre 2 corpuri metalice sa rezulte altceva decat pilitura. Ca e o cantitate negijabila sunt de acord.

                Comment


                • Pana la urma crezi ce vrei. Eu m-am saturat sa tot explic. Daca tu crezi ca de acolo vine pilitura, fie ca tine.
                  Attached Files

                  Comment


                  • Nu am spus ca vine numai de acolo. Dar o mica parte vine si de acolo. Si tu stii mai bine decat mine, doar ca nu vrei sa recunosti.

                    Comment


                    • Chiar ma faci sa rad. Chiar nu am ce sa recunosc. Cantitatea aia de care zici tu e absolut neglijabile de orsinul micronilor si nu influenteaza in niciun fel buna functionare a pompei pe termen lung. Adica este o functionare normala a pompei de inalta. Noi aici vorbim de pilitura aia ce distruge intregul sistem de injectie.

                      Comment


                      • Dar tu ce marime crezi ca trebuie sa aiba pilitura (daca nu de ordinul micronilor?) ca sa uzeze supapele de retur sau sa faca zgaraieturi pe corpul pompei in pompa de inalta presiune?

                        Comment


                        • Originally posted by danielsky View Post
                          Dar tu ce marime crezi ca trebuie sa aiba pilitura (daca nu de ordinul micronilor?) ca sa uzeze supapele de retur sau sa faca zgaraieturi pe corpul pompei in pompa de inalta presiune?
                          Atunci cum naiba masina asta a juns la acesti kilometrii?!!!
                          Attached Files

                          Comment


                          • N-ai inteles nimic! Eu sunt de acord cu tine si te sustin. Intradevar nu e nevoie de nici o modificare ca sa ajungi la km aia si poate chiar mai mult. Dar asta nu inseamna ca pompa de joasa presiune, prin uzura paletilor, nu creeaza o foarte mica cantitate de pilitura. Doar ca tu nu vrei sa admiti asta, si ma scoate din sarite. Spune o data ca o mica cantitate de piltura se produce in pompa de joasa presiune dar fara a afecta injectoarele chiar pe o perioada indelungata de funtionare si toata lumea e fericita.

                            Comment


                            • la km aia nu o schimbat nimik?mie greu sa cred.

                              Comment


                              • Absolut nimic, Cosmin.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google