[ZGOM] Discutii despre Scartaitul stergatoarelor si nu numai

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by crisxx
    Dureros este faptul ca nu se intrevede nicio solutie....pana si cei mai atotstiutori dintre membrii acestui forum au bagat capul la cutie....Hai baieti,veniti cu solutii(viabile) ca d-aia ne pierdem vremea si postam pe forum....
    nu mai dati banutii p bosch cu lamele de silicon shi alte minunatzi!stergatoarele de vine mashina echipata sunt foarte bune, aceasi problema am patzit shi eu scartzaiau faceau k dracu pe geam acum le-am intors shi totul e ok nu am mai avut nici o problema sterg foarte bine fara zgomot!am vazut k a mai dat cineva solutia! credetima e cea buna!incercati!!!

    Comment


    • daca ai scrie si tu normal ce bine ar fi....

      Comment


      • Originally posted by Dilimache
        Bun, din cate se vede asa in mare cam toti au probleme cu scartaitu', momentan a mea are 2 luni. Nu ma pot plange ca face "scartz" dar mai topaie un pic si nu-mi place cum sterg, le-am mutat un pic mai sus da' tot ma obsedeaza triunghiu' ala. Am citit pe undeva cum ca max. s-ar putea pune lame de 550 pasager si 650 sofer (evident tras de brate ca sa nu se incalece). A incercat cineva? sau cu ce dimensiuni.
        Originally posted by danchitu86
        Mi-am luat si eu Aero Flat din Carrefour - Stanga 60 cm, Dreapta 45 cm. Am rezolvat-o cu triunghiul ala idiot, dar scartaie dubios: cand e uscat geamu NU scartaie, cand e foarte/putin ud, scartaie.
        ...............
        Daca consulti ce s-a scris aici exte imposibil sa nu gasesti ce ai intrebat.
        Totusi iti rezum eu.
        Dimensiunea insumata este 106cm - cel mai mare se pune la sofer;
        Se potrivesc fara modificari de 21" in pereche.

        Comment


        • Originally posted by crisxx
          daca ai scrie si tu normal ce bine ar fi....
          e la moda aku.invatz si eu acum de la cei tineri ce sa fac.
          au intrat anul asta in dictionarul romanesc cuvinte precum beton,naspa si marfa

          Comment


          • Originally posted by suru
            e la moda aku.invatz si eu acum de la cei tineri ce sa fac.
            au intrat anul asta in dictionarul romanesc cuvinte precum beton,naspa si marfa
            total off-topic (merit warn): mai da-i in #@!$%^& pe "academicienii" de-au aprobat porcariile astea si pe parintii/dascalii care permit exprimari de genul asta la dragele lor odrasle/elevi !
            on-topic (sa mi se ridice warn-ul): am incercat si eu sa rasucesc stergatorul din dreapta (la mine faceau amandoua) si acu' nu mai "topaie" asa tare si nici scandal nu mai face. intr-adevar, ambele stergatoare merg "in raspar" pe parbriz, de aia scartaie si sar. nu mi se pare ca acum stergatorul din dreapta sterge mai prost decat ala din stanga, ba chiar dimpotriva...o sa-l rasucesc si pe ala din stanga sa calce lamela la 90 de grade pe parbriz. asa e la daci aveche si aia n-a scartait in viata ei (29 de ani) si a sters bine.
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • Originally posted by BRUTUSANF
              Bun, si unde gasim aceste stergatoare bosh A530S aero twin ?
              Scrie pe el undeva ca sunt bosch ca asa mai mi-a spus cineva ca sunt bosch si sunt de 2 lei ?
              Va fac eu rost, banu in avans, le comand in germania, am comandat eu pt mine 100 Ron/set, le atept pe ale mele si revin cu detalii si poze cu ele montate sa vedem cum pica.
              http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

              Comment


              • Originally posted by sorinMSC
                nu mai dati banutii p bosch cu lamele de silicon shi alte minunatzi!stergatoarele de vine mashina echipata sunt foarte bune, aceasi problema am patzit shi eu scartzaiau faceau k dracu pe geam acum le-am intors shi totul e ok nu am mai avut nici o problema sterg foarte bine fara zgomot!am vazut k a mai dat cineva solutia! credetima e cea buna!incercati!!!
                eu am pus paravint (nustiu daca se chiama chiar asa..)pe stergatoare si merg foarte bine Tot ploua de trei zile in Iasi asa ca au trecut testul Cu cit mergi mai tare cu atit sterg mai bine.Am avut si la masina dinainte vreo 2 ani si foarte bune chiar ajuta.
                Attached Files

                Comment


                • mdi_pro ar fi bine sa nu mai zici la nimeni cat costa stergatoarele ca dupa aia trebuie sa le iei in casa noaptea la 100 ron setul
                  Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                  Comment


                  • Originally posted by D-FENS
                    mdi_pro ar fi bine sa nu mai zici la nimeni cat costa stergatoarele ca dupa aia trebuie sa le iei in casa noaptea la 100 ron setul
                    Buna tare faza dar poate ii usuca si geamul

                    Comment


                    • Problema se rezolva foarte simplu:
                      1. Cu cat parbrizul e mai "plin" de apa cu atat stergatoarele nu mai "topaie" pe parbriz (si implicit nu mai scartie);
                      2. Stergatoarele "topaie" pt ca nu au un mediu propice de a aluneca si atunci intervine frecarea care are un coficient variabil pe suprafata de stergere, de aceea recomand o solutie de spalat parbrizul care contine teflon (asigura un strat protector pentru parbriz si in acelasi timp evita reduce frecarea dintre stergator si parbriz);
                      3. Slabiti forta de apasare a bratelor de stergator pe stergator (slabe sperante, dar nu imposibile) prin curbarea catre caroserie a bratului stergator (atentie!, stergatorul trebuie sa aiba aceeasi apasare pe toata lungimea lui)
                      4. Rotiti stergatoarele la 180grade (NU LE SCHIMBATI INTRE ELE!!!)
                      5. NU folositi apa cu sampon/detergent pt spalarea parbrizului, folositi numai solutii alcoolice
                      6. Inlocuiti lamela de cauciuc a stergatorului la fiecare 5-6 luni daca masina e stationata in conditii improprii (soare puternic) chiar daca in manualul de utilizare scrie ca operatiunea asta se efectueaza anual;
                      7. Daca parbrizul s-a imbacsit de musculite/gaze, opriti-va si spalati-l cu o solutie alcoolica cu un ajutorul unui spalator de geam (racleta... sau cum i s-o spune!), NU FOLOSITI STERGATOARELE!.
                      Daca imi mai aduc aminte, va mai spun...

                      Comment


                      • Am uitat sa va spun solutia alcoolica trebuie sa fie in proportie de 1/2 alcool/apa iarna 1/3 vara. Vara folositi solutie alcoolica de iarna doar pt spalat cu racleta. O alta chestie importanta ar fi sa mentineti lamelele de cauciuc permanent curate, spalati-le periodic cu solutie alcoolica in proportie de 1/5 alcool/apa.


                        Offtopic
                        Rog un moderator sa unifice cele doua posturi. tks

                        Comment


                        • Teflon ... ha
                          Mi-am luat inima in dinti si am luat solutie cu teflon. ~35 ron
                          Efect "CANCI"
                          Pus in bidon cind nu mai aveam nimic.
                          Mai bine luam alta pereche de stergatoare
                          Solutie cu alcool nu prea vreau sa pun pe parbriz ca am dat cu solutie antiloaie.
                          Raman tot la parerea mea. De doua ori pe an schimb lamele la stergatoare si ma cost 10 ron doua seturi.
                          Drept dovada iti arat vre-o 7-8 lamele de stergatoare in portbagaj, de toate felurile bosch, champion, si .... Dupa o iarna cu parbrizul inghetat sau o vara cu 80 de grade la nivelul asfaltului, nu rezista nimic.
                          PAREREA MEA


                          sigpicAmbition 1,5 Dci 85CP stock
                          :I::N::S::A::N::E: :D::R::I::V::E::R: power by unEL :mafia2:

                          Comment


                          • Si eu sunt de parere ca solutia cu teflon nu este o scapare definitiva si pe vremea asta te saturi cata solutie de parbriz pui
                            "cromul este placerea mea"
                            "cui nu-i place , valea"

                            Comment


                            • Fratilor... lasati-o jos cu teflon si alte treburi. Pana la un moment dat ma tineam si eu de astea.
                              Cum procedez eu: schimb stergatoarele la 6 luni, in acest timp, aproximativ la 3 luni in versez fiecare stergator la 180 grade (nu intre ele). In caz de musculite sau mizerie multa pe parbriz il curat (spal) cu un burete si "racleta" nu-mi vine acum in minte cum se cheama, care are lamela aia de cauciuc.
                              In alta ordine de idei, o data la 4 luni sa zicem, sau mai mult, tratez geamurile cu Rain Shiled, face ca apa sa alunece de pe geamuri, in consecinta de la 70-80 km/h eu nu mai folosesc stergatoarele indiferent cat de tare ploua.
                              Logan Berlina 1.5 DCi 65 CP - Preferance 26 OCT. 2006 sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by culaurentiu
                                Fratilor... lasati-o jos cu teflon si alte treburi. Pana la un moment dat ma tineam si eu de astea.
                                Cum procedez eu: schimb stergatoarele la 6 luni, in acest timp, aproximativ la 3 luni in versez fiecare stergator la 180 grade (nu intre ele). In caz de musculite sau mizerie multa pe parbriz il curat (spal) cu un burete si "racleta" nu-mi vine acum in minte cum se cheama, care are lamela aia de cauciuc.
                                In alta ordine de idei, o data la 4 luni sa zicem, sau mai mult, tratez geamurile cu Rain Shiled, face ca apa sa alunece de pe geamuri, in consecinta de la 70-80 km/h eu nu mai folosesc stergatoarele indiferent cat de tare ploua.
                                unde gasesc si eu solutie Rain Shiled?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google