[ZGOM] Discutii despre Scartaitul stergatoarelor si nu numai

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sunt nou pe forum. Si eu m-am confruntat cu aceeasi problema, am cumparat alte lamele mai scumpe care dupa doua zile faceau mai urat ca cele originale. Problema aparea doar la cel din partea soferului si am incercat si sa le schimb intre ele. Nu sunt lamurit de ce l-au torsionat pe cel din stinga pentru ca si cel netorsionat se potriveste perfect. Am ajuns la concluzia ca problema e din torsionare si mai exact din gradul de torsionare combinat cu apasarea foarte puternica pe geam. Cand urca stergatorul lamela nu se poate intoarce pe geam si sa-l mature cum ar fi normal ci ramine tot orientata in sus si astfel sare. Pe mine m-a deranjat atit de tare incat am decis sa stramb eu lamela metalica a bratului dupa principiul "ori la bal ori la spital". Astfel am indreptat-o putin si am si redus apasarea si am rasucit-o foarte putin astfel ca atunci cand urca bratul lamela sa se poata plia sa mature geamul.Am si revenit la lamelele originale si se pare ca deocamdata la mine problema a disparut.

    Comment


    • Originally posted by pantumarius
      Sunt nou pe forum. Si eu m-am confruntat cu aceeasi problema, am cumparat alte lamele mai scumpe care dupa doua zile faceau mai urat ca cele originale. Problema aparea doar la cel din partea soferului si am incercat si sa le schimb intre ele. Nu sunt lamurit de ce l-au torsionat pe cel din stinga pentru ca si cel netorsionat se potriveste perfect. Am ajuns la concluzia ca problema e din torsionare si mai exact din gradul de torsionare combinat cu apasarea foarte puternica pe geam. Cand urca stergatorul lamela nu se poate intoarce pe geam si sa-l mature cum ar fi normal ci ramine tot orientata in sus si astfel sare. Pe mine m-a deranjat atit de tare incat am decis sa stramb eu lamela metalica a bratului dupa principiul "ori la bal ori la spital". Astfel am indreptat-o putin si am si redus apasarea si am rasucit-o foarte putin astfel ca atunci cand urca bratul lamela sa se poata plia sa mature geamul.Am si revenit la lamelele originale si se pare ca deocamdata la mine problema a disparut.
      da si la mine face la fel ,sare dar nu stiu daca este asta problema cu detorsionarea bratului ,lamele cand le-ai luat scartaiau sau mergeau bine?
      ca daca mergeau bine atunci este clar ca lamela stergatorului este proasta
      nu stiu daca se fac din silicon lamele poate alea sa mai avem noroc sa mearga bine
      "cromul este placerea mea"
      "cui nu-i place , valea"

      Comment


      • Lamele noi au pe ele o pudra si poate de aceea alunecau mai bine si problema parea rezolvata dar dupa ce se curata acel praf problema reapare si de aceea concluzia mea e ca nu conteaza lamelele ci pozitia lor si apasarea.
        Last edited by pantumarius; 10 November 2007, 12:31.

        Comment


        • Originally posted by pantumarius
          Lamele noi au pe ele o pudra si poate de aceea alunecau mai bine si problema parea rezolvata dar dupa ce se curata acel praf problema reapare si de aceea concluzia mea e ca nu conteaza lamelele ci pozitia lor si apasarea.
          pudra aia este grafitul pe care se toceste in timp si din cauza asta scartaie
          "cromul este placerea mea"
          "cui nu-i place , valea"

          Comment


          • Deci azi m-au disperat lamele TypeR ...au inceput sa scartaie ingrozitor...noroc(,) ca le aveam pe cele vechi in portbagaj si le-am pus...cele vechi(care sunt noi) le-am schimbat " de fite"...nu sterg ele prea bine dar macar nu scartaie...)
            sigpic

            Comment


            • Da, e destul de bine sa le ai pe cele vechi in portbagaj, si eu le-am pastrat, ca nu se stie
              Don't touch! Never ever steal
              Unless you're in for the kill

              Comment


              • Off:le-am pastrat ca imi era frica sa nu imi fure bunatate de stergatoare...in seara asta le las pe capota pe cele TypeR...
                sigpic

                Comment


                • Scartaie si lamele Type R ?nu-mi vine sa cred...ajung sa cred ce spunea cineva si anume ca sursa belelelor cu stergatoarele la Logan este chiar parbrizul (iarasi un lucru incredibil)

                  Comment


                  • nu stiu cum o sa rezolvam problema asta dar si la mine scartaie cand nu mai are apa pe parbriz destula
                    "cromul este placerea mea"
                    "cui nu-i place , valea"

                    Comment


                    • Originally posted by crisxx
                      Scartaie si lamele Type R ?nu-mi vine sa cred...ajung sa cred ce spunea cineva si anume ca sursa belelelor cu stergatoarele la Logan este chiar parbrizul (iarasi un lucru incredibil)
                      Sa sti ca la chestia asta m-am gandit si eu. Tot dam vina pe lamele sau pe bratele stergatoarelor , dar la calitatea parbrizului nu ne gandim? Oare sunt chiar atat de plane? Nu exista posibilitatea sa aiba defectiuni?
                      Cu stima , FLO.
                      , sunt cu ochii pe voi !
                      :thumbsup:

                      Comment


                      • e greu de crezut ca ar fi din cauza , calitatii parbrizului ,eu mai mult as crede ca apasa prea tare lama pe parbriz si el este asezat intr-un unghi in care nu este convenabil fata de lame
                        ce ziceti nu ar putea sa fie si asta ?
                        "cromul este placerea mea"
                        "cui nu-i place , valea"

                        Comment


                        • Problema s-ar putea sa fie de la bratele stergatoarelor, totul tine de inclinarea lor si de forta cu care apasa pe parbriz.
                          A incercat cineva cu stergatoare Bosch, de 60 ron? Si alea scartaie?
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • pai eu am dat 70 ron pe amandoua
                            si as da si 200 ron pe amandoua daca as stii ca nu mai am probleme niciodata
                            "cromul este placerea mea"
                            "cui nu-i place , valea"

                            Comment


                            • Originally posted by golanu
                              ala de 51 cm nu-ti face sigur probleme
                              ala de 55 nu stiu
                              eu am 51 pe stanga si 48 pe dreapta, dar mergeau si mai mari, dar nu pot garanta pe ala de 55, dar poate are cineva pe aici si spune sigur daca merg sau nu.

                              Raspunsul vine cam tarziu dar vazand ca nimeni nu a raspuns problemei ... asa ca o fac eu.
                              Eu am avut doua stergatoare tip AERO de 21"/525mmm care se potriveau si au facut fata f.bine, dar m-au scapat de ele dupa cateva luni de zile in iarna trecuta (nu stiau ca nu sunt BOSCH).
                              Acum am unul la sofer de 60mm si altul la pasager de 40mm, merg f.bine de un an (dar le curat de fiecare data cand plec cu masina). Inca nu mi s-a defectat motorasul. Am riscat in intentia de a scapa de picatura de apa care se scurge dupa ce revin stergatoarele in pozitia initiala.
                              Idea este ca dimensiunea adunata a celor doua stergatoare sa nu fie mai mare de 106mm, si se vor potrivi fara probleme.

                              Comment


                              • in primul rand vroiai sa zici 600 mm si 400 mm , pai la 60 cm nu atinge chederul?
                                iar ala de 40 cm pe partea dreapta nu este prea mic?
                                "cromul este placerea mea"
                                "cui nu-i place , valea"

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google