[ZGOM] Discutii despre Scartaitul stergatoarelor si nu numai

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Confirm ce-a spus Tudor, numai ca eu le am de aproximativ o luna. Bratul stergatorului din dreptul pasagerului l-am indreptat si astfel nu ramane "triunghiul" din coltul caruia se prelinge apa. La sofer am stergator marimea 24`, iar la pasager 21`. Nu se ating deloc in miscare. Nu fac deloc zgomot, au lamele dintr-un cauciuc foarte moale.
    Attached Files

    Comment


    • De astea am si eu, aeroflat, si scriam cu vreo 2 pagini in urma ca sunt dezamagit de ele daca e parbrizul inghetzat dimineata(am prins la munte acum vreo 3 sapt un frig) pentru ca aluneca pe deasupra ghetzii fiind prea usoare, nu stiu cum e pe ninsoare puternica.

      Comment


      • iarna inca n-am prins, dar sper sa nu fie probleme...

        @ urs dar stergatorul de la pasager asa ramane? nu il poti indrepta? arata nasol asa......
        " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

        Comment


        • Da, asa ramane, nu-l "indrept" inapoi cum e fost, sunt multumit ca nu se scurge apa din triunghiul pe care-l formeaza cand bratele sunt in forma originala. Cat despre gheata si zapada nu stiu inca cum se comporta.

          Comment


          • Buna ziua tuturor, sunt relativ noua pe forum si am o mica problema: am cumparat din metro o pereche de stergatoare aero de 600 pentru sofer si 560 pentru pasager si nu mai stiu ce sa fac ca stergatorul de la sofer salta pe parbriz cand urca, la coborare nu mai face nimic si sterge bine. Am incercat sfaturile cu torsionarea usoara a bratului dar nu prea merge tot mai face. PLEASE HELP. Repet le-am cumparat de 3 zile (sunt noi noute). Multumesc anticipat pentru raspunsuri. O zi buna in continuare tuturor.

            Comment


            • ori rasucesti stergatorul de la sofer, ori le schimbi cu unele mai bune: bosch, alca, valeo, victor, champion, etc.
              sigpic

              Comment


              • Si cum as putea rasuci stergatorul daca este de tip aero, ca asta nu pre am inteles

                Comment


                • Am reusit sa rezolv problema scartaitului in cele din urma,nu le-am schimbat cu altele,ci pur si simplu le-am schimbat intre ele(sofer-pasager) si le-am si rasucit.Merg foarte bine acum.
                  Sunt stergatoare aero.

                  @oanutza: aceeasi problema am avut-o si eu,cel de sofer imi sarea pe parbriz,si l-am schimbat cu cel de la pasager,apoi le-am rasucit,adica am scos suportul acela de plastic care ajuta la prinderea pe bratul stergatorului si l-am pus invers, dupa care am montat iar lamela pe stergator,acum nu mai am nicio problema.
                  Cel mai bine e sa incerci cat mai mult variante de pozitii,ori doar le rasucesti fara sa le schimbi intre ele,ori le schimbi intre ele fara sa le rasucesti..trebuie sa gasesti combinatia optima.
                  Succes.
                  Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                  My ride

                  Comment


                  • @punk: multumesc de sfat, voi incerca poate reusesc, incerc pe lumina maine, ca acum sunt la munca

                    Comment


                    • Cu placere.
                      Sa ne spui daca ai reusit sa scapi de scartait dupa modificare.
                      Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                      My ride

                      Comment


                      • Stergatoare De Iarna

                        Salut!
                        Astazi a nins prima data iarna asta in Iasi si la munca am inceput sa vorbim despre cat de pregatita e masina fiecaruia pentru anotimpu` rece. Din una in alta am ajuns si la eficacitatea stergatoarelor. Deci...
                        Care stergatoare sunt mai potrivite pe timp de iarna, alea aero, cu lamela, sau stock?
                        As vrea sa le schimb, da` nu prea stiu ce sa aleg.
                        sigpic42.453.149

                        Comment


                        • Bine pusa problema, si eu trebuie sa le schimb.Am unele aero acuma si nu prea sunt multumit de ele.
                          Astept si eu cu interes recomandarile colegilor
                          Vand cotiere Speed cu intaritura metalica la super pret!

                          Comment


                          • dupa o indelungata experienta, am ajuns la concluzia ca astea aero de duzina la 10 lei sunt mai slabe decat cele clasice de firma: bosch, champion, valeo, etc.

                            Comment


                            • Salutare tuturor! Am urmarit cam tot ce s-a scris pe forum despre stergatoare, zgomote, topaieli si alte minuni care se manifesta la nivelul ansamblului . Concluzia, una singura: PROIECTARE DEFECTUOASA A SISTEMULUI! NU scapam de scartaitul enervant al stergatoarelor pe parbriz doar prin simpla inlocuire a stergatoarelor: de la stergatoare no-name pana la cele "premium" , toate vor incepe la un moment dat sa aiba aceleasi simptome. Parerea mea este ca trebuiesc schimbate bratele, sau efectiv regandit sistemul integral, astfel incat, in mom. in care acel cauciuc intra in contact cu parbrizul sa aiba unghiul corect, fara sa ne mai apucam noi sa intervenim asupra lor, sa torsionam bratele, sa le indoim, sa le urcam pe parbriz si alte modificari de-astea. Azi am demontat bratul dreapta, imi topaia stergatorul pe parbriz ca la nebuni(stergatoare BOSH-SET NOU). In momentul in care am tras de brat am reusit sa stric "dintii" aia de fixare. Asadar, in momentul de fata sunt in cautare de brate de stergatoare. Voi cauta la dezmembrari alt tip de brate, de FORD, de VW, ...etc, care se vor potrivi, si sper sa scap definitiv de problema scartaitului, poate si a triunghiului mizerabil format de actualul sistem de stergatoare. Va voi tine la curent cu evolutia situatiei, si va voi transmite care sunt bratele "castigatoare"! DRIVE SAFE!

                              Comment


                              • Eu am stergatoare Bosh din silicon , la 70 ron setul , le am din vara si nu am probleme de nici un fel cu ele, sa scartie, sau sa topaie..momentan sunt ok

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google