[ZGOM] Discutii despre Scartaitul stergatoarelor si nu numai

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by ani[I]aL_2008 View Post
    Salutare tuturor! Pt. bad_hrc: nu , triunghiul ala nu a disparut, s-a mutat putin spre dreapta. Oricum, am vazut ca acel triunghi apare si la masini de la brand-uri ceva mai "elevate". Acum, depinde si ce marime a stergatoarelor folosesti, calitatea acestora, etc.
    Eu , spre exemplu, folosesc BOSCH , model clasic, dimensiuni inegale:
    55 stanga+50dreapta.
    Pentru a scapa de acel triunghi:
    - se pot face modificari asupra unei piese din ansamblul stergatoarelor( solutia o gasesti pe forum , daca nu ma insel la ENGLISH CORNER, facuta de userul KubiK parca)
    - sa modifici pozitia bratului suport din partea dreapta ridicandu-l mai sus cateva grade( deasemeni, aceasta modificare o gasesti realizata de mai multi useri pe acest forum).
    - sa inlocuiesti bratele suport ale stergatoarelor cu alte brate , de la alte marci , care sa fie compatibile ca sistem de fixare/montare si sa aiba un unghi de apasare potrivit pe parbrizul masinii ( aceasta solutie a fost abordata de unii useri care, odata ce au montat bratele nu au mai dat amanunte despre comportarea sistemului).
    DRIVE SAFE!

    Uite si link-ul cu modificarea piesei din ansamblul stergatoarelor: http://www.loganclub.ro/forum/greeti...w-t1813p6.html
    Am crezut ca poate asta au facut si cei de la dacia, au inversat bratele stergatoarelor :P, la sandero ala care l-am vazut eu, ochiometric, stergatoarele pareau sa aiba aceeasi lungime iar parbrizul era perfect, fara nici un triunghi din care sa curga apa exact ca la modificarea lui kubic. Sa se fi desteptat Dacia/Renault si sa fi modificat piesa respectiva sau o fi modificat omu acasa .
    Revenind la modificarea lui kubic, stiu ca sunt 2 useri pe forum care au facut ca el, singura diferenta este ca domnul kubic zice ca a scurtat piesa respectiva cu 5mm iar ceilalti useri care au modificat au spus ceva de 7mm, cel putin asa am citit eu.

    Comment


    • Salutare! Referitor la modificarea acelei piese in varianta expusa de CUBIK , prin taiere si sudare: am vazut pe forumul dedicat logan-club.ru ca a aparut la un user rugina pe acea piesa dupa sudare. Si apoi, cred ca nu multi dintre noi au posibilitatea sa faca modificarea prin taiere si sudare. Cred ca cea mai buna solutie este modificarea acelei piese prin modificarea formei prin indoire, solutie expusa tot de userul CUBIK. Este mult mai simpla, parerea mea. Aceasta solutie a abordat-o cineva din Piatra Neamt, nu mai tin minte cum se numea userul respectiv. Oricum, pana la primavara nu cred ca incerc sa modific ansamblul stergatoarelor, este prea frig. Astept caldura.
      Referitor la acel SANDERO, probabilitatea ca respectivul sa fi facut modificarea este 100%, nu am vazut sa dispara triunghiul respectiv la masini noi produse de Dacia. Probabil ca la noile modele pe care le vor lansa cei de la Dacia se va implementa modificarea la ansamblul stergatoarelor, modificari care pot fi facute cu usurinta pe linia de productie. Binenteles, coroborate cu un studiu mai atent al geometriei bratelor stergatoarelor.
      Pana atunci, DRUMURI BUNE si SARBATORI FERICITE! tuturor .

      Comment


      • nu inversarea bratelor ti-a dat rezultatul (ani 2008) ci schimbarea lamelelor tensionarea este facuta diferit pt. ca si forma parbr. in zona de stergere al fiec brat difera lamelele sunt de mare imp. si bineinteles si praful din atm

        Comment


        • Eu am scapat si de scartaieli si de triunghiul acela enervant(sau a devenit insesizabil) + o actionare mult mai usoara a mecanismului fata de cele stock, montand o pereche de stergatoare aero 22" stanga si 21" dreapta din cate imi amintesc. Marca stergatoarelor n-o mai tin minte exact Megadrive sau Prodrive.. oricum pt 10 lei/buc cat am dat pe ele isi fac treaba exemplar de 6-7 luni de cand le am. Curios e faptul ca pe cele de origine (avand 2-3 luni vechime) le-am pus pe un Nissan Navara de la firma la tata si merg perfect, uniform fara scartaieli, fara sa sara indiferent de conditii iar la mine pe Logan faceau atat de urat incat imi venea sa ma dau jos si sa le rup pe loc. Deci nu as da vina pe stergatoare... ci mai degraba pe brate/mecanismul de actionare.

          Comment


          • Salutare tuturor! Pt radu cornel: Comportamentul imbunatatit al stergatoarelor dupa inversarea bratelor suport ale stergatoarelor am observat-o la mine. Din ce am vazut, bratul montat pe dreapta( cel torsionat vizibil si care inainte era montat pe stanga-la sofer) apasa exact cat trebuie lama stergatorului astfel incat nu se mai produc acele scartaieli enervante, nu mai sare lama stergatorului pe parbriz, suprafata de contact este uniforma pe parbriz.
            Intr-adevar, asa ai zice, ca sunt gandite dupa inclinatia parbrizului, etc. Insa, trebuie sa retii urmatoarele: mi-am achizitionat brate de stergatoare noi, din reprezentanta, iar pozitia lor in folie este cea in care le am eu montate acum pe masina, adica: stergatorul torsionat vizibil era trecut ca BRAT SUPORT DREAPTA , iar celalalt BRAT SUPORT STANGA. Tocmai invers fata de cum erau montate bratele stergatoarelor originale de pe masina. Atata timp cat montarea acestora conform etichetei a dat "roade" eu sunt multumit. Ca a fost o eroare la ambalare, la trecerea codului, nu stiu. Ideea este ca in momentul de fata nu mai am "probleme" cu stergatoarele: nu scartaie, nu topaie, nu trepideaza, etc. Ca o paranteza, stergatoarele montate acum pe masina (BOSCH) au aproape un an si jumatate , am fost nevoit sa le inlocuiesc la un moment dat pentru ca faceau un zgomot infernal. Acum merg pe "silent" ca in prima zi.
            DRIVE SAFE!

            Seara buna tuturor! Revin cu impresii dupa schimbarea intre ele a bratelor stergatoarelor: MERG BRICI! Era inghetata masina cand am plecat de la birou, am lasat putin sa se incalzeasca(5min.), am plecat si stergatoarele au functionat impecabil! Care aveti timp, chef si un garaj ceva( ca afara in frig nu prea e de umblat la exteriorul masinii) puteti incerca sa schimbati bratele stergatoarelor intre ele. E doar parerea mea, dar "problema scartaitului la stergatoare" provine de la proasta proiectare a bratelor. Bratele trebuie sa fie cele montate la modele dupa 2007....nu cele vechi, care au capacul ala de mascare al piulitei. Cel putin asa erau ale mele. Succes!
            DRIVE SAFE!
            Last edited by ani[I]aL_2008; 17 December 2010, 22:49. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Salutare tuturor si La Multi Ani!
              Revin cu update la problema scartaitului provenit de la stergatoare. Au trecut cateva saptamani si pot spune ca sunt foarte multumit de comportamentul manifestat de stergatoare dupa inversarea bratelor de stergatoare. Mai mult, am incercat inca o "schema": am montat brate de stergatoare identice stanga-dreapta pentru a observa care dintre brate este cu "defect de proiectare".
              Concluzia: - bratul suport stergator dreapta, cel care este mai putin torsionat este cel care nu apasa in pozitia optima pe parbriz. Am incercat toate combinatiile posibile intre brate si cea corecta este cu ambele brate suport identice, ambele brate sunt cele torsionate care sunt montate (standard) la sofer. Le-am montat inainte de sarbatori si pana in prezent nu am avut absolut nici o manifestare a acelui scartait deranjant, chiar daca am avut montate stergatoare no name .In momentul de fata am montate stergatoare BOSCH Classic- 55cm-stg/51cm-dr. Recomand tuturor care vor sa scape de acest scartait al stergatoarelor sa incerce aceasta metoda. Rezolvare 100%!
              DRIVE SAFE!

              Comment


              • Mie dupa un timp relativ scurt de folosinta a unui stergator nou imi scartaie infernal..indiferent de marca: Valeo, Bosch...

                Bratele cam dau semne de rugina..ele sa fie de vina? (dec. 2004)

                Cam cat costa un set nou de brate de origine?

                Exista modele diferite in functie de anii de productie a masinii?
                Just Hold Onnnnnn....

                Comment


                • Incearca sa schimbi bratele... cred ca cel mai probabil de acolo e problema la tine. Un set de Bosch Aero Twin trebuie sa te tina minim un an in care sa se comporte impecabil. Eu am bratele originale, masina tot din 2004 si cam de un an am montate niste stergatoare aero no name(10 lei bucata) care si acum se prezinta bine. Si la mine pe un brat a dat un punct de rugina, si vopseaua incepe usor sa se exfolieze, dar nu cred ca rugina are treaba cu performanta lor, mai degraba arcurile alea s-au detensionat si nu mai tin bine apasate stergatoarele pe parbriz.

                  Nu stiu daca e chiar indicat sa le iei de la reprezentanta... am un presentiment ca o sa-ti dea un pret de o sa te lase picioarele. Mai bine iti incerci norocu' pe la dezmembrari.

                  Comment


                  • Salutare tuturor! am gasit factura de la bratele stergatoarelor:
                    Brat stergator dreapta- cod 6001550817- 60.17 ron fara tva
                    Brat stergator stanga- cod 6001550816- 60.17 ron fara tva
                    Pret total brate= 120.34ron fara tva/ 149.22 ron cu tva
                    Intr-adevar, pretul nu este un chilipir, dar , avand in vedere rezultatul final eu consider ca s-a meritat. Am montat doua brate identice, brat stergator stanga, cel de la sofer. Au trecut aproape 3 luni si sunt la fel de silentioase ca in prima zi. Fara scaratit sau trepidatii.
                    Drive safe!

                    Comment


                    • Eu am luat niste stergatoare Megadrive clasice, grafitate, cu 5 lei din real, au fost la oferta mai de mult si sunt multumit de ele, imi pare rau ca nu am luat mai multe. Cand e cald afara sterg bine, cand e frig scartaie si cam topaie pe pabriz dar dupa ce se incalzeste motorul si dau caldura pe parbriz incep sa stearga bine.

                      Comment


                      • Originally posted by bad_hrc View Post
                        Eu am luat niste stergatoare Megadrive clasice, grafitate, cu 5 lei din real, au fost la oferta mai de mult si sunt multumit de ele, imi pare rau ca nu am luat mai multe. Cand e cald afara sterg bine, cand e frig scartaie si cam topaie pe pabriz dar dupa ce se incalzeste motorul si dau caldura pe parbriz incep sa stearga bine.

                        Am luat si eu megadrive am fost fortat un stergator s-a rupt si am zis sa cumpar 2 din real.
                        SFAT NU CUMPARATI !!!!
                        Nici nu am iesit cu ele bine si deja scartaiau in draci. Am avut inainte de acestea unele de la Carguard foarte multumit de ele. Le-am avut de 1 an si le-am schimbat ca s-a rupt unul dintre ele.
                        From Miami 2 Ibiza
                        Voucher
                        http://i39.tinypic.com/302s7zr.png

                        Comment


                        • Am avut si eu stergatoare flat Carguard de 20" care au mers bine 2 saptamani dupa care au inceput sa faca ca toate cele. @darkside mi-a recomandat carguard aero de 22" dar dupa experienta neplacuta cu cele de 20" mi-a fost frica sa le mai iau.
                          Destpre Megadrive (eu vorbesc de stergator clasic, nu aero) ce sa zic, merg bine in general mai putin pe frig dar isi mai revin dupa ce se incalzezste parbrizul (cand le-am pus pe masina erau 20 de grade afara si au mers bine).

                          Comment


                          • Eu folosesc stergatoare Valeo de 510mm si sunt foarte multumit. Atat ca durata de viata cat si ca eficienta de stergere (inclusiv la 120km/h).

                            Comment


                            • Le-am schimbat pe cele vechi cu unele BLARIO (Poloneze) de 2o",18 lei, se muleaza perfect si nu mai scartaie (deocamdata), multumit, sal.

                              Comment


                              • stergatoarele alea la 10 lei perecea (ambalate in rosu )sunt cel mai bun raport lalitate/pret eu am o pereche din decembrie si nu scot nici un sunet cred ca-mi mai iau vre-o 20 ))

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google