[ZGOM] Discutii despre Scartaitul stergatoarelor si nu numai

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Azi am intors si schimbat intre ele stergatoarele la un logan laureate productie septembrie 2011 (scârţâiau de ziceai ca au 5 ani utilizate zi de zi) si s-a redus treptat sunetul dupa 20min de mers prin ploaie. Acum nu mai fac deloc, dar lasa pe parbriz niste dungulite (trebuie sa te uiti atent). Nu stiu ce sunt ca nu scrie nimic pe ele, dar oricum aste din fabrica sunt de prosta calitate. Personal folosesc alca (Germany made) sunt 16 lei in Carrefour amandoua. Si le schimb cam odata la 8-9 luni cand incep sa lase dungi mici desi ar mai fi mers.

    Comment


    • Eu am bosch clasice din Selgros, 23 lei bucata. Sunt multumit de ele dar nu le am decat de vreo 2 luni.

      Comment


      • Si daca pe pagina trecuta scriam ca sunt tare bucuros cu noile stergatoare clasice din Kaufland....ei bine sunt de toata jena. O ploaie au tinut fara zgomot. La a2a deja au inceput sa scartzaie de zici ca au 2ani. Zici ca sunt de unica folosinta. La mine nu e din brate pentru ca nu toate fac zgomot.

        Comment


        • Stergatoarele din dotarea masinii dupa prima iarna (2008-2009)out.Am cumparat de Clio parca 34 ron ambele.Sunt ok.Dac trec de iarna asta si-au scos banii.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • am cumparat si eu un set de stergatoare tip aero la sofer de 60 cm si pasager de 45....in primele 2 luni au mers perfect nu scartaiau nu lasau urme dar cam dupa 2 luni au inceput usor usor sa o ia razna) au inceput sa scartaie sa lase dare si in final la unul dintre ele s-a rupt cauciucul de la lamela in mijlocul stergatorului !!!!!!!erau dealea ieftine 10 lei bucata!!!!! deci recomandarea mea este mai bine dai mai multi bani pt un lucru bun decat sa te zgarcesti pentru 40-50 lei in plus deoarece in final toto la pretul o sa ajungi;)
            MY CLA

            Comment


            • Dupa ce am dat gres cu stegatoarele din Kaufland, care au fost o pacoste de a doua zi, am tecut de trei luni la cele din Carrefour de care sunt pana in prezent foarte multumit. Nu scartaie deloc, sterg foarte bine si costa in jur de 8 ron. Sper sa ies din iarna cu ele.

              Comment


              • spulbercris- pune o poza cu ele, sau spune modelul ( e ceva gri cu portocaliu?)
                dinalea din kaufland am si eu pe masina, ard de nerabdare sa le schimb ...
                sigpic

                Comment


                • Originally posted by vasile78 View Post
                  Cateva posturi mai sus am scris ca am cumparat din Kaufland stergatoare aero la 5 lei bucata dar dupa 2 zile faceau ca toti dracii, le-am aruncat si mi-am cumparat din Real stergatoare cu 2.8 lei care i-mi par foarte ok...
                  Inca am stergatoarele de aproape 3 lei bucata si nu fac zgomot deloc, dar au inceput sa lase dungi fine pe parbriz, nu-i bai, la primavara le schimb cu altele identice . Unul mai sus zicea sa nu ne zgarcim la 40-50 de lei cat dai pe stergatoare "bune"...

                  Comment


                  • Buna seara tuturor!
                    Vad ca inca nimeni nu s-a incumetat sa incerce "solutia " descrisa de mine: montati doua brate de stergatoare identice ! Acelasi brat care este montat din fabrica la sofer sa il montati si la pasager. Deficitar este sistemul de stergatoare, bratele stergatoareor nu sunt "gandite" pana la capat, sunt preluate de la alte model din curtea Renault. Bratul de la pasager nu apasa corect pe parbriz. Am incercat si stergatoare " no name" in acest "sistem" si au mers impecabil, nu scartaie, nu trepideaza, nu sar pe parbriz.. Doar incercati acest lucru, va costa cat un singur stergator "de firma"- aprox 70 de lei!
                    De un an de zile am montat brat identic cu cel de la sofer la pasager si nu am avut ni o problema. Binenteles, am intotdeauna un set de rezerva pentru iarna.

                    Apropos, pentru cei ce aveti drum in zona Moldovei. La benzinariile noi deschise de catre SOCAR gasiti stergatoare VALEO la preturi foarte bune. Va recomand benzinaria din localitatea POJORATA. Acolo am gasit toate dimensiunile.
                    Last edited by ani[I]aL_2008; 2 November 2011, 21:56. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Originally posted by yrman View Post
                      spulbercris- pune o poza cu ele, sau spune modelul ( e ceva gri cu portocaliu?)
                      dinalea din kaufland am si eu pe masina, ard de nerabdare sa le schimb ...
                      Salut, iata stergatoarele.
                      Attached Files

                      Comment


                      • Dinastea am si eu pe masina acum.Unu de 22" cumparat astazi si pus la sofer si unu de 20" care are cateva luni bune de cand e pe masina,pus la pasager.
                        Cel pe care l-am dat jos de la sofer era de 20",aceeasi marca si facea ca toti dracii.M-am suparat astazi si am zis sa-l inlocuiesc cu unul mai mare.
                        Sa vedem cat o sa tina.
                        Cel de 22" a intrat la fix,cred ca e distanta mai mica de 1cm intre stergatoare.

                        Oricum e loterie si cu astea ieftine,eu am dat 13 lei pe amandoua,la reducere cica.Cand le-am pus pe cele de 20" pe masina,au tinut o ploaie,dupaia a inceput nebunia.Le-am inversat,le-am intors,le-am potrivit,pana am nimerit unu bun,la pasager.Sper sa nu inceapa si cel pus astazi la sofer sa faca figuri ca si cel pe care l-am dat jos,ca innebunesc.
                        Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                        My ride

                        Comment


                        • Aveti idee cat costa bratele originale PH1 de stergatoare in reprezentanta?
                          Just Hold Onnnnnn....

                          Comment


                          • Originally posted by spulbercris View Post
                            Salut, iata stergatoarele.
                            Am avut dinastea, relativ multumit de ele. Nu se compara cu porcariile alea cu eticheta verde de la kaufland...
                            multam de poza.
                            sigpic

                            Comment


                            • Update stergatoare! Acum cateva postari recomandam VALEO de la benzinariile SOCAR din nordul tarii, pe zona Moldovei. Am vazut ca au aparut si in supermarketuri, eu le-am gasit in Auchan-Cluj. Va bateti prea mult capul cu achizitionarea stergatoarelor. Indiferent ce marca veti lua, atata timp cat nu interveniti asupra sistemului ansamblu stergatoare( fie ca schimbati bratele, umblati la parghii, etc) ele vor scartai in continuare.

                              Comment


                              • De acord cu ani[I]aL_2008 !
                                Eu am scurtat arcul conform tutorialului lui Streulea si tot nu am scapat de scartait.Le-am inversat intre ele dar degeaba.
                                Deocamdata nu ma intereseaza si nici nu am timp sa ma ocup de ele, dar o sa caut brate de la alte marci.
                                sigpic
                                !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google